jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۵۳۴۳ ۱۵ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۶:۲۰

محققان موسسه «کارولینسکا» در سوئد یک آنتی بادی خنثی کننده کوچک که اصطلاحاً آن را «نانوبادی» نامیده‌اند، شناسایی کرده‌اند که توانایی جلوگیری از ورود کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ به سلول‌های انسانی را دارد.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، محققان بر این باورند که این نانوبادی‌ها می‌تواند به عنوان یک درمان ضدویروسی علیه کووید ۱۹ به کار گرفته شود.

جرالد مک اینرنی، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما امیدواریم که این یافته‌های ما بتواند به ایجاد درمانی برای کووید ۱۹ و بررسی بهتر این بیماری همه گیر منجر شود.

جستجو برای یافتن نانوبادی موثر که قطعاتی از آنتی بادی‌هایی است که به طور طبیعی در شترها وجود دارد و می‌تواند برای انسان سازگار باشد در ماه فوریه با تزریق پروتئین میخ مانند ویروس کرونا به گونه ای از لاما(آلپاکا) آغاز شد. پس از ۶۰ روز، نمونه‌های خون آلپاکا پاسخ ایمنی شدیدی در برابر پروتئین مذکور نشان دادند. در مرحله بعدی، محققان توالی سلول‌های B آلپاکا، نوعی گلبول سفید بدنش را شبیه سازی، غنی سازی و تجزیه و تحلیل کردند تا مشخص شود کدام نانو بادی برای ارزیابی بیشتر مناسب است. آنها یک نانوبادی به نام Ty۱(به نام آلپاکا تایسون نامگذاری کردند) را شناسایی کردند که با اتصال خود به بخشی از پروتئین مذکور که به گیرنده ACE۲ متصل می‌شود و توسط کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ برای آلوده سازی سلول‌ها استفاده می‌شود، ویروس را خنثی می‌کند. این مانع لیز خوردن ویروس به درون سلول‌ها می‌شود و بنابراین از عفونت جلوگیری می‌کند.

لئو هانک، یکی از محققان این مطالعه گفت: با استفاده از میکروسکوپ الکترونی عبوری کریوژنیک
(cryo-EM) ما توانستیم بفهمیم که چگونه نانوبادی در یک اپیتوپ به پروتئین ویروسی که با محل اتصال ACE۲ به گیرنده‌های سلولی همپوشانی می‌کند، متصل می‌شوند. نتایج مطالعه نشان داد که Ty۱ می‌تواند به طور قوی به پروتئین کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ متصل شود و ویروس را خنثی کند.

نانوبادی‌ها مزایای متعددی نسبت به آنتی بادی‌های معمولی دارند و به عنوان کاندید درمانی خاص محسوب می‌شوند. اندازه آنها کمتر از یک دهم آنتی بادی‌های معمولی است و به طور معمول با هزینه کمتری تولید می‌شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر