jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۲۵۷۵   ۲۶ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

ابوریحان محمد بن احمد بیرونی از دانشمندان بزرگ اسلامی در علوم حکمت، اخترشناسی، ریاضیات، تاریخ و جغرافیا مقامی ارزنده داشته است.

او سال ۳۶۲ هجری قمری حوالی خوارزم متولد شده و گفته‌اند از این جهت به بیرونی یعنی خارج از خوارزم معروف شده است. اکنون نزدیک به ۱۰۱۳ جلد کتاب در حوزه‌های مختلف دانش بشری را به بیرونی نسبت می‌دهند.
ابوریحان بیرونی سال ۴۴۰ هجری در ۷۸ سالگی در غزنه بدرود حیات گفت و همان جا مدفون شد. اکنون آرامگاه بیرونی یکی از غریب‌ترین مزارهای دانشمندان درگذشته و فراموش شده این دیار است. هر چند حالا قرار است آرامگاه او در افغانستان بازسازی شود، اما او هم مانند دیگر بزرگانی که مقبره‌شان امروزه در مرزهای این کشور واقع شده، تحت تاثیر جنگ و ناامنی‌ها فراموش شده و یا نادیده گرفته شده‌اند. حتی برخی آرامگاه‌ها آسیب‌هایی دیده‌اند که نیاز به مرمت و بازسازی مجدد دارند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

شاعری که پدیده شد

شاعری که پدیده شد

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها