jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۹۲۶۲۶   ۱۷ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۰:۱۳

رعایت نکردن این نکات بعد از غذا عواقب بدی را در پی دارد

این کارها بعد از غذا اکیدا ممنوع!

بعد خوردن غذا نخوابید انجام یک سری از کارها و یا خوردن و آشامیدن بعد از غذا خوردن باعث اختلال در عملکرد گوارش و هضم می شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نمناک، بعد از اینکه غذا میل می کنید شاید برخی از کارها را که در طول روز نتوانسته اید به دلایلی آنها را انجام دهید به اشتباه بعد از شام قصد آنجامشان را داشته باشید که در ادامه به برخی از آنها به اضافه عوارض و خطراتشان اشاراتی می شود ، برای آنکه دچار مشکلات و عوارض خطرناکی جسمی نشوید به نکاتی مهم در خصوص عادات روزانه پس از صرف غذا در این بخش از سلامت گفته شده است توجه کنید.

بعد از غذا

نباید های بعد غذا

بعد از غذا خوردن چه کارهایی نکنیم؟

اشتباهاتی خطرناک که بعد از غذا انجام می دهید 

بعد از غذا چای نخورید:

برخی به اشتباه باور دارند که با نوشیدن چای بعد از غذا از تشنگی شان کاسته می شود اما نه تنها این مسئله اشتباه است بلکه اسید موجود در چای در معده ایجاد مشکل می کند. 

بعد از غذا میوه نخورید:

زمانی که شما غذا میل کرده اید باید به طور طبیعی 1 ساعت تا 70 دقیقه به هضم آن وقت بدهید که اگر بلافاصله بعد از خوردن غذا میوه مصرف شود نه این میوه ها به مقصد درست می رسند و نه غذا.

میوه بعد غذا

بعد از غذا میوه بخوریم یا نخوریم؟ 

بعد از غذا سیگار نکشید:

برای این مسئله تنها کافیست بدانید که کشیدن یک سیگار بعد از غذا برابر است با کشیدن 10 سیگار در سایر اوقات روز ؛ تایج تحقیقات نشان داده دود سیگار می تواند محیط معده را اسیدی کند و این عامل روی عملکرد معده تاثیر منفی می گذارد و مانع هضم صحیح غذا می شود.

از سوی دیگر، کشیدن سیگار بعد از غذا خوردن ، به خصوص در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، درد و علایم شکمی را به دنبال خواهد داشت.

سیگار بعد غذا

عوارض سیگار کشیدن بعد از غذا

بعد از غذا روابط زناشویی نداشته باشید: 

بله درست خواندید همانطور که رابطه زناشویی با شکم خالی و در حال گرسنگی مضر است انجام آن بعد از غذا نیز خطرناک است ؛ بیماران قلبی بیشتر باید در این مورد توجه کنند.

چراکه ارتباط زناشویی نوعی استرس برای سیستم قلبی عروقی به شمار می رود در حدی که در مواردی نادر مشاهده شده فرد هنگام این عمل دچار سکته قلبی شده است پس افراد مبتلا به ناراحتی قلبی بیشتر از سایر افراد به این نکته توجه کنند.

رابطه بعد از غذا

عوارض خوابیدن و رابطه زناشویی بعد از غذا 

بعد از غذا نخوابید:

بدون اینکه فعالیتی برای هضم غذا انجام دهید هرگز به خواب نروید چرا که این اشتباه زخم معده و توم معده و گاهی سکته قلبی را به بار می آورد.حداقل دو ساعت بعد از غذا خوردن نخوابید. بنابراین خوردن شام در آخر شب کار بسیار اشتباهی است و موجب ریفلاکس معده و مشکلات مری می شود. 

بعد از غذا دوش نگیرید:

حمام گرفتن بعد از غذا خون رسانی را به اجزای حرکتی مانند دست و پا بیشتر می کند و خون لازم برای انجام عمل هضم غذا به معده نمی رسد.

حمام بعد غذا

عوارض حمام کردن بعد از غذا 

بعد از غذا آب یخ ننوشید:

ناراحتی و مشکل جدی که با نوشیدن آب یخ بعد از خوردن غذا بروز می کند، دل درد یا انقباض عضلات روده است. افراد دچار سندرم روده تحریک پذیر، بیشتر دچار این مشکل می شوند؛ پس باید آب خیلی سرد ننوشید.

علاوه بر این نوشیدن آب بعد از غذا موجب رقیق شدن شیره معده شده و می تواند در هضم غذا اختلال ایجاد کند؛ پس برای جلوگیری از این اتفاق نیم ساعت قبل از غذا و نیم ساعت بعد از اتمام غذا، آب ننوشید.

آب بعد غذا

نوشیدن آب بعد از غذا چه عوارضی دارد؟

بعد از غذا زیاد راه نروید: 

حداقل نیم یا یک ساعت بعد از صرف غذا پیاده روی طولانی نکنید تا هضم غذا بهتر صورت گیرد. 

بعد از غذا جسم سنگینی را بلند نکنید:

افرادی که با معده پر، جسم سنگینی بلند می کنند، در واقع نوعی فعالیت بدنی انجام داده اند که می تواند به قلب فشار بیاورد. از سوی دیگر، این کار باعث افزایش فشار داخل شکم می شود و ایجاد ریفلاکس می کند. به همین دلیل توصیه می شود یکی دو ساعت بعد از غذا خوردن از انجام این کار خودداری کنید.

اشیا سنگین

انجام کار سنگین بلافاصله بعد از غذا  

بعد از غذا شیر ننوشید:

بعضی از افراد عادت دارند قبل از خواب یک لیوان شیر بخورند که البته این عادت تاثیر مثبتی روی خواب خواهد داشت اما به شرطی که بین وعده غذایی شام و نوشیدن شیر فاصله ای حدود دو ساعت وجود داشته باشد و بلافاصله بعد از خوردن شام انجام نشود. 

بعد از غذا ورزش نکنید: 

ورزش توصیه ای است که همیشه بر انجام آن تاکید شده است اما این فعالیت کاملا مفید گاهی می تواند کاملا مضر باشد به خصوص بعد از خوردن غذا چنانچه باید گفت ورزش ممکن است به قلب افراد دچار بیماری های قلبی- عروقی، فشار وارد کند. مصرف غذای سنگین و ورزش فوری بعد از آن، این فشار را چند برابر می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر