jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۲۸۲۹۶۸ ۰۵ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۳:۱۲

محمود فلاح را می‌توان نماد فعالیت یك نیروی مخلص و متعهد به یك سازمان فرهنگی معرفی كرد.

فلاح تقریبا از اوایل تاسیس رادیو و تلویزیون یعنی حدود سال 47 به كاروان كارمندان صدا و سیما اضافه شد و از همان موقع آن‌قدر تعصب به سازمانی كه در آن كار می‌كرد داشت كه پله‌های ترقی را كاملا منطقی و بدون رانت و حمایت خاص طی ‌كرد.

نكته دیگری كه محمود فلاح داشت، این بود كه حواسش به محیط پیرامونی بود و تحولات را دنبال می‌كرد، این‌طور نبود كه صبح به محل كار برود و شب به خانه برگردد.

به دلیل داشتن همین خصلت بود كه در سال 57 و همزمان با روند شكل‌گیری انقلاب اسلامی، كار جالبی می‌كند و تمام واحدهای سیار را در روز 12 بهمن به شكل كاملا مخفی و با مسئولیت خودش، به‌بیرون از صدا و سیما می‌فرستد تا بتواند بازگشت شكوهمندانه امام خمینی(ره) را به‌خوبی پوشش رسانه‌ای بدهد. این مساله از آنجا خیلی پیچیده است كه محمود فلاح وقتی این تصمیم را گرفت كه هیچ كسی از عاقبت انقلاب و جریاناتی كه در حال رخ دادن بود، اطلاعی نداشت. بنابر این یك ریسك خیلی بزرگ را انجام می‌دهد و البته نتیجه بزرگی هم می‌گیرد؛ تصاویر نابی که از روز ورود امام راحل(ره) به كشور داریم، نتیجه همان اقدام محمود فلاح است.

بعد از انقلاب هم فلاح همچنان در صدا و سیما به ادامه خدمت پرداخت و حسن شهرتی كه داشت، باعث شد مدیریت بخش تولید سازمان به او سپرده شود و او هم در این مسؤولیت هیچ ابایی از ارسال دوربین‌های گرانقیمت صدا و سیما به جبهه‌ها، برای ثبت و ضبط رشادت‌های رزمندگان اسلام نداشت و اگر فلاح و امثال او پشتیبانی فنی نمی‌كردند، بعید بود امثال شهید آوینی بتوانند آن لحظات ناب را از دفاع مقدس ثبت و ضبط كنند.

فلاح بعد از بازنشستگی هم می‌توانست به استراحت بپردازد، اما همچنان به كار خود در سازمان ادامه می‌دهد و فعالیتش را این بار در قالب تهیه‌كننده پیش می‌برد و سریال بزرگ مختارنامه كه خیلی‌ها جرات تهیه‌كنندگی آن را نداشتند، برعهده گرفت و در راه همین مسؤولیت‌پذیری بود كه چند بار در طول ضبط مختارنامه به دلیل فشار كار، سكته قلبی كرد و مشكلات جسمی عدیده‌ای برایش رخ داد. در سازمان صدا و سیما نیز با این‌که خیلی‌ها او را ندیده‌اند، اما از دوره مدیریتی او به عنوان یكی از دوران درخشان یاد می‌‌کنند.

توفیق این را داشتم كه 24 شهریور امسال، یعنی در سالگرد استخدام فلاح در صدا و سیما، مهمان او باشم و به‌رغم مشكلات جسمی عدیده‌ای كه داشت، خاطرات دوران مدیریتش را به شكل شفافی به‌یاد داشت و جزئیات خوبی را بیان كرد. صدا و سیما كوهی از تجربه، خاطره و عزت نفس را از دست داد وبه خاك سپرد.

احسان ناظم‌ بكائی - کارشناس رسانه / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک افسوس همیشگی

یک افسوس همیشگی

سینماگرانی که بیانیه محکومیت ترور شهید فخری‌ زاده را امضا کرده‌اند و نیز تمام آنهایی که نتوانستند آن را امضا کنند، بدون تردید باور دارند که ترور در هر شکلی محکوم است، چه رسد به ترور بزرگمردی که خدمات ارزنده‌ای به کشور داشته و فردی موثر بوده است.

هنرمندی تمام‌ قد

هنرمندی تمام‌ قد

از دست دادن هر هنرمندی سخت است و دردناك و دیروز غم از دست دادن زنده‌یاد پرویز پورحسینی همه را متاثر و غمگین كرد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر