jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۵۵۰۲ ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۸:۱۴

یک مطالعه مقدماتی نشان می دهد که فقدان ویتامین D در بدن موجب می شود که ویروس کرونا عواقب مرگباری برای فردی داشته باشد که به آن مبتلا شده است.

به گزارش گروه سلامت جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، تحقیقاتی جامع در 20 کشور اروپایی نشان داده است که فقدان ویتامین D در بدن ارتباط زیادی با مرگ ناشی از ویروس کرونا دارد.

این تحقیقات نشان می دهد در کشورهایی که سطح ویتامین D مردم پایین است نرخ مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در آنجا نیز بالاتر است.

البته این یافته ها هنوز مورد بررسی دانشمندان قرار نگرفته است و هنوز ثابت نشده که آیا پشت مرگ و میر ناشی از کرونا ویتامین D قرار دارد یا نه.

اما به هر حال دانشمندان مرتبط با بیمارستان ملکه الیزبات و همچنین محققان دانشگاه ایست آنجلیا مدعی هستند که مکمل های ویتامین D می تواند بدن را در برابر ویروس کرونا و سارس مقاوم تر کند.

مطالعات مجزای دیگری نشان داده که ویتامین D احتمالا باعث می شود فرد شانس بیشتری برای بهبودی پس از اینکه به کرونا مبتلا شد، داشته باشد.

تحقیقات ده هفته ای در دانشگاه گرانادا نیز ادامه دارد، همچنین یک مطالعه جدید توسط کالج ترینیتی دوبلین در بزرگسالانی که مکمل های ویتامین D مصرف می کردند نشان داد افرادی که این نوع ویتامین را به اندازه کافی در بدن خود دارند بیش از سایرین نسبت به بیماری های عفونی و ریوی مقاوم هستند.

پیش از همه گیر شدن ویروس کرونا در سطح جهان یافته ها و تحقیقات نشان می داد که مثلا کدام کشور مردمانش بیشتر در بدن خود ویتامنین D دارند و کدام کشور کمتر.

نمونه های این آزمایش بر روی هزاران نفر انجام شده و نتایج مختلفی را در رابطه با سطح ویتامین مردمان بسیاری از کشورها نشان داده است.

بررسی سطح ویتامین D مردمان یک کشور به وسیله معیارهای مختلفی سنجیده شده همانند عرض جغرافیایی همان کشور.

آخرین مطالعه بانک اطلاعاتی موجود از میزان ویتامین D را در برگرفته و مقادیر بسیار نگران کننده ای از ویتامین D را در افراد مسن مشاهده کرده است ؛ جمعیتی که بیشتر در معرض خطر مرگ بعد از انقباض کروناویروس قرار دارد.

این مطالعه نشان داده که جمعیت سالمند کشورهای پیشرفته ای همچون ایتالیا و اسپانیا با فقدان ویتامین D روبرو هستند و به همین دلیل است که نرخ مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در این کشورها بسیار زیاد است.

سوییس کشور دیگری است که در آن فقدان ویتامین D در افراد سالمند یک مشکل بسیار بزرگ است.

ویتامین D ویتامینی است که هم می تواند از منابع غذایی مختلف همانند قارچ وارد بدن شود و یا از طریق قرص و سایر مکمل ها.

تحقیقات دیگری در سراسر دنیا در حال انجام است تا ارتباط فقدان ویتامین D و مرگ و میر ناشی از کرونا را بررسی کند.

با وجود اینکه شواهد زیادی در رابطه با ارتباط فقدان ویتامین D و مرگ کرونایی ثبت شده اما هنوز مشخص نیست که این نوع ویتامین چگونه باعث می شود تا بدن فرد مقابل این ویروس مرموز و خطرناک مقاوم تر شود. به هر حال تصور می شود که این نوع ویتامین باعث کاهش خطرات برای سیستم تنفسی بدن می شود. ویتامین D ریسک بیماری هایی نظیر آنفولانزا، بیماری سل و آسم در کودکان را پایین می آورد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ناقلان بی علامت

چالش ناقلان بی علامت

ناقلان بدون علامت افرادی هستند که در ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی آنها ویروس وجود دارد اما علائم بالینی ندارند. این افراد در هر مکانی ممکن است حضور داشته‌باشند، بنابراین در مکان‌های شلوغ مخصوصا اتوبوس و مترو باید فرض کنیم هر فردی ممکن است ناقل ویروس باشد.

خوب بمانید

خوب بمانید

دیروز، رهبر معظم‌ انقلاب در جلسه مجازی با رئیس و نمایندگان مجلس، عبارات قابل توجهی در وصف مجلس یازدهم به کار بردند که حتما برای تک تک منتخبان ملت باعث افتخار و منشأ قوت قلب است.

گفتگو

بیشتر
خیلی هم موفق هستم!

گفت‌وگو با لاله صبوری، بازیگر باسابقه تلویزیون که حالا چند سالی است دیگر نقش‌های پررنگی بازی نکرده است

خیلی هم موفق هستم!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر