jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۵۳۴۲ ۱۶ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۵:۱۱

محققان دانشگاه ییل ایالات متحده اعلام کردند: ویروس راینو که شایع‌ترین علت سرماخوردگی است می‌تواند از آلودگی ویروس آنفلوآنزا از طریق راه‌های هوایی پیشگیری کند و دفاعی در برابر این ویروس در بدن ایجاد کند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، این یافته‌ها پاسخگویی احاطه مرموز آنفلوآنزای همه‌گیر خوکی در سال ۲۰۰۹ خواهد بود و انتظار می‌رود موارد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی در اروپا طی پاییز، دوره‌ای که سرماخوردگی گسترده می‌شود، هرگز رخ ندهد.

گروه دانشگاه ییل به سرپرستی دکتر الن فاکسمن، ۳ سال اطلاعات بالینی بیش از ۱۳ هزار بیمار را که با علائم عفونت تنفسی در بیمارستان ییل نیو هیون ثبت‌شده بودند را موردمطالعه قراردادند.

محققان دریافتند که حتی در ماه‌هایی که هر دو ویروس فعال هستند، اگر ویروس سرماخوردگی وجود داشته باشد، ویروس آنفلوآنزا وجود ندارد.

فاکسمن، استادیار پزشکی آزمایشگاهی و ایمونوبیولوژی و محقق ارشد این تحقیق گفت: وقتی داده‌ها را بررسی کردیم، مشخص شد که تعداد بسیار کمی از افراد همزمان دارای هر دو ویروس هستند.

فاکسمن تاکید کرد: دانشمندان نمی‌دانند که آیا شیوع فصلی سالانه ویروس سرماخوردگی تاثیر مشابهی در میزان آلودگی افراد در معرض ویروس کرونا بیماری کووید-۱۹ دارد یا خیر.

وی بیان کرد: پیش‌بینی چگونگی تعامل دو ویروس بدون انجام تحقیقات غیرممکن است.

آزمایشگاه فاکسمن برای آزمایش چگونگی تعامل راینوویروس و ویروس آنفلوآنزا، بافت راه هوایی انسان را از سلول‌های بنیادی ایجاد کرد تا سلول‌های اپیتلیال را در اختیار داشته باشد که مجاری تنفسی ریه را تشکیل می‌دهند و هدف اصلی ویروس‌های تنفسی هستند. آنان دریافتند که پس از قرار گرفتن بافت در معرض ویروس راینو، ویروس آنفلوآنزا قادر به آلوده سازی بافت نیست.

وی گفت: در این آزمایش پیش از ورود ویروس آنفلوآنزا، سیستم‌های ضدویروسی از قبل روشن‌شده بودند.

فاکسمن افزود: وجود ویروس راینو باعث تولید ماده ضدویروسی اینترفرون می‌شود که بخشی از پاسخ اولیه سیستم ایمنی بدن به حمله عوامل بیماری‌زاست.

وی اعلام کرد: این اثر حداقل پنج روز طول کشید.

فاکسمن خاطرنشان کرد: آزمایشگاه وی شروع به بررسی این موضوع کرده است که آیا ورود ویروس سرماخوردگی قبل از ابتلا به ویروس کووید ۱۹ نوع محافظتی مشابه ارائه می‌دهد یا خیر.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر