jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۱۲۷۹۱۱۴   ۱۷ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۹:۲۱

سلامت مفهوم نسبتا انعطاف پذیری است که ممکن است آنرا بعنوان نبود بیماری و ناتوانی در نظر گرفت و یا آن را به صورت مثبت‌تری مانند آنچه که سازمان بهداشت جهانی تعریف کرده است تعبیر کنیم. بر اساس سازمان بهداشت جهانی سلامت این گونه تعریف می‌شود: "حالت رفاه، کامل جسمانی، روانی و اجتماعی. ".

title

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فردا ،سلامت مفهوم نسبتا انعطاف پذیری است که ممکن است آنرا بعنوان نبود بیماری و ناتوانی در نظر گرفت و یا آن را به صورت مثبت‌تری مانند آنچه که سازمان بهداشت جهانی تعریف کرده است تعبیر کنیم. بر اساس سازمان بهداشت جهانی سلامت این گونه تعریف می‌شود: "حالت رفاه، کامل جسمانی، روانی و اجتماعی. ".
اما در کنار تمام این موارد سازمان بهداشت جهانی سلامت روان را اینگونه تعریف می‌کند: "فابلیت برقراری ارتباط موزون و هماهنگ با دیگران، تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی و حل تضاد‌ها و تمایلات شخصی به طور منطقی، عادلانه و مناسب". سلامت روانی جنبه‌ای از مفهوم کلی سلامت است و به کلیه روش‌ها و تدابیری گفته می‌شود که برای جلوگیری از ابتلاء به بیماری‌های روانی به کار می‌رود. سلامت روان به دیدگاه افراد، تفکر و احساس بستگی دارد. به طوری که افرادی که از سلامت روانی بر خوردارند و نسبت به زندگی دید مثبتی دارند، و در محیط کار و روابطشان مسئولیت‌پذیر هستند. زیرا وقتی از سلامت روانی برخوردار باشیم از زندگی انتظار بهتری خواهیم داشت و آمادگی برخورد با تمام مشکلات را داریم.
بسیاری از افراد با توجه به مشکلات اقتصادی فشار روانی فراوانی را تحمل می‌کنند که این فشار‌ها اختلالات روانی واثرات مخربی را درپی دارد. عدم سلامت روان، فرد را متحمل درد‌هایی نظیر سردرد، دل درد، نگرانی، سوالات تکراری اطمینان بخش، بیدار شدن‌های مکرر در به خواب رفتن، انزوا و گوشه گیری می‌کند.


از سویی نوجوانان از لحاظ تنوع احوال، دگرگونی‌های خلقی و رفتاری و نیاز‌های مختص دوران بلوغ خود بیشتر درگیر این اختلالات می‌شوند بگونه‌ای که براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال‌های اخیر بیان دارد درصد ابتلا به اختلالات روانی در نوجوانان زیر ۱۶ سال از ۱۳ تا ۲۹ درصد تغییر کرده است و درحال افزایش است. علت اصلی شیوع اینگونه مشکلات در یکجا نشینی و بازی‌های الکترونیکی است که شایع‌ترین علت عدم تحرک کودکان و نوجوانان است.
به همین دلیل برای کودکان و نوجوانان ورزش‌های هوازی و تحرک بالارا توصیه می‌کنند چرا که تحرک میزان هیجانات درونی را کاهش داده و ترشحات هورمونی را کنترل می‌کند از طرفی ورزش نشان می‌دهد که افراد دارای قوای جسمی و روانی زیادی هستند. همچنین در در بررسی فعالیت ورزشی و سلامت روان کودکان و نوجوانان، به وضوح دیده می‌شود که فعالیت فیزیکی تاثیر سودمندی در کاهش افسردگی دارد.
برهمین اساس فعالیت‌های فیزیکی به ویژه ورزش‌های هوازی باعث می‌شود میزان خلق در کودکان و نوجوانان بالارفته و تخلیه هیجانات درونی صورت گیرد که این امر از میزان شیوع افسردگی و اضطراب در کودکان و نوجوانان می‌کاهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر