jamejamsara
سرا عمومی کد خبر: ۱۲۸۳۵۴۱ ۰۷ آبان ۱۳۹۹  |  ۲۰:۰۶

دوران بلوغ، یکی از حساس‌ترین دوران زندگی هر فردی است که والدین می‌توانند با استفاده از رفتار‌های دوستانه به صمیمت خود و فرزندشان کمک کنند.

نوجوانی، یکی از چالشی‌ترین دوران سنی هر فردی است که با فراز و فرود‌های بسیاری همراه است چرا که اغلب نوجوانان در این سن، رفتار‌ها و اعمالی را از خود بروز می‌دهند که باعث ناراحتی والدین و اطرافیانشان می‌شود که در این میان، درک متقابل و ارتباط صمیمانه می‌تواند تا حد زیادی به سلامت رابطه والدین و فرزندی کمک کند.

رویا نوری جامعه شناس در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با مشکلات سن بلوغ نوجوانان اظهار کرد: والدین باید به این نکته مهم توجه کنند که در گام اول باید دوران نوجوانی را به عنوان یکی از حساس‌ترین دوران زندگی به خوبی بشناسند چرا که در این خصوص شک ندارم اغلب افراد، به هیچ عنوان، دوره بلوغ و بحران نوجوانی خود را به یاد نمی‌آورند. امّا والدین، باید توجه کنند که حتما باید آرام باشند و دو قدم به به عقب برگردند و خود را در موقعیت نوجوانی قرار دهند تا بلکه بتوانند قدری با فرزند نوجوان خود همزاد پنداری کند.

وی بیان کرد: قطعا واکنش‌های هر نوجوان به دنیای پیرامون خود با دیگری متفاوت است؛ به طوری که رفتار‌های او متناسب با آن چیزی است که در خانه به همراه والدین خود تجربه کرده است. بدین معنی که اگر نوجوان در خانه احترام ببیند، احترام می‌گذارد، اگر تمسخرشود، تمسخر می‌کند و یا اگر از طرف والدینش کنترل شود، منزوی گونه و پرخاشگرانه رفتار می‌کند. بنابراین والدین، در ابتدا باید خصوصیات دوره بلوغ را به خوبی مرور کرده و به کلید‌های اصلی تعامل با نوجوان دست پیدا کنند.

این جامعه شناس با اشاره به ویژگی‌های دوران بلوغ تصریح کرد: آگاهی پیدا کردن والدین از برخی ویژگی‌های دوران بلوغ، به آن‌ها کمک می‌کند تا با آرامش و توانایی بیشتری با فرزند خود ارتباط برقرار کنند. چرا که خصوصیات اخلاقی در نوجوانان مختلف، متفاوت است و والدین بیش از هر فرد دیگری شاهد رفتار‌های متفاوت فرزند نوجوان خود در خانه هستند.

نوری با اشاره به برخی از ویژگی‌های رفتاری نوجوانان گفت: بی نظمی و شلختگی یا وسواس و حساسیت در نظم، کم خوابی یا پرخوابی، بی اشتهایی یا پرخوری، سهل انگاری یا سختگیری در درس، پرحرفی یا کم حرفی، تنبلی، گوشه گیری، افسردگی، وقت گذرانی با سرگرمی‌های شخصی برای طولانی مدت، نداشتن تمرکز، مخالفت و لجبازی به ویژه با والدین و بزرگ ترها، پذیرش گروه همسالان و تاییدطلبی از آن‌ها و بسیاری از خصوصیات متفاوت و گاه متناقض دیگر از جمله ویژگی‌های رفتاری نوجوانان هستند.

وی با بیان اهمیت رابطه خوب والدین و فرزند نوجوان خود تاکید کرد: رابطه خوب والدین و فرزند نوجوان، مهم‌ترین چیزی است که پدر و مادرهاباید برای حفظ آن تلاش زیادی کنند. زیرا هر آن چه که باعث خراب شدن این رابطه می‌شود امید والدین را نیز برای بهبود شرایط برباد خواهد داد. در این میان, " کنترل گری " یا به اصطلاح ساده، امر و نهی‌های دائمی، از ناسالم‌ترین روش ارتباطی والدین است.

این جامعه شناس با اشاره به برخی از رفتار‌هایی که می‌توانند باعث تخریب روابط والدین و نوجوان شوند، ادامه داد: انتقاد کردن، غرغر کردن و نق زدن، سرزنش کردن، تنبه، تهدید، گلایه و شکایت، باج دادن و رشوه از جمله رفتار‌هایی هستند که اگر والدین در ارتباط با فرزند نوجوان خود استفاده کنند به تخریب روابط میان خود و فرزندشان دامن می‌زنند.

نوری خاطرنشان کرد: رابطه والدین با فرزندشان، باارزش‌ترین و مهم‌ترین عاملی است که اگر به درستی حفظ شود، می‌تواند امید والدین را برای بهبود شرایط، به واقعیت تبدیل کند که برای این منظور، والدین باید عادت‌های سازنده و مفیدی چون؛ حمایت کردن، احترام گذاشتن، تشویق کردن، اعتماد کردن، پذیرش او همان گونه که است، گوش سپردن، گفتگو در رابطه با تفاوت‌ها و اختلاف‌ها و مطالعه و مشاوره را به کار ببرند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر