jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۸۹۰۰۵ ۲۱ آذر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

اتحادیه عرب به رئیس جمهور جدید برزیل درباره پیامدهای منفی انتقال سفارت این کشور به قدس اشغالی هشدار داد. پس از آن‌که دونالد ترامپ بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و سفارت آمریکا را به این شهر منتقل کرد برخی کشورهای دیگر نیز در جهت دلجویی از صهیونیست‌ها به این فکر افتاده‌اند که سفارت خود را به بیت‌المقدس انتقال دهند. دولت جدید برزیل یکی از همین دولت‌هاست. روز گذشته اتحادیه عرب با صدور بیانیه‌ای تند به تصمیم دولت برزیل حمله و آن را محکوم کرد. به گزارش تسنیم، اتحادیه عرب به ژائیر پولسونارو رئیس جمهور برزیل هشدار داد انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به قدس اشغالی، ناقض قوانین بین‌المللی بوده و به روابط برزیل و کشورهای عربی ضربه خواهد زد.


در نامه احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب که تحویل وزارت خارجه برزیل شد، آمده است تصمیم انتقال سفارت هرچند تصمیم حاکمیتی هر کشوری است، ولی وضعیت اسرائیل غیرعادی است، چرا که سرزمین‌های فلسطینی از جمله قدس شرقی را به زور اشغال و قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده است. یک دیپلمات عرب گفته است انتظار می‌رود سفیران کشورهای عربی در برزیل برای بررسی طرح پولسونارو مبنی بر انتقال سفارت برزیل از تل‌آویو به قدس اشغالی نشست برگزار کنند. بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، از طرح رئیس‌جمهور جدید برزیل برای انتقال سفارت کشورش به قدس اشغالی تمجید و آن را تاریخی توصیف کرده است. ژائیر پولسونارو در جریان تبلیغات انتخاباتی‌اش از انتقال سفارت این کشور به قدس در صورت پیروزی در انتخابات خبر داده بود. پولسونارو از حامیان سرسخت نتانیاهو و دونالد ترامپ در کشور برزیل است. ظاهرا کشور استرالیا نیز در نظر دارد سفارت خود را به بیت‌المقدس انتقال دهد. درهمین رابطه دولت خودگردان فلسطین به استرالیا هشدار داده است. به گزارش ایرنا، عزت صلاح عبدالهادی، نماینده فلسطین در کانبرا با دیدگاه دولت اسکات موریسون با هرنوع مصالحه برای یافتن جایگزین یا انتقال سفارت استرالیا در اراضی اشغالی به بیت‌المقدس مخالفت کرد و در مورد عواقب اقدامات احتمالی در این زمینه به کانبرا هشدار داد. پارلمان استرالیا قرار است تصمیم اسکات موریسون درباره انتقال احتمالی سفارت این کشور به بیت‌المقدس را مورد بررسی قرار دهد. موریسون پس از انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس اعلام کرد که استرالیا نیز موضوع انتقال سفارتش در اراضی اشغالی را مورد بررسی قرار می‌دهد. علاوه بر مالزی و اندونزی، نمایندگان سیاسی بیش از 13 کشور مقیم استرالیا از منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نیز نسبت به این تصمیم اعتراض کرده‌اند .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر