تشدید فصل آلرژی به‌دلیل تغییرات اقلیمی

به گفته محققان، تغییرات آب و هوایی و افزایش شمار گرده‌ها موجب تشدید فصل آلرژی شده است.
کد خبر: ۱۲۰۱۵۷۵

به گفته محققان، با افزایش دما، وضعیت آلرژی وخیم‌تر می‌شود چراکه گیاهان شروع به گرده‌افشانی می‌کنند. محققان عنوان می‌کنند آب و هوای گرم‌تر به معنای این است که درختان زودتر و برای مدت طولانی‌تری گرده‌افشانی می‌کنند.
پژوهشگران تاکید می‌کنند اگر روند افزایش دما با همین شدت ادامه داشته باشد پیش‌بینی می‌شود تا پایان قرن، در اکثر نقاط جهان فصل رویش و گرده‌افشانی تا حدود یک ماه طولانی‌تر شود.
گیاهان تا حدودی دی‌اکسید کربن دوست دارند. از سوی دیگر به علت انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از تغییرات آب و هوایی، دی‌اکسید کربن بیشتری در جو وجود خواهد داشت که به شکوفایی بیشتر آنها منجر می‌شود.
مطالعات روی گیاه اَمبروسیا نشان می‌دهد میزان گرده تولیدشده توسط گیاه در میزان بالاتر دی اکسیدکربن دو برابر می‌شود. این الگو در مورد گرده علف و سایر گیاهان هم مشابه است. با وجود این، بیماران مبتلا به آلرژی بهتر است تا حد امکان بین ساعت
۱۰صبح تا ۲بعدازظهر کمتر در فضای باز حاضر شوند. برخی افراد هنگام گرده‌افشانی درختان گردو، چنار یا علف‌های هرز دچار حساسیت شده و بدن‌شان علائم آلرژی بروز می‌دهد.
در حساسیت دائمی فرد به گردوغبار، پرز و موی حیوانات خانگی از جمله گربه نیز واکنش نشان می‌دهد که با عاری کردن محیط از این عوامل، زندگی برای فرد مبتلا راحت‌تر امکان‌پذیر است. رعایت تغذیه سالم یکی از مهم‌ترین راهکارهای مقابله با آلرژی است. به افرادی که آلرژی فصلی دارند توصیه می‌شود با شروع فصل بهار پنجره اتاق خود را در ساعات 7 صبح و 7 شب که هنگام گرده‌افشانی گل‌ها و درختان است ببندند تا بیماری آنان تشدید نشود. البته بسیاری از اوقات تشخیص سرماخوردگی از آلرژی بسیار سخت است، زیرا علائم هردو می‌توانند شبیه هم باشند، اگر علائم سرماخوردگی بیش از دو هفته طول کشید به احتمال زیاد دچار آلرژی شده‌اید./ مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها