jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۵۷۵ ۲۶ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

ابوریحان محمد بن احمد بیرونی از دانشمندان بزرگ اسلامی در علوم حکمت، اخترشناسی، ریاضیات، تاریخ و جغرافیا مقامی ارزنده داشته است.

او سال ۳۶۲ هجری قمری حوالی خوارزم متولد شده و گفته‌اند از این جهت به بیرونی یعنی خارج از خوارزم معروف شده است. اکنون نزدیک به ۱۰۱۳ جلد کتاب در حوزه‌های مختلف دانش بشری را به بیرونی نسبت می‌دهند.
ابوریحان بیرونی سال ۴۴۰ هجری در ۷۸ سالگی در غزنه بدرود حیات گفت و همان جا مدفون شد. اکنون آرامگاه بیرونی یکی از غریب‌ترین مزارهای دانشمندان درگذشته و فراموش شده این دیار است. هر چند حالا قرار است آرامگاه او در افغانستان بازسازی شود، اما او هم مانند دیگر بزرگانی که مقبره‌شان امروزه در مرزهای این کشور واقع شده، تحت تاثیر جنگ و ناامنی‌ها فراموش شده و یا نادیده گرفته شده‌اند. حتی برخی آرامگاه‌ها آسیب‌هایی دیده‌اند که نیاز به مرمت و بازسازی مجدد دارند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

آن زمانی که ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، محدودیت‎های کسب‌وکار را برداشت و به آنها اجازه بازگشایی داد، نکته‎ مهمی در دستور کار قرار گرفت، اجرایی شدن فاز دوم. بعد از بازگشایی برخی از کسب‏وکارها، کشور وارد فاز دوم شد؛ اعمال محدودیت‌های بهداشتی. محدودیت‎های بهداشتی شامل رعایت فاصله‏گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست‎هاست.

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

حوزه هنری و تحول دیجیتال

حوزه هنری و تحول دیجیتال

با آن کاپشن خاکی رنگ و شال گردنی که همیشه روی صورتش می‌کشد، سوار بر موتور وارد حیاط می‌شود، چرخی دور حوضچه خوشرنگ حوزه می‌زند و کنار دیوار آینه‌کاری شده، موتورش را تکیه می‌دهد، عینک ته استکانی اش را با انگشت بالا می‌دهد و دستی به سبیل سیاهش می‌کشد و می‌رود گوشه پله‌ها کنار قیصر می‌نشیند و با سیگار و چاق سلامتی، صحبت‌شان گل می‌اندازد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر