jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۸۷۶۸۸   ۲۷ آبان ۱۳۹۹  |  ۰۸:۲۱

استعداد کودک را بشناسید

با بازی استعداد کودک خود را بشناسید

بازی کردن با کودک یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی‌ست که می‌تواند به رشد او در همه زمینه‌ها کمک کند. در این مطلب به چند بازی آسان و دردسترس اشاره می شود که با انجام دادنشان می توانید استعداد کودک را بشناسید.

-بازی پیدا کردن

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نی نی سایت ، بازی پیدا کردن برای بچه ها خیلی جذاب است. به این صورت که یک نفر از کودکان باید از اتاق بیرون برود، سپس بقیه کودکان یک وسیله را مثل کتاب مخفی کنند، سپس کودک بیرون رفته را صدا کنند؛ اگر کودک به کتاب مخفی شده نزدیک شود با ضربه زدن روی یک وسیله که به عنوان راهنما است به او علامت دهند. هر چه کودک به کتاب پنهان شده نزدیک شود صدایی پر ضرب تر و محکم تر در بیاورند و هرچه دورتر شود این صدا کم ریتم تر و آهسته تر شود؛ این بازی به قدرت تمرکز و شنوایی کودک کمک می کند.

-بازی صدای زنبور

در این بازی مربی یا پدر و مادر باید یک لیست مانند حروف الفبا یا حتی اعداد را مشخص کنند و سپس چندتای آن را به عنوان نشانه به کودکان یادآور شوند . به صورت فرضی در حروف الفبا حروف پ و خ و ت ف و یا هر حرفی دیگری را نشانه گذاری کنید و به بازیکنان گفته شود.سپس مربی یا پدر و مادر شروع به خواندن لیست حروف کنند و به حرف مورد نظر و نشان گذاری شده که رسیدند کودک باید صدای زنبور را درآورد؛ مثلا بگویید، الف ب پ کودک باید با شنیدن حرف پ صدای زنبور در بیاورد تا نشان دهد در خاطر دارد آن حرف نشان گذاری شود، این بازی در دنیا بسیار برای تقویت حافظه کودک توصیه شده .

با بازی استعداد کودک خود را بشناسید

-قطار دیوانه

این بازی برای تمرکز روی حواس کودکان طراحی شده است. در این بازی که اغلب در مهدها از آن استفاده می شود، کودکان پشت سرهم قرار می گیرند و مربی مهد باید با اعلام شروع قطار کودکان را به حرکت وادارد.سپس با اعلام دستوراتی مثل تندتر، کودکان باید با ریتمی خاص و منظم به نحوی که به هم نخورند حرکت را شتاب دهند. مربی سپس با اعلام دستوراتی دیگر چون حرکت آرام، حرکت قطار کودکان را کمتر کند و کودکان باید با حواس زیاد این سرعت را کاهش دهند؛ به گزارش روزنامه اطلاعات این یکی از بازی های پر طرفدار کودکان است که شوق و شور را در آن ها افزایش می دهد و باعث تخلیه انرژی و آموزش گروهی و تمرکز حواس نیز در آن ها می شود .

-بازی کودک نابینا

این بازی برای افزایش تخیلات و حتی نقاشی کودکان مفید است. در بازی دو کودک پشت به هم قرار می گیرند به طوری که پشت به هم و صورت هم را نبینند؛ به یکی از کودکان باید یک تصویر یا عکس داده شود ‏ . سپس کودکی که تصویر را در دست دارد باید با شرح آن به کودکی که پشت او قرار دارد و تصویر را نمی بیند، کمک کند تا یک نقاشی شبیه آن بکشد، هر چه نقاشی کشیده شده توسط کودک دوم شبیه تر به تصویر واقعی باشد آن گروه برنده است .

-بازی روی خط

مربی در این بازی باید یک خط بکشد و سپس تمامی کودکان حاضر در بازی باید روی خط بایستند؛ سپس با طرح سوالاتی که جوابی درست یا غلط دارند باعث شود هم آموزه ها و اطلاعات عمومی کودکان بالا رود و هم یک حس رقابت را بین آن ها ایجاد کند . در این بازی اگر کودکان جواب سوال مطرح شده را درست دانستند به طرف خط و اگر جواب را غلط دانستند به طرف دیگر بروند. اگر کودکی اشتباه سوال را پاسخ دهد یعنی اشتباه در قسمت درست یا غلط برود، باید به عقب برود و بشیند، بازی باید تا سوختن آخرین کودک ادامه پیدا کند .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها