jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۰۹۴۱ ۲۱ خرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

در ذخیره‌گاه زیست‌کره میانکاله که جزیره آشوراده هم جرئی از آن است، 250 گونه پرنده آبزی، کنارِ آبزی و خشکی‌زی شناسایی شده‌اند که 38 گونه از آنها در فهرست گونه‌های حمایت‌شده سازمان حفاظت محیط زیست ایران قرار می‌گیرند. 11 گونه از این پرندگان هم در فهرست سرخ IUCN به عنوان گونه‌های در معرض خطر انقراض قرار دارند.

یکی از آن‌ گونه‌ها، پرنده زیبایی به نام قرقاول خزری است که به دلیل شباهت زیادش به طاووس، در نگاه اول ممکن است با طاووس اشتباه گرفته شود. قرقاول در ماه‌های اردیبهشت و خرداد عمدتا از گونه‌های مختلف تمشک، برگ درختان، دانه‌های پنهان‌شده در خاک و حشرات تغذیه و تخم‌گذاری و جوجه‌پروری می‌کند .
براساس طرح مطالعات ارزیابی منطقه نمونه گردشگری آشوراده قرار است مساحتی حدود هشت هکتار به طور کامل پاکتراشی و در آن منطقه زمین‌های ورزشی و منطقه شنا و ماهیگیری احداث شود!
محدوده‌ای که از آن صحبت می‌کنیم به دلیل وجود بوته‌زارهای فراوان، زیستگاه قرقاول خزری است، گونه‌ای که جمعیتش بسیار کم شده و اکنون در لیست iucn (گونه‌های در معرض خطر انقراض) قرار دارد. بی‌شک تغییر کاربری این منطقه به کاهش جمعیت و نابودی این گونه منجر خواهد شد، ضمن این‌که سر و صدای ناشی از حضور انسان در منطقه نیز سبب اختلال در فرآیندهای حیاتی این گونه نظیر جفت‌گیری تولید مثل و جوجه‌آوری می‌شود. تخریب زیستگاه، شکار بی‌رویه و طرح‌های ضد محیط زیستی همچون گردشگری در جزیره آشوراده می‌تواند نسل این گونه با ارزش را برای همیشه منقرض کند.


فرزاد علیزاده
عضو ستاد مردمی نجات آشوراده

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر