jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۳۶۲   ۲۵ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

صنایع غذایی جزو صنایع سبک، زودبازده و با حاشیه سود بالا محسوب می‌شود که به لحاظ این که یک صنعت پایین‌دستی در حوزه کشاورزی است تأثیر بسزایی در رونق کشاورزی و امنیت غذایی کشور دارد.

اگر صنعت غذایی کشور با فناوری روز و کارآمد کار کند می‌تواند سبب رونق ‌بخش کشاورزی کشور شود چون این صنعت مبتنی بر نیروی انسانی است به همین لحاظ اشتغال‌زایی گسترده‌ای در این بخش وجود دارد.
علاوه بر این صنعت غذایی دارای ارزش افزوده بالایی بوده و از میزان ضایعات محصولات کشاورزی می‌کاهد، به همین دلیل در سالیان اخیر نگاه ویژه‌ای به این صنعت در کشور شده است اما همچنان این توجه کافی نبوده و هنوز ظرفیت‌های خالی بسیاری در این حوزه وجود دارد.
با این حال صنایع و ماشین‌آلات فرسوده در حوزه غذایی سبب شده است که قیمت محصولات و صنایع غذایی افزایش یابد و حتی به دلیل همین مشکل کارخانجات نمی‌توانند با ظرفیت کامل اسمی واقعی خود کار کنند، از طرف دیگر جای خالی پژوهش و تحقیق در این حوزه نیز به دلیل عدم استقبال کارخانجات بیش از پیش در این امر هویدا است.
به عبارت دیگر اگر توسعه زیرساخت‌های صنعت غذایی و پژوهش و تحقیق در این حوزه را جدی بگیریم می‌توان شاهد توسعه صنایع غذایی خصوصاً در شرایط تحریمی کشور باشیم که این امر سبب شکوفایی اقتصادی و به تبع آن اشتغال‌زایی برای مردم کشور می‌شود.
در حال حاضر در بخش میوه و سبزی 50 درصد ضایعات در کشور وجود دارد، محصولاتی از جمله زعفران نیز به صورت خام به کشورهای دیگر صادر می‌شود که اگر با توسعه صنایع غذایی جلوی این امور گرفته شود طبیعتاً با رونق اقتصادی در این زمینه روبرو خواهیم شد چون سازمان بین‌المللی فائو در گزارشی اعلام کرد میزان دورریز مواد غذایی در کشورمان معادل 60 درصد صادرات نفتمان است.
صادرات مواد غذایی کشورمان نیز معطوف به کشورهای همسایه از جمله عراق و افغانستان است که باید این امر اصلاح شود و صادرات به کشورهای دیگر نیز صورت گیرد تا در این خصوص کشور سود ببرد.
بنابراین ضروری است نهادهای مختلف کشور برای توسعه صنایع غذایی کشور حمایت‌های لازم را به عمل آورند تا در زمینه‌های مختلف شاهد اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی باشیم.

رسول کدخدایی

نایب رئیس پژوهشگاه علوم و صنایع غذایی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، دیروز و امروز در سواحل مكران در منطقه عمومی جاسك و با شركت تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، تیپ ۶۵ نیرو مخصوص، تیپ ۲۲۳ نیرو مخصوص واكنش سریع و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در حال برگزاری است.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر