jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۷۸۶۰۷   ۱۵ مهر ۱۳۹۹  |  ۰۶:۲۱

با جام جم آنلاین همراه باشید تا با عوارض استفاده از لنز آشنایی کامل پیدا کنید

10 خطر وعارضه هنگام استفاده از لنزهای رنگی

استفاده از لنزها به دلیل تماس مستقیم با چشم های شما می تواند در صورت رعایت نکردن برخی نکات عوارض بسیاری برای چشم هایتان به همراه داشته باشد.حال فرقی نمیکند به چه منظوری از لنزها استفاده میکنید،برای زیبایی و یا ضعف بینایی.به شما توصیه می کنیم حتی اگر تنها یک بار می خواهید از لنز استفاده کنید در این مطلب با ما همراه باشید.

title

10 خطر وعارضه هنگام استفاده از لنزهای رنگی


لنز به دو نوع نرم و سخت تقسیم می‌شود که هردوی آنها به نوبه خود باعث آسیب رسانی به قرنیه چشم میشود.

 


عوارض و خطرات استفاده از لنزهای رنگی


به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دلگرم استفاده از لنزها به دلیل تماس مستقیم با چشم های شما می تواند در صورت رعایت نکردن برخی نکات عوارض بسیاری برای چشم هایتان به همراه داشته باشد.حال فرقی نمیکند به چه منظوری از لنزها استفاده میکنید،برای زیبایی و یا ضعف بینایی.به شما توصیه می کنیم حتی اگر تنها یک بار می خواهید از لنز استفاده کنید در این مطلب با ما همراه باشید.

 


انواع لنز


لنز طبی: برای افرادی که دچار دوربینی، نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم هستند کاربرد دارد. ‎لنز رنگی:جهت زیبایی به کار می رود. ‎لنز طبی رنگی:برای زیبایی در افرادی که دچار ضعف بینایی هستند کاربرد دارد. ‎لنز پانسمانی: بر روی قرنیه قرار می گیرند و به عنوان محافظ قرنیه می باشد. برای افرادی که دچار زخم قرنیه و یا بیماری های دیگر قرنیه هستند، استفاده می شود و مانع از سایش پلک روی قرنیه شده و امکان ترمیم ضایعات اپی تلیال قرنیه را فراهم می کند. ‎لنز سخت: کاربرد این نوع لنزها برای افرادی است که دچار آستیگماتیسم بالا و یا قوز قرنیه هستند.
 


خطرات استفاده از لنز


 


1. زمانی كه لنز را داخل چشم‌تان می‌گذارید


راستش را بخواهید این زمان‌ها را می‌توان لحظات طلایی برای میكروب‌هایی دانست كه منتظر ورود به چشم شما هستند. شما انگشت‌تان را داخل چشم‌تان می‌كنید و اینگونه فرصت ورود میكروب‌ها را به محیط چشم می‌دهید. قبل از تماس با لنز دست‌تان را كاملا بشویید (و اگر می‌توانید ضدعفونی كنید). اگر هم به طور مرتب از لنز استفاده می‌كنید بهتر است ناخن‌هایتان را كوتاه كنید تا ناخن‌های بلند و تیز شما سطح لنزها یا سطح پلك و چشم‌تان را خراش ندهد. از آب معمولی (یا آب جوشیده) برای شست‌و‌شوی لنزها استفاده نكنید و حتما از محلول‌های مخصوص نگهداری لنز استفاده كنید.


2. وقتی مدت طولانی لنزها را داخل چشم‌نگه می‌دارید


درواقع علت مخالفت بسیاری از چشم‌پزشكان با لنزها همین است كه استفاده‌كننده‌ها گاهی فراموش می‌كنند آنها را از چشم‌شان خارج كنند (یا تنبلی مانع آن می‌شود) اما یادتان باشد لنزها مانع رسیدن اكسیژن به چشم‌ها می‌شود. اگر لنزها را شب از چشم‌تان خارج نكنید خطر ایجاد زخم‌ در قرنیه شما به شدت افزایش می‌یابد. این زخم‌ها گاه می‌تواند منجر به كوری شود.


3. زمانی كه دارو مصرف می‌كنید


قطعا اگر بخواهید قطره‌ای در چشم‌تان بریزید، لنزها را خارج خواهید كرد اما آیا می‌دانید مصرف برخی از داروهای خاص ممكن است با وضعیت لنز شما ربط پیدا كند؟ مثلا اگر قرص‌های پیشگیری از بارداری مصرف كنید چشم‌ها به دلیل استروژن موجود در این قرص‌ها به لنزها حساس‌تر خواهد شد. همین‌طور این قرص‌ها میزان اشك ریزش را كاهش می‌دهند و اینگونه چشم‌ها خشك‌تر و امكان آسیب‌ آنها با لنز بیشتر می‌شود. قرص‌های ضدحساسیت و آنتی‌هیستامین‌ها هم چشم را خشك می‌كنند و برخی داروهای ضدآكنه می‌توانند باعث ایجاد احساس خارش در چشم دارای لنز شوند.


4. وقتی محلول‌های نگهدارنده مشكل‌ساز می‌شوند


محلول‌های نگهداری لنز در انواع و اقسام شكل‌ها و اسم‌ها و فرم‌ها در دسترس هستند اما حواستان باشد كه مواد نگهدارنده موجود در این محلول‌ها فاسدشدنی است؛ پس هرگز از محلول‌های تاریخ‌گذشته استفاده نكنید. چنین محصولاتی می‌تواند مشكلات جدی را برای چشم ایجاد كند. درضمن اگر محلول نگهدارنده لنز خود را با نوعی دیگر عوض كردید، بدانید كه ممكن است چشم‌تان نسبت به نوع جدید واكنش نشان دهد. درضمن هرگز محلول‌های نگهدارنده را در ظرف‌های دیگر نریزید و درب ظرف‌های حاوی آنها را باز نگذارید زیرا این كارها احتمال آلوده شدن آنها توسط انواع و اقسام میكروب‌ها را به‌شدت افزایش می‌دهد.


5. زمانی كه چشم‌های شما بسیار خشك می‌شوند


از آنجایی كه لنزها كاملا سطح روی چشم را می‌پوشانند و مانع از رسیدن اكسیژن می‌شوند، بسیاری از استفاده‌كننده‌های لنز گهگاهی خشكی چشم را تجربه خواهند كرد. این خشكی چشم ممكن است در برخی شرایط خاص (مثلا سوار شدن در هواپیما، بودن در آب و هوای كاملا خشك، مصرف داروهای آنتی‌هیستامین و...) شدیدتر هم شود. بهتر است تمام كسانی كه از لنزهای تماسی استفاده می‌كنند، همیشه یك یا چند بسته قطره اشك مصنوعی با خود داشته باشند تا در این مواقع از آنها استفاده كنند.
 


عوارض لنز های رنگی

 


6. زمانی كه آرایش می‌كنید


كیف آرایش شما و محتویات آن، پر از وسایلی است كه می‌توانند باعث حساسیت و تحریك چشم شوند. یادتان باشد كه هرگز وسایل آرایشی خودتان را به كسی امانت ندهید و از لوازم آرایشی فرد دیگری هم استفاده نكنید. درضمن هرگز به چشم متورم، حساس و دچار اشك‌ریزش یا دردناك، ریمل و سرمه نزنید و از مداد ابرو و خط چشم استفاده نكنید.
درصورت استفاده از لنز از ریمل واترپروف استفاده كنید. اگر هم از محصولات دورچشم استفاده می‌كنید حتما از مرطوب‌كننده‌های با پایه آب كه از نوع «كم حساسیت» باشند استفاده كنید.
یادتان باشد كه مرطوب‌كننده‌ها، كرم‌ها و فونداسیون‌ها با پایه روغنی و كرمی می‌تواند حسابی چشم‌ دارای لنز را تحریك كند و موجب آزار شود.
یك نكته مهم در مورد لنزها و آرایش چشم: اگر از لنزهای نرم (soft) استفاده می‌كنید قبل از آرایش چشم‌ها لنز را در چشم‌تان بگذارید اما اگر از لنزهای منعطف با قابلیت عبور گازها استفاده می‌كنید، اول چشم‌هایتان را آرایش كنید و بعد لنز بگذارید. اما در مورد هر دو نوع لنز، اول آنها را خارج كرده و بعد اقدام به پاك كردن آرایش‌ از چشم و دورچشم خود بكنید.


7. زمانی كه به آرایشگاه می‌روید


سالن‌های زیبایی و آرایشگاه‌ها پر از ذرات معلق در هوا هستند كه ناشی از اسپری‌ها و سایر مواد شیمیایی است كه در هوا پخش می‌شوند. بهترین كار این است كه وقتی به آرایشگاه می‌روید، لنزتان را با خودتان نبرید و از عینك استفاده كنید اما اگر مجبور هستید لنز بگذارید هم اگر می‌توانید در محیط آرایشگاه عینك به چشم بزنید تا از تماس بسیاری از ذرات معلق در هوا با چشم‌تان جلوگیری كنید. درضمن یادتان باشد كه اگر لنز در چشم دارید وقتی زیر سشوار نشستید، تا می‌توانید پلك بزنید.


8. زمانی كه در هوای آزاد هستید


ذرات معلق در هوا، به‌خصوص آلاینده‌ها می‌توانند چشم‌ها را تحریك كنند و میزان تحریك در چشم‌هایی كه لنز دارند بیشتر است. ذرات معلق، گردوخاك، غبار هوا و دود نمونه‌هایی از مواد آزاردهنده هستند. اگر میزان آلودگی زیاد باشد چشم با مكانیسم اشك‌‌ریزش سعی می‌كند از خود دفاع كند و این برای كسانی كه لنز دارند بسیار سخت است. در هوای بسیار آلوده بهتراست لنزهایتان را خارج كنید و با عینك بیرون بروید (البته بهترین كار این است كه در چنین هوایی بیشتر در محیط‌های سربسته یا دارای تصفیه هوا، باشید).


9. زمانی كه به استخر می‌روید


قطعا با عینك،‌ شیرجه زدن داخل استخر لذتبخش نخواهد بود اما این را هم یادتان باشد كه پریدن داخل آب پر از كلر (یا حتی دارای برخی آلودگی‌ها) با لنزی به چشم از آن هم بدتر است. اگر می‌توانید بدون لنز شنا كنید، اگر هم می‌توانید عینك‌تان را با بندی ببندید كه از چشمان‌تان جدا نشود. در ضمن بهتر است تا یك ساعت پس از شنا كردن، لنزها را در چشمان‌‌تان نگذارید.


10. زمانی كه سیگار می‌كشید


افراد سیگاری می‌دانند كه روشن كردن هر نخ سیگار، آسیبی است كه به سلامت خود وارد می‌كنند اما آیا می‌دانید افراد سیگاری كه لنز در چشم دارند 8برابر افراد غیرسیگاری در معرض خطر زخم قرنیه و عفونت چشمی هستند؟

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدت‌هاست این ستون منتظر است؛ چشم انتظار تولد و به دنیا آمدن. قصه از مرثیه شروع شد. یلی، فرهیخته‌ای، فحلی دستش از دنیا کوتاه شده بود. چند خطی به یادش ادای دین کردم. چند روز بعد بزرگ دیگری پرکشید. باز باید می‌نوشتم.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر