Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۵۷۳۰ ۲۰ شهريور ۱۳۹۹  |  ۲۲:۳۷

با توجه به اینکه ذهن ما معطوف در امان ماندن از کووید-۱۹ است و میلیون‌ها نفر مجبورند هفته‌ها در خانه بمانند، ممکن است جنبه‌های دیگری از سلامتی خود را بدون اینکه بدانند تحت تاثیر قرار دهند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، کمبود ویتامین دی یکی از نگرانی‌های پزشکان برای افرادی است که نمی‌توانند میزان موردنیاز این ویتامین را از محیط بیرون دریافت کنند.
 
پزشک عمومی و سخنگوی کالج پزشکان عمومی سلطنتی استرالیا (RACGP) دکتر لارا روسکه گفت: "ویتامین دی در داخل بدن ما سنتز می‌شود و آغاز این سنتز با فرآیندی روی پوست است و اغلب آنچه ما به آن نیاز داریم، قرار گرفتن در معرض نور ماوراءبنفش (UV) برای اولین گام در زنجیره تولید ویتامین دی است."
 
قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت طولانی موردنیاز نیست و باید بسیار محتاط باشیم که در برابر آفتاب ایمن باشیم و خطر سرطان پوست را افزایش ندهیم. آنچه ما دریافتیم این است که افراد نیازی نیست بیش از یک ساعت در معرض نور خورشید قرار داشته باشند.
 
اما این مورد در زمستان بسیار دشوار می‌شود زیرا می‌خواهیم سطح وسیعی در معرض آفتاب قرار بگیرد، بنابراین اگر در تابستان به دلیل پوشش کمتر این مورد به‌راحتی فراهم می‌شود  در زمستان واقعا سخت است.
دکتر روسکه یکی دیگر از اعضاء گروه واکنش سریع به کووید-۱۹ کالج پزشکان عمومی سلطنتی استرالیا، اظهار کرد: ترکیب آب‌وهوای سرد و محدودیت‌های خانه‌نشینی می‌تواند موجب کمبود میزان کافی ویتامین دی شود.
 
به دلیل محدودیت تردد در ملبورن افراد حدود یک ساعت می‌توانند در سواحل قدم بزنند و این‌ یک ساعت نیز همه قسمت‌های صورت با ماسک پوشیده شده و نور خورشید قادر به تماس با پوست نیست.
وی گفت: افرادی که به‌احتمال‌زیاد از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند همان افرادی هستند که به دلیل خطرات بهداشتی کووید-۱۹ در خانه محبوس شده‌اند.
 
افراد مسن و افرادی که در خانه‌های سالمندان زندگی می‌کنند، به‌ویژه افراد با برخی بیماری‌های خود ایمنی، مستعد ابتلا به کمبود ویتامین D هستند.
دکتر روسکه گفت: "من فکر می‌کنم گروه‌هایی وجود دارند که بیشتر در معرض کمبود ویتامین دی هستند و با خانه‌نشینی بیشتر نیز می‌شوند."
 
دکتر روسکه ادامه داد: "در بسیاری از افراد، نشانه‌ای از کمبود ویتامین دی مشاهده نمی‌شود، اما باید بدانیم ویتامین دی برای سلامتی استخوان بسیار مهم است."
همچنین بین ویتامین دی و  سیستم ایمنی سالم ارتباط وجود دارد، بنابراین آزمایش شناسایی میزان ویتامین دی می‌تواند ارزشمند باشد. میزان ویتامین دی را می‌توان با آزمایش خون معمولی توسط پزشک عمومی بررسی کرد.
 
دکتر روسکه از افراد می‌خواهد هر زمان فرصت دارند از آفتاب لذت ببرند.
وی خاطرنشان کرد: برخی از غذاها سرشار از ویتامین دی هستند، اما با خوردن این غذاها مقدار قابل‌توجهی ویتامین دی به بدن شما نمی‌رسد و توصیه نمی‌شود به منابع غذایی اعتماد کنید. بنابراین در این روزهای آفتابی از نور خورشید استفاده کنید.
این موارد مربوط به فعالیت بدنی نیست، بلکه فقط در فضای باز بودن است که برای سلامت روان شما نیز مفید است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کرونا قوی‌تر از همیشه

کرونا قوی‌تر از همیشه

حقیقت این است که قدرت ویروس کرونا افزایش یافته‌است. اگر تا چند ماه پیش در یک جمع ده نفره، یک مبتلا وجود داشت و کسی هم ماسک نداشت، تنها، سه یا چهار نفر از آنها مبتلا می‌شدند، حالا اما در آن جمع ده نفره اگر همه ماسک به صورت نداشته باشند، همه آن ده نفر مبتلا می‌شوند.

چالش ناقلان بی علامت

چالش ناقلان بی علامت

ناقلان بدون علامت افرادی هستند که در ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی آنها ویروس وجود دارد اما علائم بالینی ندارند. این افراد در هر مکانی ممکن است حضور داشته‌باشند، بنابراین در مکان‌های شلوغ مخصوصا اتوبوس و مترو باید فرض کنیم هر فردی ممکن است ناقل ویروس باشد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش