jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۹۵۵۵۷   ۲۹ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۲:۴۰

روش مرطوب کردن هوای خانه بدون دستگاه بخار

خانه ای مرطوب بدون دستگاه بخار

خشک بودن هوای خانه می تواند مشکلاتی را برای سلامت بدن به همراه داشته باشد، با چند روش ساده می توان بدون استفاده دستگاه بخار خانه را مرطوب کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نمناک، هوای خشک در فضای منزل مشکلات تنفسی را تشدید و احتمال ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا را افزایش می دهد بنابراین رطوبت موجود در هوا عامل مهمی برای سلامتی شما در طول سال است. اما آیا می دانید که سطح رطوبت مناسب در خانه برای سلامت منزل شما نیز مهم است؟ سطح رطوبت در خانه طی زمستان باید بین 30-40 درصد باشد. در تابستان نیز می تواند تا 50 درصد باشد که این میزان به پیشگیری از رشد کپک، قارچ و باکتری و همچنین کنه و گرد و غبار کمک می کند.

هوای خانه

برای کف های چوبی نیز سطح رطوبت ثابت مفید است زیرا در برابر رطوبت زیاد متورم و هنگام خشک شدن هوا منقبض می شوند. گذشته از دستگاه های رطوبت ساز قدیمی که با آن آشنا هستید، در این قسمت از سبک زندگی گزینه هایی ذکر شده اند که برای افزایش رطوبت منزل به کار می روند.

1- اجازه دهید لباس هایتان در هوای منزل خشک شوند

در مصرف انرژی صرفه جویی کنید، خشک کن ها را کنار بگذارید و اجازه دهید لباس هایتان روی یک رخت آویز و در فضای منزل خود به خود خشک شوند. اگر منزل تان فضای کافی دارد، این یک روش عالی برای وارد کردن رطوبت بیشتر به هوا می باشد.

خشک کردن لباس

2- یک کاسه آب را روی وسایل گرمایشی قرار دهید

این روش نیز بهترین راهکار برای افزایش رطوبت منزل است. درون یک کاسه فلزی یا سرامیکی را با آب پر کنید و آن را روی بخاری یا رادیاتور (وسایل گرمایشی) خانه قرار دهید تا تبخیر شده و رطوبت وارد منزل تان شود.

3- یک کاسه آب را کنار طاقچه پنجره قرار دهید

سعی کنید روی طاقچه ای کنار پنجره ی آفتاب گیر یک کاسه آب قرار دهید. گرمای خورشید آب را به آرامی گرم و تبخیر می کند.

4- به جای قهوه، چای بنوشید

به جای استفاده از دستگاه برای تهیه قهوه، سعی کنید چای را جایگزین کرده و آب آن را روی اجاق گاز به جوش آورید. که این کار به افزایش گرما و رطوبت منزل کمک خواهد کرد.

نوشیدن چای

5- هنگام دوش گرفتن کمی از در حمام را باز بگذارید

زمانی که در حال دوش گرفتن هستید، کمی از در حمام را باز بگذارید تا رطوبت و بخار حمام وارد فضای داخلی منزل شما شده و هوای خانه ی شما به همین سادگی مرطوب شود.

6- پس از دوش گرفتن اجازه دهید قبل از تخلیه، آب درون وان خنک شود

اگر از وان آب داغ برای حمام کردن استفاده می کنید، پس از اتمام کارتان اجازه دهید آب درون وان خنک شود و بعد آن را تخلیه نمایید تا زمانی که آب سرد شود بگذارید بخار و رطوبت وارد منزل تان شود و همچنین می توانید این کار را در صورت شستن ظرف ها در ظرفشویی انجام دهید.

7- از گیاهان آپارتمانی نگهداری کنید

گیاهان آپارتمانی می توانند در افزودن رطوبت به منزل کمک کنند. در مطالب قبلی بخش سبک زندگی نمناک گفتیم که گیاهان به طور مداوم رطوبت برگ و ساقه خود را به صورت بخار آزاد می کنند که به این فرآیند تعرق گفته می شود و تا زمانی که آن ها را آبیاری می کنید به شما در تنظیم سطح رطوبت در خانه کمک می کنند.

گیاهان آپارتمانی مقاوم ترین هستند و طبق گفته ناسا، این ها بهترین گیاه برای تصفیه هوای منزل می باشند.

نگهداری گیاه در خانه

8. گلدان پر آب و گل شاخه بریده در خانه نگه دارید

در پشت پنجره آفتابگیر خانه خود گلدان پر آب قرار داده و درون آن یک یا چند گل شاخه بریده یا شاخه برگی قرار دهید. نور آفتاب باعث تبخیر آهسته می شود و این رطوبت به هوای درون خانه وارد خواهد شد.

9. بگذارید ظروف خود به خود خشک شوند

آیا تا به حال ماشین ظرفشویی خود را قبل از چرخه خشک کن (گرمایشی) باز کرده اید ؟ اگر این کار را کرده باشید با هوای گرمی روبرو می شوید. به عنوان روش دیگر برای صرفه جویی در مصرف انرژی ضمن افزودن رطوبت به هوا، ماشین ظرفشویی را پس از آخرین چرخه شستشو باز کنید و اجازه دهید ظروف خود به خود خشک شوند.

10. در منزل بیشتر آشپزی کنید

روزهای سرد و خشک از دستگاه چای ساز، کتری برقی و مایکروویو دوری کنید و کاررا به اجاق گازتان بسپارید. غذاهای خود را با استفاده از اجاق گازبپزید تا از مزایای ورود رطوبت به هوای خانه بهره مند شوید.

بخار حاصل از پختن غذا و به جوش آوردن آب روی اجاق گاز (به جای استفاده از مایکروویو) راهی چند منظوره بوده و به افزودن رطوبت در منزل کمک می کند.

آشپزی کردن

11. از گرم کننده های شمعی استفاده کنید

اگر در منزل گرمکن شمعی دارید و مدت هاست از آن استفاده نمی کنید، سعی کنید مجددا آن را به کار بگیرید. شما می توانید کاسه ای از آب را روی آن قرار دهید تا بخار حاصل از آن فضای خانه را مرطوب کند.

فقط توجه داشته باشید که از ظروف مناسب استفاده کنید و مراقب تمام شدن آب و خشکی ظرف باشید زیرا ممکن است بشکند یا ترک بخورد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر