jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۳۰۱۹   ۰۱ تير ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در خلیج‌فارس، اقدامی قابل‌توجه به‌شمار می‌آید که نه‌تنها معادلات آمریکایی‌ها را در قبال ایران و منطقه غرب آسیا دستخوش دگرگونی کرده، بلکه باعث حیرت بسیاری از نخبگان سیاسی و نظامی و همچنین افکار‌عمومی در سطح جهان نیز شده است،‌ چرا که ایران تنها کشوری است که نه‌تنها قادر به شناسایی این پهپاد شده، بلکه از چنان قدرت و جراتی نیز برخوردار بوده که آن را مورد هدف قرار داده است.

از لحاظ راهبردی، این اقدام سپاه پاسداران ضربه‌ای غیر‌قابل پیش‌بینی برای مقامات سیاسی و نظامی آمریکا و همچنین راهبردهای آنها در منطقه بود و هیمنه شکست‌ناپذیری و تسلط نظامی آمریکا بر جهان را شکست. از نظر سیاسی و امنیتی نیز اقدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حکایت از در دست داشتن ابتکار عمل کامل نظامی و اطلاعاتی و همچنین ارسال پیام قاطع به آمریکا مبنی بر پاسخگویی سریع و بدون‌ملاحظه نسبت به هرگونه اقدام نظامی - جاسوسی علیه منافع ملی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران به‌شمار می‌آید. همچنین از نظر اطلاعاتی، با توجه به رصد دقیق این پهپاد از مدت‌ها قبل، قاعدتا تمام اطلاعاتی که این پهپاد در مدت ماموریت‌های مختلف خود جمع‌آوری کرده، تحت نظر ایرانی‌ها بوده است. از این‌رو تمام اطلاعات جمع‌آوری شده توسط این پهپاد، باید مجددا از سوی آمریکایی‌ها ارزشگذاری شود؛ به‌خصوص که دسترسی ایران به اطلاعات جمع‌آوری شده توسط این پهپاد می‌تواند بسیاری از برآوردهای اطلاعاتی آمریکا را بی‌اثر کند.
آنچه در‌خصوص ابعاد مختلف سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک آمریکا و شیوه‌های موضعگیری مقامات سیاسی و نظامی این کشور واضح و مشخص است، بیانگر چند نکته مهم است که می‌تواند آینده رویارویی آمریکا با ایران را بیان کند:
نخست آن‌که اگر در گذشته آمریکایی‌ها تصور می‌کردند ایران از رویارویی نظامی با نیروهای نظامی‌شان اجتناب می‌ورزد، اینک دریافته‌اند که جمهوری اسلامی به پشتوانه اقتدار نظامی و همچنین حمایت افکار عمومی در داخل کشور هیچ ابایی از رویارویی مستقیم نظامی با نیروهای آمریکایی ندارد و برای چنین امری کاملا آماده است.
همچنین اقدام ایران، پیامی روشن به مرکز کنترل و فرماندهی منطقه‌ای ارتش آمریکا موسوم به سنتکام است؛ به این معنا که تمام تحرکات دریایی و هوایی آنها حتی اگر از پیشرفته‌ترین تکنولوژی نیز برخوردار باشد، تحت نظر نیروهای ایرانی قرار دارد و اگر آمریکا بخواهد اقدامی نابخردانه انجام دهد، با پاسخ قاطع و محکم ایران مواجه می‌شود.
در ضمن اظهار‌نظر ترامپ در‌خصوص این‌که احتمالا مورد هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی ناشی از یک اشتباه فردی بوده، نشان می‌دهد که آمریکا عملا در برابر جمهوری اسلامی ایران در وضعیت نامتوازنی قرار گرفته و توان انجام هیچ اقدام عملیاتی را ندارد. این رفتار آمریکا نشان می‌دهد دولت ترامپ نه تمایل به آغاز یک جنگ با ایران را دارد و نه از توان لازم و کافی برای رویارویی با ایران برخوردار است. آمریکایی‌ها به‌خوبی می‌دانند هر ضربه به ایران می‌تواند سرآغاز شعله‌ور‌شدن تمام منطقه و گرفتاری نیروهای آمریکایی و متحدان آن در این حریق باشد.

مرتضی موسوی

تحلیلگر مسائل بین‌الملل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر