jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۹۳۱۹۶   ۱۹ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۲:۱۶

دلایل اصلی تغییر بوی بدن با افزایش سن

چرا با افزایش سن بوی بدنمون تغییر میکنه؟

علت های متفاوتی باعث تغییر بوی بدن می شود و با افزایش سن ساختار شیمیایی بدن تغییر می کند که در نهایت باعث می شود بوی بدن عوض شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نمناک، براساس یک آزمایش، افراد در سنین مختلف بوهای مختلف و منحصر به خودشان را دارند . بوی بدن با افزایش سن، داروهایی که مصرف می کنیم ، رژیم غذایی و تغییرات هورمونی همیشه در حال تغییر است. این موارد می توانند با ایجاد تعریق بیشتر یا به دلیل تغییرساختارشیمیایی بدن و رژیم غذایی ، بوی بدن را تغییر دهند. در این بخش از بهداشت و سلامت 

تغییر بوی بدن

 تغییر بوی بدن

ابتلا به برخی بیماری ها

با افزایش سن احتمال ابتلا به برخی مشکلات بالا می رود و برخی بیماری ها مانند دیابت می توانند باعث تغییر بوی بدن شوند . این اتفاق زمانی رخ می دهد که گلوکز بیش از حد در خون وجود دارد و بدن مقدار زیادی کتون ایجاد می کند .  همچنین سایر بیماری ها از جمله پرکاری تیروئید و بیماری کبدی نیز مسبب تغییر بوی بدن هستند .

پیر شدن پوست

پوست هر چه پیرتر می شود، اسید های چرب بیشتری تولید می کند که گاهی اوقات "بوی افراد مسن" نامیده می شود. هنگامی که این اسید های چرب با هوا ترکیب می شوند ، میزان تولید ماده شیمیایی ترش و چربی را افزایش می دهند . بنابراین بوی بدن افراد مسن تغییر می کند زیرا پوست آن ها تغییر می کند.

پیر شدن پوست

تغییر رژیم غذایی با افزایش سن

غذاهایی مانند ماهی ، ادویه و گوشت قرمز می توانند بر بوی بدن تاثیر بگذارند . بعد از جذب مواد غذایی در بدن ، مواد شیمیایی از طریق تعریق آزاد می شوند که گاهی اوقات می توانند بسیار قوی باشند.

میزان آب در رژیم روزانه ما دلیل دیگری برای تغییر بوی بدن است . هرچه میزان کمبود آب در بدن بیشتر باشد ،بوی بدن بدتر است. خشکی دهان مکان مناسبی برای رشد باکتری هاست زیرا بزاق تولید نمی شود یا آب کمی می نوشید .

مصرف دارو های خاص

مصرف برخی از مکمل ها و داروها، مانند داروهای ضد افسردگی می توانند بوی بدن را تغییر دهند . از آنجا که آن ها باعث تعریق زیاد در زیر بغل و کشاله ران می شوند ، بوی بدن تغییر می کند . ترکیب تعریق با باکتری های پوست باعث ایجاد بوی تندی خواهد شد  .

مصرف دارو های خاص

تغییرات هورمونی

اغلب هورمون های بدن ما دچار تغییراتی می شود به خصوص هنگام قاعدگی و یائسگی. حتی براساس یک مطالعه  مردان هنگام تخمک گذاری زنان به دلیل بوی بدن بیشتر مجذوب آنان می شوند. سایر تغییرات هورمونی مانند بلوغ و استرس زیاد نیز می توانند بوی بدن را در طول زندگی تغییر دهند .

بهداشت عمومی دندان

بزاق به صورت طبیعی باعث رفع بوی بد دهان می شود ، با افزایش سن بزاق کم تری ایجاد خواهد شد . هنگام استفاده از پروتز های دندانی، احتمال ورود باکتری های بد به دهان افزایش میابد ، حتی اگر به طور مرتب تمیز شوند . بیماری لثه در افراد مسن شیوع  بیشتری دارد و ممکن است باعث بوی بدن دهان و بوی کلی بدن شود .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر