jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۹۵۴۴   ۰۴ تير ۱۳۹۹  |  ۰۴:۱۱

با دوچرخه سواری احساس سرزندگی و شادابی می‌کنیم؛ اما بهتر است بدانیم، اگر هر ورزشی‌ را بدون آموزش‌های لازم انجام دهیم، به خودمان آسیب می‌رسانیم.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، تابستان شروع شده است و ورزش‌ در فضای باز یکی از تفریحات مناسب در این فصل است. میان آنها، ورزش‌هایی مانند والیبال، بدمینتون و دوچرخه سواری بیشتر وسوسه‌کننده هستند.

با دوچرخه سواری احساس سرزندگی و شادابی می‌کنید؛ اما بهتر است بدانیم، اگر هر کدام از این ورزش‌ها را بدون آموزش‌های لازم انجام دهیم، به خودمان آسیب می‌رسانیم. 

در ادامه موضوعات مهمی که در این شرایط «کروناویروس» همه دوچرخه سواران باید بدانند را بخوانید.

۱. آمادگی جسمانی

دوچرخه سواری ورزشی است که بیشتر به چشم تفریح به آن نگاه می‌شود. اغلب ما در کودکی نیز دوچرخه سواری کردیم و با خود فکر می‌کنیم که چرا باید حالا که بزرگ شدیم سخت بگیریم؛ اما در کودکی بدن و غضلات ما مدام در تکاپو بود و به نوعی آمادگی جسمانی داشتیم. حالا به علت عدم تحریک کافی و کوچکی عضلات، ممکن است بدن به اصطلاح خشک‌شده باشد. در این زمان ورزش کردن به جای اثرات مثبت برای بدن، آسیب می‌رساند؛ حتی ممکن است دچار کشیدگی عضلات شویم که به شدت دردناک هستند.

۲. قوانین محلی خود را بشناسید

برخی از محله‌ها خط‌کشی‌های مخصوص برای دوچرخه سواری دارند. شاید محل شما هم داشته باشد و دقت نکرده باشید، ممکن است برخی مراکز کرایه دوچرخه در نزدیک شما وجود داشته باشد. بهتر است قبل از شروع، از این دسته موقعیت‌ها باخبر شوید. گاهی در برخی مناطق به علت مناسب نبودن زمین، دوچرخه سواری ممنوع است. آگاهی از این قوانین به شما کمک می‌کند با دید باز تری به این ورزش لذت‌بخش بپردازید.

۳. در راستای یک خط برانید

دوچرخه هم مانند ماشین و موتور باید قوانین مربوط به راهنمایی و رانندگی را رعایت کند و هم مراقب عابرین پیاده باشد. بهتر است در هنگام رکاب زدن، هندزفری در گوش نداشته باشید. زیرا صداها به امن راندن شما کمک می‌کنند. عابرین پیاده را نابینا، ناشنوا و لال در نظر بگیرید و بیشتر حواس خود را جمع کنید مخصوصا وقتی در پارک‌ها می‌رانید مراقب کودکان باشید. تنها در پیست‌های مخصوص دوچرخه، حق دارید تند برانید.

۴. کرونا را از یاد نبرید

از یاد نبرید که ویروس کرونا، همواره در کمین برای حمله است. تمام نکات و اصول بهداشتی را برای پیشگیری از این بیماری، انجام دهید. از ماسک و دستکش استفاده کنید و اگر با گروهی به دوچرخه سواری می‌روید، فاصله‌ اجتماعی (بین ۱ تا ۱.۵ متر) را رعایت فرمایید. قبل از ورود به خانه چرخ‌ها دوچرخه را با مواد مخصوص، استریل کنید. با کیلیک بر اینجا از تفاوت بین ضد عفونی و استریل کردن، بخوانید.

۵. استفاده از کلاه ایمنی

همان‌طور که اشاره کردیم دوچرخه نیز باید قوانین وسایل نقلیه را رعایت کند و همان‌گونه که خطر آفرین است، ممکن است آسیب نیز ببینند. پس برای حفظ جان کسی که دوچرخه سواری می‌کند نیاز است که قوانینی را رعایت کند. مهم‌ترین آنها، کلاه ایمنی است. کلاه را باید به نحوی بر سر خود بگذارید که فیت باشد و جا به جا نشود. صحیح‌ترین نوع فاصله‌ی کلاه، تقریبا ۲ انگشت بین کلاه و ابروها است.

۶. با کسی همراه شوید که تجربه ‌بیشتری از شما دارد

با کسی دوچرخه‌ سواری کنید که بیشتر از شما تجربه دارد. در این صورت با اعتماد به نفس بیشتری به این ورزش ادامه می‌دهید. در ضمن این که از تجربیات او نیز استفاده می‌کنید و شاید برخی خطاها را انجام ندهید.

۷. از سلامت فنی دوچرخه مطمئن شوید

حتما از سلامت ترمزها مطمئن شوید. از جمله اهرم مکانیکی روی فرمان، سیم ترمز و لنت‌های ترمز.

باد چرخ‌ها را چک کنید و اگر کم‌باد هستند آنها را تنظیم کنید تا آسیبی به تیوپ نزند و خرج بیشتری روی دست‌تان نگذارد.

صندلی یکی از مهم‌ترین در اجزای دوچرخه است؛ زیرا در صورت مناسب نبودن آن اولین نشانه‌اش کمر درد در شما است.

زنجیر دوچرخه را چک کنید و مطمئن شوید که در سر جای خود قرار دارد. قبل از رفتن به مسیرهای طولانی حدود ده دقیقه با دوچرخه برانید تا اگر مشکلی دارد متوجه شوید و به آن رسیدگی کنید.

۸. قفلی برای دوچرخه تهیه کنید که بدون کلید، دوچرخه تکان نخورد

برای جلوگیری از دزدیده شدن دوچرخه این موضوع مهم است و باید توجه کنید. قفلی برای چرخ دوچرخه تهیه کنید که به هیچ عنوان بدون باز شدن تکان نخورد.

۹. از مسابقه دادن در محل‌های غیر مناسب خودداری کنید

این که شما دوست دارید بر مهارت‌ دوچرخه سواری خود تمرین کنید و بیشتر یاد بگیرید هیچ انتقادی وارد نیست؛ ولی بر شرایطی که خود و دیگران را در خطر قرار دهید، انتقاد وارد است. پس بهتر است بر مهارت‌های بهتر راندن دوچرخه مسلط شوید تا نیازی به حرکات نمایشی و خودنمایی در مکان‌های عمومی نباشد. به هیچ عنوان نباید در کوچه، خیابان، پارک و پیست‌های عمومی، مسابقه با دیگران را بپذیرید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر