jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۱۵۹ ۲۴ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

گمانه‌زنی‌های سیاسی در لبنان نشان می‌دهد سعد حریری بیش از گزینه‌های دیگر در مسیر تشکیل کابینه جدید لبنان قرارگرفته است اما درحالی‌که منابع لبنانی از آماده شدن حریری برای نخست‌وزیری این کشور خبر می‌دهند، رئیس حزب «نیروهای لبنانی» تأکید دارد باید یک دولت تکنوکرات تشکیل شود.

این روزها رسانه‌های لبنان به موضعگیری درباره رایزنی‌های پارلمانی و این‌که چه کسی نخست‌وزیر لبنان خواهد شد پرداخته‌اند.
به گفته رسانه‌های لبنان، تعویقی در رایزنی‌های پارلمانی در کار نخواهد بود و میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان موضع خود را تغییر نداده است. آنها معتقدند میشل عون حامی دولت تکنوسیاسی است. به همین دلیل اوضاع به‌سوی مکلف شدن سعد حریری برای تشکیل کابینه پیش می‌رود.این در حالی است که سمیر جعجع، رئیس حزب نیروهای لبنانی، بر دولت تکنوکرات مستقل تأکید کرد و می‌گوید: هر دولتی مشابه دولت‌های قبلی ما را به‌جایی نمی‌رساند و خواسته ما دولت تکنوکرات از مستقلین است. ما به دولت نجات نیاز داریم. ما به دولت فعال شفاف نیاز داریم نه دولت وحدت ملی. ما راهکاری ‌غیراز دولت تکنوکرات نمی‌بینیم و با دولت تکنوسیاسی مخالفیم. ما در رایزنی‌های الزام‌آور پارلمانی مشارکت خواهیم کرد. روابط من با حریری خوب است اما دوستی با حریری یک موضوع و تشکیل دولت نجات موضوعی دیگر است.
حالا باید دید در شرایط خاص سیاسی حاکم بر لبنان آیا سعد حریری سکان تشکیل کابینه را در دست خواهد گرفت یا شخصیت سیاسی موردنظر جریان حزب نیروهای لبنان؟ اما مهم‌تر از این آنچه این روزها لبنان به آن نیاز دارد ثبات سیاسی و اقتصادی است که باید به دست گروه‌ها و احزاب سیاسی محقق شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر