jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۹۶۶۱۱   ۱۹ اسفند ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

روز جمعه خانه هنرمندان محلی برای پاسداشت هنری شخصی بود که بیش از 60 سال است به نوعی آبروی هنر ایران است. مراسم تجلیل از شش دهه خلاقیت تصویری کامبیز درم‌بخش در شانزدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر برگزار شد. در ابتدای این مراسم، سیف‌ا... صمدیان، دبیر جشن تصویر سال در سخنانی گفت: «بی‌شک کامبیز درم‌بخش یکی از کسانی است که وجودش به تصویر در ایران آبرو بخشیده است. او با بازگشت به ایران، به‌نحوی غربت را به غربت فرستاد. او از جمله هنرمندانی است که ثانیه ثانیه زندگی‌اش به خلق می‌گذرد.»

مجید رجبی‌معمار، مدیر خانه هنرمندان هم درباره این هنرمند پیشکسوت گفت: «کامبیز درم‌بخش یکی از مطرح‌ترین هنرمندان ایران در عرصه بین‌المللی به‌شمار می‌رود و آثارش به معتبرترین موزه‌های جهان راه پیدا کرده است. او با تداوم در کارش، راهگشای بسیاری از هنرمندان این مرز و بوم بوده است.»
جواد علیزاده، مدیرمسؤول مجله طنز و کاریکاتور هم با بیان این‌که کامبیز درم‌بخش غروری هنرمندانه دارد، گفت: «خودم را انسان بسیار خوشبختی می‌دانم که کارم را با کامبیز درم‌بخش در مجله کاریکاتور شروع کردم. شیفتگی و عشق بی‌حد و حصر او به کاریکاتور روی من و هم‌نسلانم چنان تاثیری گذاشت که کاریکاتور را جدی بگیریم.»
پخش پیام تصویری اردشیر رستمی، کاریکاتوریست و از شاگردان کامبیز درم‌بخش، دیگر بخش این مراسم بود. او در این پیام خطاب به درم‌بخش گفت: «می‌خواهم از شما به دو دلیل تشکر کنم؛ اول این‌که کارهای‌تان خیلی زیباست و مهربان، صمیمی و انسانی هستند، دوم این‌که شما هر کجای دنیا بودید، با اسم ایران در جشنواره‌ها شرکت می‌کردید. مرسی که ایران عزیز را هیچ‌وقت فراموش نکردید.»
در ادامه، سیدمسعود شجاعی ‌طباطبایی، مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری هم در سخنانی گفت: «درم‌بخش یکی از هنرمندانی است که وجودشان مایه مباهات ایران در عرصه بین‌المللی است. او در کاریکاتورهای خود، نقش‌مایه‌های ایرانی را با زبانی جهانی به تصویر می‌کشد.»
او افزود: «بخش عمده‌ای از حضور این هنرمند در عرصه کارتون مطبوعاتی می‌گنجد، اما او با ذهن خلاق خود همزمان پایه‌گذار مفهوم تازه‌ای از کارتون نیز بوده است. بدون شک درم‌بخش نماینده اندیشه‌ای تازه و جسورانه در کارتون ایران است که با حذف قید و بند از شیوه‌های کلاسیک وارداتی، در سبکی خلاصه می‌شود که کاملا متعلق به خود اوست.»
این مراسم با سخنان کامبیز درم‌بخش ادامه یافت که با بیان خاطراتی از او همراه شد؛ خاطراتی طنز از دیگر مراسم بزرگداشتش که با خنده حاضران در سالن همراه شد. اهدای تندیس جشن تصویر سال و لوح تقدیر خانه هنرمندان ایران به این هنرمند پیشکسوت، پایان‌بخش مراسم تجلیل از کامبیز درم‌بخش بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر