jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۳۷۰۷   ۲۴ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

روغن‌های گیاهی هیدروژنه به روغن‌های خوراکی مایعی گفته می‌شود که طی فرآیندی موسوم به هیدروژنه‌‌کردن جامد می‌شوند. از جمله روغن‌های مورد استفاده برای هیدروژنه‌ کردن می‌توان به روغن زیتون، آفتابگردان و سویا اشاره کرد. روغن‌های هیدروژنه از پخش‌پذیری بالایی برخوردارند و به خصوص در کیک‌ها و شیرینی ‌ها برای خوش‌طعم‌ترشدن و افزایش مدت ماندگاری استفاده می‌شوند.

اما متأسفانه فرآیند هیدروژنه‌‌کردن موجب ایجاد تغییراتی ناخواسته می‌شود که برای سلامت مضرند. طی این فرآیند چربی‌های ترانس مصنوعی شکل می‌گیرد که نوعی چربی غیراشباع و پرضرر است. چربی‌های ترانس LDL یا به‌عبارتی کلسترول بد خون را افزایش و درعوض HDL یا همان کلسترول خوب خون را کاهش می‌دهند. چربی‌های ترانس موجود در روغن‌های هیدروژنه همچنین با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در ارتباطند. چراکه روغن‌های گیاهی هیدروژنه می‌توانند در کنترل قندخون اختلال ایجاد کنند. از دیگر مضرات چربی‌های ترانس می‌توان به تحریک ایجاد التهاب اشاره کرد. التهابات مزمن در بدن هم که می‌دانید با بیماری‌هایی نظیر مشکلات قلبی، دیابت و سرطان مرتبط دانسته شده‌اند.
از این‌رو در برخی کشورها استفاده از چربی‌های ترانس در محصولات تجاری ممنوع یا محدود شده است. به عنوان مثال، سازمان غذا و داروی آمریکا قصد دارد وجود چربی‌های ترانس مصنوعی در مواد غذایی فرآوری‌شده را در سال ۲۰۲۰ ممنوع کند. خلاصه که اگر در ترکیبات مواد غذایی کارخانه‌ای به «روغن‌های‌هیدروژنه» یا «روغن‌های نسبتا هیدروژنه» برخوردید، باید حواستان جمع باشد. همان طور که گفتیم بهتر است مصرف این قبیل چربی‌ها را در رژیم غذایی روزانه به حداقل ممکن برسانید.


منبع: .medicaldaily

صدف دژآلود

سلامت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر