jamejamsara
سرا عمومی کد خبر: ۱۲۲۵۸۴۲   ۰۹ شهريور ۱۳۹۸  |  ۱۵:۲۰

زخم معده ممکن است کمی با درد شکمی آغاز شود اما با گذشت زمان به خصوص در شب شدت آن افزایش می‌یابد.

درد‌هایی در ناحیه شکم که شب به سراغتان می‌آید

به گزارش جام جم آنلاین، اکرم پورشمس، متخصص گوارش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره بیماری زخم معده اظهار کرد: این نوع عارضه تنها برای افراد لاغر و کم جثه اتفاق نمی‌افتد؛ این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که اسید‌های معده از لایه محافظ دستگاه گوارش خارج شود.

وی افزود: ابتدا علائم و نشانه‌ای وجود ندارد ممکن است کمی با درد شکمی آغاز شود اما با گذشت زمان شدت آن افزایش می‌یابد. به دلیل شدت زخم‌های گوارشی گاهی اوقات منجر به انتقال خون هم نیز می‌شود.

این متخصص گوارش درباره علائم این عارضه تصریح کرد: رایج‌ترین علائم زخم معده، دردی است که فرد از ناحیه قفسه سینه تا بالای ناف احساس می‌کند. دردی که ظاهر می‌شود به علت اسید معده است. فرد دچار سوءهاضمه بعد از صرف غذا می‌شود، که به صورت بادگلو یا سکسکه پدید می‌آید.

او در ادامه افزود: درد شدید هنگام خالی بودن معده و احساس سوزش درست هنگام خواب از دیگر علائم این بیماری است. با ایجاد زخم معده، فرد احساس سنگینی و سیری در معده می‌کند؛ همان حالتی که پس از مصرف زیاد آب احساس می‌شود.

این متخصص گوارش درباره راه تشخیص این نوع بیماری بیان کرد: یکسری آزمایش‌ها برای جواب احتمالات گرفته می‌شود. باید دانست آیا بیمار سابقه‌ ابتلا به زخم معده و یا همورئید را دارد یا خیر. گاهی به آندوسکوپی و یا کولونوسکوپی و عکس‌های روده هم نیاز پیدا می‌شود.

او ادامه داد: درمان زخم معده بستگی به علت آن دارد؛ معمولا در طول درمان، اگر باکتری در معده وجود داشته باشد، باید آن را از بین برد و در صورت امکان مصرف آسپرین و مُسکن‌های مشابه آن را کاهش داد یا قطع کرد و با دارو‌های دیگر علائم زخم معده را بهبود بخشید. اجتناب ازعادت‌های اشتباه غذایی و رفتاری برای پیشگیری بیماری زخم معده اجباری است. حتما غذا را به میزان کم بخورید و بسیار بجوید تا میزانی که غذا در دهان تبدیل به مایعی رقیق شود. خوردن و نوشیدن بسیار داغ و سرد ممنوع است. ازغصّه خوردن و عصبانیّت و هر نوع مشغله ناسالم باطنی اجتناب کنید. اگر برنج مصرف می‌کنید، به مقدار اندک و کاملاً پخته و بدون چربی باشد.

هیچگاه معده را خالی نگذارید

این متخصص معده تاکید کرد: هیچ گاه معده را خالی نگذارید همیشه غذا را در پنج وعده، ولی به مقدار کم مصرف کنید. چای پررنگ و داغ و جوشیده را کمتر بنوشید. از مصرف قهوه، کاکائو، شکلات و نوشابه گازدار به شدت بپرهیزید. هر یک ساعت یک لیوان آب معمولی بنوشید. سوسیس و کالباس و فست فود مصرف نکنید. با انجام دادن این عملکرد‌ها فرد هیچگاه به این بیماری مبتلا نخواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر