jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۳۶۲ ۲۵ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

صنایع غذایی جزو صنایع سبک، زودبازده و با حاشیه سود بالا محسوب می‌شود که به لحاظ این که یک صنعت پایین‌دستی در حوزه کشاورزی است تأثیر بسزایی در رونق کشاورزی و امنیت غذایی کشور دارد.

اگر صنعت غذایی کشور با فناوری روز و کارآمد کار کند می‌تواند سبب رونق ‌بخش کشاورزی کشور شود چون این صنعت مبتنی بر نیروی انسانی است به همین لحاظ اشتغال‌زایی گسترده‌ای در این بخش وجود دارد.
علاوه بر این صنعت غذایی دارای ارزش افزوده بالایی بوده و از میزان ضایعات محصولات کشاورزی می‌کاهد، به همین دلیل در سالیان اخیر نگاه ویژه‌ای به این صنعت در کشور شده است اما همچنان این توجه کافی نبوده و هنوز ظرفیت‌های خالی بسیاری در این حوزه وجود دارد.
با این حال صنایع و ماشین‌آلات فرسوده در حوزه غذایی سبب شده است که قیمت محصولات و صنایع غذایی افزایش یابد و حتی به دلیل همین مشکل کارخانجات نمی‌توانند با ظرفیت کامل اسمی واقعی خود کار کنند، از طرف دیگر جای خالی پژوهش و تحقیق در این حوزه نیز به دلیل عدم استقبال کارخانجات بیش از پیش در این امر هویدا است.
به عبارت دیگر اگر توسعه زیرساخت‌های صنعت غذایی و پژوهش و تحقیق در این حوزه را جدی بگیریم می‌توان شاهد توسعه صنایع غذایی خصوصاً در شرایط تحریمی کشور باشیم که این امر سبب شکوفایی اقتصادی و به تبع آن اشتغال‌زایی برای مردم کشور می‌شود.
در حال حاضر در بخش میوه و سبزی 50 درصد ضایعات در کشور وجود دارد، محصولاتی از جمله زعفران نیز به صورت خام به کشورهای دیگر صادر می‌شود که اگر با توسعه صنایع غذایی جلوی این امور گرفته شود طبیعتاً با رونق اقتصادی در این زمینه روبرو خواهیم شد چون سازمان بین‌المللی فائو در گزارشی اعلام کرد میزان دورریز مواد غذایی در کشورمان معادل 60 درصد صادرات نفتمان است.
صادرات مواد غذایی کشورمان نیز معطوف به کشورهای همسایه از جمله عراق و افغانستان است که باید این امر اصلاح شود و صادرات به کشورهای دیگر نیز صورت گیرد تا در این خصوص کشور سود ببرد.
بنابراین ضروری است نهادهای مختلف کشور برای توسعه صنایع غذایی کشور حمایت‌های لازم را به عمل آورند تا در زمینه‌های مختلف شاهد اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی باشیم.

رسول کدخدایی

نایب رئیس پژوهشگاه علوم و صنایع غذایی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر