jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۰۶۵۰ ۱۳ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

هنوز خیلی از ما نمی‌دانیم ژئوپارک دقیقا چیست و به چه منطقه‌ای اطلاق می‌شود. اما مطمئن باشید خودش به عجیبی نامش نیست.

اصلا بگذارید این‌طور بگوییم، جزیره قشم و جاذبه هایش را احتمالا دیده‌اید یا تصاویرش را به تماشا نشسته‌اید، همان دره‌ها و کوه‌های چین‌خورده و زمین‌هایی با پستی و بلندی‌های زیبا که به آنها پدیده زمین‌شناسی می‌گویند و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و فرهنگی ارزشمندی که در سراسر این گستره وجود دارد، به این مجموعه ژئوپارک می‌گویند. ژئوپارک‌ها شبکه جهانی دارند و بهترین ژئوپارک‌های دنیا عضو آن هستند. مثلا همین قشم خودمان یک ژئوپارک جهانی است.
مجموعه‌های اینچنینی دیگری هم در کشورمان وجود دارد؛ یعنی ژئوپارک‌هایی که ظرفیت ثبت جهانی را دارند، اما هنوز پایشان به شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو نرسیده، مثل ژئوپارک طبس و ارس که البته چند سالی است روی تدوین و تهیه پرونده آنها کار می‌شود.
پرونده ژئوپارک ارس که در محدوده منطقه آزاد ارس و جلفا واقع شده، یک بار در سال ۸۹ به شبکه جهانی ژئوپارک‌ها فرستاده شد، اما مورد پسند بازرسان یونسکو واقع نشد. مهر گزارش کرده امسال بار دیگر مسؤولان این ژئوپارک تلاش کردند پرونده آن را برای بررسی به یونسکو بفرستند. گفته می‌شود بررسی نهایی این پرونده در سال ۲۰۲۰ انجام خواهد گرفت تا دومین ژئوپارک جهانی ایران به نام ارس در شبکه ژئوپارک‌های جهانی یونسکو معرفی شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر