jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۰۶۵۰   ۱۳ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

هنوز خیلی از ما نمی‌دانیم ژئوپارک دقیقا چیست و به چه منطقه‌ای اطلاق می‌شود. اما مطمئن باشید خودش به عجیبی نامش نیست.

اصلا بگذارید این‌طور بگوییم، جزیره قشم و جاذبه هایش را احتمالا دیده‌اید یا تصاویرش را به تماشا نشسته‌اید، همان دره‌ها و کوه‌های چین‌خورده و زمین‌هایی با پستی و بلندی‌های زیبا که به آنها پدیده زمین‌شناسی می‌گویند و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و فرهنگی ارزشمندی که در سراسر این گستره وجود دارد، به این مجموعه ژئوپارک می‌گویند. ژئوپارک‌ها شبکه جهانی دارند و بهترین ژئوپارک‌های دنیا عضو آن هستند. مثلا همین قشم خودمان یک ژئوپارک جهانی است.
مجموعه‌های اینچنینی دیگری هم در کشورمان وجود دارد؛ یعنی ژئوپارک‌هایی که ظرفیت ثبت جهانی را دارند، اما هنوز پایشان به شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو نرسیده، مثل ژئوپارک طبس و ارس که البته چند سالی است روی تدوین و تهیه پرونده آنها کار می‌شود.
پرونده ژئوپارک ارس که در محدوده منطقه آزاد ارس و جلفا واقع شده، یک بار در سال ۸۹ به شبکه جهانی ژئوپارک‌ها فرستاده شد، اما مورد پسند بازرسان یونسکو واقع نشد. مهر گزارش کرده امسال بار دیگر مسؤولان این ژئوپارک تلاش کردند پرونده آن را برای بررسی به یونسکو بفرستند. گفته می‌شود بررسی نهایی این پرونده در سال ۲۰۲۰ انجام خواهد گرفت تا دومین ژئوپارک جهانی ایران به نام ارس در شبکه ژئوپارک‌های جهانی یونسکو معرفی شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر