jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۵۷۵ ۲۶ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

ابوریحان محمد بن احمد بیرونی از دانشمندان بزرگ اسلامی در علوم حکمت، اخترشناسی، ریاضیات، تاریخ و جغرافیا مقامی ارزنده داشته است.

او سال ۳۶۲ هجری قمری حوالی خوارزم متولد شده و گفته‌اند از این جهت به بیرونی یعنی خارج از خوارزم معروف شده است. اکنون نزدیک به ۱۰۱۳ جلد کتاب در حوزه‌های مختلف دانش بشری را به بیرونی نسبت می‌دهند.
ابوریحان بیرونی سال ۴۴۰ هجری در ۷۸ سالگی در غزنه بدرود حیات گفت و همان جا مدفون شد. اکنون آرامگاه بیرونی یکی از غریب‌ترین مزارهای دانشمندان درگذشته و فراموش شده این دیار است. هر چند حالا قرار است آرامگاه او در افغانستان بازسازی شود، اما او هم مانند دیگر بزرگانی که مقبره‌شان امروزه در مرزهای این کشور واقع شده، تحت تاثیر جنگ و ناامنی‌ها فراموش شده و یا نادیده گرفته شده‌اند. حتی برخی آرامگاه‌ها آسیب‌هایی دیده‌اند که نیاز به مرمت و بازسازی مجدد دارند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر