jamejamclick
کلیک کامپیوتر کد خبر: ۱۲۷۲۱۵۹   ۰۴ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۵:۳۱

واشنگتن پست در یادداشتی با اشاره به توانمندهای و قدرت جمهوری اسلامی ایران به آمریکایی ها هشدار داد که جنگ با ایران «مادر همه باتلاق ها» خواهد بود.

«مکس بوت» نویسنده این یادداشت با اشاره به اقدامات و ادعاهای هفته های اخیر آمریکایی ها نوشت: طی هفته گذشته قابلیت های ایران را مطالعه کردم و هیچ گزینه نظامی نمی بینم که قاطع و کم هزینه باشد. در عوض، جنگ با ایران مادر همه باتلاق ها خواهد بود به طوری که جنگ عراق - که بابت حمایت از آن عمیقا متاسفم - در مقایسه با آن هیچ به نظر می رسد.

بنابراین یادداشت، ایران پیشرفته ترین شبکه دفاع هوایی را که هواپیمای آمریکایی با آن مواجه شده است، در اختیار دارد یعنی سامانه اس-300 ساخت روسیه.

نویسنده افزود که رویارویی نیروی هوایی و دریایی آمریکا با این سامانه آسان نخواهد بود و می تواند زیان بزرگتری از آن چیزی را که تاکنون به آن عادت کرده ایم، به خلبان ها و هواپیماهای آمریکایی وارد کند.

مکس بوت در ادامه نوشت: آمریکا سال ها شمال ویتنام، کامبوج و لائوس را بمباران کرد و بیش از سه برابر همه کشورهای درگیر جنگ جهانی دوم بر کشورهای فوق بمب ریخت اما در جنگ ویتنام شکست خورد.

این مقاله حاکی است: حملات هوایی معمولا تنها زمانی قاطع خواهد بود که با حملات زمینی همراه شود. اما امریکا در حمله به ایران فاقد یک گزینه زمینی واقع بینانه است. ایران هم از لحاظ جمعیت و هم از نظر وسعت جغرافیایی بسیار بزرگ تر از عراق است.

نویسنده یادداشت واشنگتن پست با اذعان به ناتوانی نظامی آمریکا در برابر ایران افزود: طبق محاسبات، برای کنترل ایران، به بیش از یک میلیون و ششصد هزار نیرو نیاز است. این رقم بیش از دو برابر کل نیروهای زمینی و تفنگداران (656 هزار و 403) آمریکا و تعداد اندک نیروهایی است که شاید متحدان آمریکا بفرستند.

«مرکز ارزیابی های راهبردی و بودجه ای» سال 2011 میلادی در گزارشی به تشریح این موضوع پرداخت که ایران چگونه می تواند با تاکتیک های «غیرمتقارن» پاسخ دهد.

ایران می تواند مجموعه ای از موشک های کروز ضدکشتی، پهپادها، زیردریایی ها، قایق های کوچک و مین ها را برای حمله به ناوهای آمریکا در آبهای خلیج فارس به کار گیرد. ایران می تواند با زرادخانه ای در حدود 2 هزار موشک ، پایگاه های آمریکا در منطقه را هدف قرار دهد. ایران می تواند با حملات سایبری شبکه های کامپیوتری آمریکا را فلج کند.

مکس بوت ادامه داد: آمریکا در پاسخ چه کاری می کند؟ چند فروند موشک کروز دیگر و چند بمب بیشتر شلیک می کند؟ حتی تصور اینکه ترامپ یک هولوکاست هسته ای برای «پایان» ایران به راه اندازد، دشوار است.

وی در پایان یادداشت خود نوشت: دیوید پترائوس فرمانده سابق نیروهای مرکزی امریکا در جریان حمله سال 2003 به عراق گفت به من بگویید این جنگ چگونه تمام می شود. دولت جورج بوش هیچ راهکاری نداشت. امروز نیز جنگ طلبان داخل و خارج دولت ترامپ هیچ ایده ای در مورد اینکه جنگ با ایران چگونه پایان می یابد، ندارند. در این صورت، بهتر است که برای آغاز جنگی دیگر خطر نکنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها