jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۲۹۴۳۸ ۳۰ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

یک فنجان قهوه، آب‌پرتقال و ماست تصاویری هستند که برخی‌ها از یک صبحانه کامل در ذهن دارند. متاسفانه تعداد کمی از افراد از این حقیقت که مصرف برخی مواد غذایی با معده خالی نمی‌تواند زیاد برای ما مفید باشد آگاهی دارند. موارد زیر را در این زمینه در نظر داشته باشید:

مواد غذایی حاوی قند: مصرف موادی مثل شکلات هنگام صبح باعث افزایش سطح انسولین بدن می‌شود. افزایش انسولین به نوبه خود فشار کاری روی لوزالمعده را که تازه از خواب بیدار شده است افزایش می‌دهد. این شرایط می‌تواند به دیابت منجر شود.
ماست و دیگر فرآورده‌های حاصل از تخمیر شیر: اگر با معده خالی ماست مصرف کنید، اسید هیدروکلریک تشکیل شده در معده، باکتری اسید لاکتیک را که از باکتری‌های خوب معده است ازبین می‌برد. بنابراین مصرف ماست با معده خالی بیشتر از آن‌که مفید باشد
مضر است.
گلابی: فیبرهای خامی موجود در گلابی می‌توانند به لایه مخاطی نازک معده خالی آسیب برسانند.
گوجه فرنگی: اسید تانیک فراوان موجود درگوجه فرنگی میزان اسیدیته معده را افزایش می‌دهد. این شرایط می‌تواند بروز زخم معده را به دنبال داشته باشد.
خیار و دیگر سبزیجات سبز: سبزیجات خام، منابع غنی از آمینو اسیدها هستند، اما اگر با معده خالی مصرف شوند، می‌توانند باعث ایجاد سوزش معده، نفخ و دردهای شکمی شوند.
موز: مصرف موز با معده خالی باعث افزایش شدید منیزیم خون می‌شود. افزایش منیزیم خون می‌تواند به قلب آسیب برساند.
فلفل: مواد غذایی تند باعث آسیب و تحریک مخاط معده شده و تولید اسید را در معده افزایش می‌دهند. این شرایط بروز اختلالات معمول در سیستم گوارش را به دنبال خواهد داشت.
نوشیدنی‌های کربناتی: مصرف نوشیدنی‌های کربناتی هنگام صبح به غشای مخاطی معده آسیب می‌رساند و میزان خونرسانی به معده را کاهش می‌دهد. درنتیجه هضم غذا به کندی صورت می‌گیرد.
مرکبات: مرکبات سرشار از اسیدهای میوه هستند و مصرف آنها با معده خالی، سوزش معده، افزایش خطر ورم معده و حتی زخم معده را به دنبال دارد.

مترجم: یاسمین مشرف
سلامت
منبع: inspiralviral.com

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک افسوس همیشگی

یک افسوس همیشگی

سینماگرانی که بیانیه محکومیت ترور شهید فخری‌ زاده را امضا کرده‌اند و نیز تمام آنهایی که نتوانستند آن را امضا کنند، بدون تردید باور دارند که ترور در هر شکلی محکوم است، چه رسد به ترور بزرگمردی که خدمات ارزنده‌ای به کشور داشته و فردی موثر بوده است.

فرق چرا با چگونه

فرق چرا با چگونه

در یک عملیات تروریستی، ترور شدیم. این دومین اتفاق مهم تروریستی در بازه‌ یک‌ساله بود که مردم از دوربین رسانه مشاهده‌‌اش کردند، غرورشان جریحه‌دار شد و ناراحت شدند.

پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر