jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۴۲۳۴ ۰۱ شهريور ۱۳۹۹  |  ۲۲:۵۳

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران از اضافه شدن ۱۰ هزار نیروی جدید به کادر درمان کشور خبر داد و گفت: برای پشتیبانی از پزشکان به قوانین حمایتی نیاز داریم.

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، محمدرضا ظفرقندی با حضور در برنامه «طبیب» با اشاره اضافه شدن ۱۰ هزار نیرو به کادر درمان کشور، یادآور شد: اگر لازم است مجلس باید برای پشتیبانی پزشکان قوانین حمایتی تصویب کند، چرا که اگر از جامعه پزشکی حمایت نشود در صورت وقوع موج تازه پزشکان دیگر نمی‌توانند قد علم کنند.

وی با اشاره به پیام دبیر کل سازمان بهداشت جهانی به پزشکان ایران به مناسبت روز پزشک اظهار کرد: ایشان پیامی برای روز پزشک ارسال کردند که البته بخشی از آن نیز به زبان فارسی است، چراکه از قبل ما مکاتباتی با ایشان داشتیم که مسیر ورود دارو و واکسن را در صورت تولید برای ما هموارتر کنند، چراکه با وجود تحریم ما با چرخش‌های بسیاری دارو و تجهیزات را با استفاده از ارتباطات بین‌المللی تهیه می‌کنیم، البته کشور توانایی تهیه موارد لازم را دارد، اما به کمک این سازمان‌ها راه هموارتر خواهد شد.

ظفرقندی همچنین در خصوص واکسن روسی نیز گفت: این واکسن هنوز در همان کشور در حال بررسی است، چرا که در خصوص واکسن مهم کیفیت و طول زمان اثر است، مثلاً طول زمان ماندگاری واکسن آکسفورد زیر سه ماه است و ارزش آن چنانی برای حفاظت طولانی ندارد، البته در این خصوص یک مقدار هم بحث‌های تبلیغی مطرح است، در حال حاضر هم آمریکا در این زمینه کار کرده، هم انگلیس، چین و هند، و همچنین کشور ما هم روی واکسن کار می‌کند و بحث علمی آن جلو می‌رود اما ارزیابی آن زمان می‌برد.

وی در پاسخ به این سوال که «چرا ما تا به حال این تعداد زیاد از کادر درمانی خود را از دست دادیم»، اظهار کرد: دو دلیل دارد یکی اینکه واقعاً جامعه پزشکی با فداکاری بیشتری به صحنه می‌رود تا یکی دو روز پیش تعداد شهدای پزشک ما حدود ۱۶۴ نفر بوده و بیش از شش هزار هم مبتلا داشتیم. فداکاری و ایثار ریسک را بالا برده و دیگر اینکه حمایت کافی از جامعه پزشکی، پرستاری باید صوت بگیرد و این یک عزم ملی می‌خواهد. ما چندی پیش یک اعلامیه دادیم که داوطلبان برای بخش کرونایی بیایند سه هزار داوطلب ثبت نام کردند، این حفاظت و حمایت هم فقط از طرف دولت نیست، مسافرت‌ها باید کنترل شود، ما کرونا را آن طور که باید و شاید در تجمعات، مسافرت‌ها در برنامه‌های مختلف جدی نگرفتیم و این یکی از دلایل است.

ظفرقندی اضافه کرد: در کشوری که کل آمار مرگ و میر ۳۰۵ بوده اگر یک نفر سوار تاکسی شود ماسک نداشته باشد، آن راننده تاکسی جریمه می‌شود یا مغازه‌ها همین طور، از طرفی با اپلیکیشن افراد بدون ماسک را پیدا می‌کنند و قضیه برایشان خیلی جدی است، ما تا حدود دو سال دیگر ممکن است درگیر باشیم. بحث اقتصادی تا آن جایی که ضرورت دارد باید باز باشد اما بحث مسافرت‌ها را می‌توان کنترل کرد، همان کشورهایی که توانستند کرونا را کنترل کنند هنوز در خصوص بازگشایی مدارس محتاط هستند، مقابله با کرونا هم برای مردم و هم برای پزشکان که حفظ جانشان واجب است به نظرم یک کار جدی است که نمی‌توان با تعارف و مصالحه با آن برخورد کرد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با تأکید بر اینکه ما با مکاتبات متعددی که با رئیس‌جمهور داشتیم ۱۰ بند را به طور مشخص در سازمان نظام پزشکی با همکاری پزشکان متخصص استخراج و به ایشان منعکس کردیم، تصریح کرد: اگر مردم ماسک را بردارند دوباره ویروس عود می‌کند، این مقابله یک عزم ملی می‌خواهد، اگر حمایت از جامعه پزشکی نشود و موج دیگری اتفاق بیفتد جامعه پزشکی دیگر نمی‌تواند بعد از آن موج دوم که طولانی‌تر هم شد قد علم کند، تا تولید واکسن و دارو باید مسائل را جدی بگیریم، چون پزشکان در جنگ هستند و باید حمایت شوند، قوانین حمایتی لازم داریم، اگر لازم است مجلس هم باید قوانین حمایتی تصویب کند، البته به تازگی اجازه استخدام ۱۰ هزار نیرو را گرفتیم و سازمان برنامه برنامه‌هایی را انجام داد تا در شرایط موجود از کادر پزشکی حمایت کند، در همه ابعاد باید به این قضیه جدی نگاه شود، اگر در محرم هم نکات بهداشتی رعایت شود می‌توانیم بیماری را با شیب ملایم تا تولید واکسن جلو ببریم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر