jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۵۵۰۲   ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۸:۱۴

یک مطالعه مقدماتی نشان می دهد که فقدان ویتامین D در بدن موجب می شود که ویروس کرونا عواقب مرگباری برای فردی داشته باشد که به آن مبتلا شده است.

به گزارش گروه سلامت جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، تحقیقاتی جامع در 20 کشور اروپایی نشان داده است که فقدان ویتامین D در بدن ارتباط زیادی با مرگ ناشی از ویروس کرونا دارد.

این تحقیقات نشان می دهد در کشورهایی که سطح ویتامین D مردم پایین است نرخ مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در آنجا نیز بالاتر است.

البته این یافته ها هنوز مورد بررسی دانشمندان قرار نگرفته است و هنوز ثابت نشده که آیا پشت مرگ و میر ناشی از کرونا ویتامین D قرار دارد یا نه.

اما به هر حال دانشمندان مرتبط با بیمارستان ملکه الیزبات و همچنین محققان دانشگاه ایست آنجلیا مدعی هستند که مکمل های ویتامین D می تواند بدن را در برابر ویروس کرونا و سارس مقاوم تر کند.

مطالعات مجزای دیگری نشان داده که ویتامین D احتمالا باعث می شود فرد شانس بیشتری برای بهبودی پس از اینکه به کرونا مبتلا شد، داشته باشد.

تحقیقات ده هفته ای در دانشگاه گرانادا نیز ادامه دارد، همچنین یک مطالعه جدید توسط کالج ترینیتی دوبلین در بزرگسالانی که مکمل های ویتامین D مصرف می کردند نشان داد افرادی که این نوع ویتامین را به اندازه کافی در بدن خود دارند بیش از سایرین نسبت به بیماری های عفونی و ریوی مقاوم هستند.

پیش از همه گیر شدن ویروس کرونا در سطح جهان یافته ها و تحقیقات نشان می داد که مثلا کدام کشور مردمانش بیشتر در بدن خود ویتامنین D دارند و کدام کشور کمتر.

نمونه های این آزمایش بر روی هزاران نفر انجام شده و نتایج مختلفی را در رابطه با سطح ویتامین مردمان بسیاری از کشورها نشان داده است.

بررسی سطح ویتامین D مردمان یک کشور به وسیله معیارهای مختلفی سنجیده شده همانند عرض جغرافیایی همان کشور.

آخرین مطالعه بانک اطلاعاتی موجود از میزان ویتامین D را در برگرفته و مقادیر بسیار نگران کننده ای از ویتامین D را در افراد مسن مشاهده کرده است ؛ جمعیتی که بیشتر در معرض خطر مرگ بعد از انقباض کروناویروس قرار دارد.

این مطالعه نشان داده که جمعیت سالمند کشورهای پیشرفته ای همچون ایتالیا و اسپانیا با فقدان ویتامین D روبرو هستند و به همین دلیل است که نرخ مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در این کشورها بسیار زیاد است.

سوییس کشور دیگری است که در آن فقدان ویتامین D در افراد سالمند یک مشکل بسیار بزرگ است.

ویتامین D ویتامینی است که هم می تواند از منابع غذایی مختلف همانند قارچ وارد بدن شود و یا از طریق قرص و سایر مکمل ها.

تحقیقات دیگری در سراسر دنیا در حال انجام است تا ارتباط فقدان ویتامین D و مرگ و میر ناشی از کرونا را بررسی کند.

با وجود اینکه شواهد زیادی در رابطه با ارتباط فقدان ویتامین D و مرگ کرونایی ثبت شده اما هنوز مشخص نیست که این نوع ویتامین چگونه باعث می شود تا بدن فرد مقابل این ویروس مرموز و خطرناک مقاوم تر شود. به هر حال تصور می شود که این نوع ویتامین باعث کاهش خطرات برای سیستم تنفسی بدن می شود. ویتامین D ریسک بیماری هایی نظیر آنفولانزا، بیماری سل و آسم در کودکان را پایین می آورد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر