jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۱۲۹۱۱۱۵   ۱۱ آذر ۱۳۹۹  |  ۰۸:۲۸

امروزه آپارتمان‌های بلند قامت سبب شده است تا افراد در خانه هایشان فاقد باغچه و فضای بیشتر باشند، اما با وجود داشتن فضای کوچک در فضای آپارتمان و یک گلدان می‌توانید سبزی دلخواه خود را بکارید.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران ، آغاز فصل بهار بهترین زمان برای کاشت سبزی‌های متنوع است، اما چیزی که حائز اهمیت نحو کاشت و نگهداری از آن است.

برای کاشت سبزی کافی است، ابتدا بذر آن را تهیه کنید و به این موضوع توجه کنید که کاشت هر بذری با بذر دیگر متفاوت است و برخی از سبزی‌ها نیاز است تا نشا آن را خریداری کنید.

پس از تهیه بذر و نشا دلخواه خود، یک گلدان بزرگ و مناسبی را انتخاب سپس گلدان را به میزان کافی پر از خاک کنید، باید به یاد داشته باشید تا در هر گلدان به میزان حداکثر ۱۰ بذر سبزی مثل ریحان، شاهی، نعنا، تربچه و جعفری و ... می‌کاریم.

بذر‌ها را ۸ ساعت درون آب ولرم تا ۷۲ ساعت خیس کنید، سپس برای کاشت بذر‌ها آن‌ها را از آب خارج کرده و بر روی پارچه قرار دهید سپس خاک را زیر و رو کرده و کمی آن را مرطوب کنید. بذر‌ها را روی خاک پاشیده و یک لایه خاک نازک روی آن بریزید باید توجه داشته باشید تا میزان خاکی که به روی بذر‌ها می‌ریزید یک لایه نازک باشد، زیرا اگر میزان آن زیاد باشد سبب خفه شدن بذر‌ها می‌شود و رشد نمی‌کنند.

تا زمانی که بذر‌ها جوانه نزده اند، آن‌ها را مستقیم آبیاری نکنید، می‌توانید پارچه‌ای بر روی خاک انداخته و آب را بر روی پارچه بریزید. باید توجه داشته باشبد زمانی که خاک خشک باشد آن را دوباره آب دهید.

پس دو هفته کوددهی را آغاز کنید، اگر تمام این اصول را رعایت کنید پس از سه هفته سبزی‌های شما آماده خوردن هستند.

کاشت شاهی

بهترین زمان برای کاشت بذر شاهی فصل بهار است، برای کاشت بذر شاهی به یک گلدان با عمق حداقل ۱۰ سانتی متر نیاز دارید. داخل گلدان را می توانید با خاک باغچه پر کرده و سطح آن را آب پاشی کنید تا خوب مرطوب شود.

کف گلدان شما باید چند سوراخ داشته باشد تا آب اضافی از زیر گلدان خارج شود. همچنین بهتر است کف گلدان تان را با سنگ ریزه یا پوکه های صنعتی پر کنید تا آب به راحتی از آن خارج شود.

پس از آماده سازی خاک گلدان و مرطوب کردن سطح آن، بذرها را بر روی خاک بپاشید و به اندازه خیلی کم در حد نیم سانتی متر خاک بر روی آن بریزید. البته اگر روی بذرها را هم نپوشانید مشکلی پیش نمی آید. سپس دوباره روی بذرها را آب پاشی کرده و برای آنکه رطوبت گلدان حفظ شود روی آن را به مدت ۲۴ ساعت با پلاستیک بپوشانید.

بعد از گذشت ۱ الی ۲ روز بذرها شروع به جوانه زدن می کنند. توجه داشته باشید که خاک گلدان همیشه باید مرطوب باشد و بهتر است آن را در جایی قرار دهید که نور کافی و مستقیم خورشید به جوانه ها بتابد.

کاشت ریحان

کاشت بذر ریحان هم همچون بذر شاهی است. باید گلدان مناسبی را برای کاشت در نظر بگیرید؛ مرحله بعد انتخاب گلدان مناسب است که باید آن را تا ارتفاع ۱۵ سانتی متری با مخلوط خاک باغچه و خاکبرگ پرکنیم.

حالا نوبت به کاشت ریحان می رسد ، در این مرحله ابتدا بذرها را از آب بیرون آورده و به روی یک پارچه یا روزنامه قرار می دهیم تا به خوبی نم آنها گرفته شود.

بذرها را حداکثر در عمق ۰.۵ تا ۱ سانتیمتری، با فاصله ۱۵ سانتیمتری روی سطح خاک می پاشیم و روی بذرها را با کمی خاک می پوشانیم.

توجه داشته باشید که اگر اندازه بذر دو میلی متر باشد، شما باید حداکثر دو میلی متر روی آن را با خاک بپوشانید.

بعد از انجام صحیح این مرحله سطح گلدان را با یک برگ روزنامه می پوشانیم تا بذرها کامل زیر روزنامه قرار بگیرند.

باید هر روز دو تا چهار بار روی گلدانی که بذرهای ریحان را کاشتید با یک آب پاش کوچک آب بریزید تا سطح آن کاملا خیس شود و گلدان را دو تا پنج روز در گرم ترین جای ممکن قرار دهید.

فراموش نکنید که وقتی ریحان جوانه زد، نباید اجازه دهید خاک خشک شود و باید هر روز آبیاری انجام دهید.

کاشت نعنا

تکثیر نعناع از طریق بذر چندان رایج نیست ولی شیوه کاشت آن در گلدان همانند کاشت ریحان و کاشت سبزی‌خوردن در گلدان است. به تعدادی بذر نعناع را روی خاک گلدان بپاشید و روی آن را با لایه‌ای نازک از خاک بپوشانید.

تا زمان جوانه‌زنی دانه‌های نعناع همواره خاک را مرطوب نگه‌دارید.

بعد از جوانه‌زنی، گیاهان کوچک نعناع را به فاصله ۳۰ سانتی‌متر از هم تنک کنید.

نعناع می‌تواند به‌سرعت رشد کرده و گسترش پیدا کند. همچنین جالب است بدانید نعناع به‌وسیله ریشه‌های زیرزمینی خود می‌تواند گیاهان جدیدی ایجاد کند. بنابراین بعد از کاشت نعنا در گلدان از ریشه‌های جدید نیز می‌تواند ساقه‌های تازه نعنا سبز شود.

خاک مناسب برای کاشت نعنا شامل مخلوطی از پیت ماس یا کوکوپیت همراه با پرلیت یا ماسه است، همچنین ترکیبی از کمپوست و خاک باغچه را نیز می‌توان برای کاشت نعنا در گلدان استفاده کرد.

برای رشد بهتر نعنا لازم است خاک گلدان همواره مرطوب و نه خیس باشد. بنابراین ابتدا از زهکش گلدان مطمئن باشید و دوما بسته به دمای محیط گیاه را روزانه دو بار به مقدار کم آبیاری کنید.

بهتر است از دادن کود به سبزی‌ها خودداری کنید چون باعث تغییر طعم گیاه می‌شوید با‌ این‌حال اگر مشاهده کردید که گیاهتان کمبود تغذیه دارد و به‌خوبی رشد نمی‌کند مقداری کود مایع به آن بدهید.

کاشت تربچه 

تربچه یکی دیگه از سبزیجات خوشمزه است که طعم تند و رنگ قرمزی، دارد.

تربچه بسیار سریع رشد می‌کنه، بعد از شاهی سریع‌ترین برداشت را در میان تمام سبزیجات دارد. این گیاه را می‌توانید بعد از ۲۰ روز برداشت کنید. 

بعد از آماده کردن کرت یا گلدان، بذر‌ها را به اندازه قطر بذر داخل خاک بکارید. بذر‌ها را با فاصله ۳ الی ۴ سانتی از هم بکارید. سعی کنید هر دوهفته یکبار کاشت بذر تربچه را تکرار کنید تا در تمام فصل تربچه داشته باشید. تربچه هوای گرم را نمی‌پسندد، پس در فصل گرما از کاشت تربچه خود داری کنید.

هر چقدر خاک تربچه سبک‌تر و پوک‌تر و دارای مواد مغذی بیشتر باشد، محصولی بهتر خواهید داشت. 

تا زمان سبز شدن هر روز یکبار، بعد از سبز شدن و دو برگی شدن هر هفته یکبار. دقت کنید اگر آب زیاد بدهید تربچه فقط برگ میدهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر