jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۸۴۹۴۷ ۱۷ دی ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

روزی حکیمی همه شاگردانش را فرا خواند و گفت: «می‌خواهم برایتان حکمتی بگویم.»سپس پرسید: «آیا همه حاضرند؟ کسی هست که حاضر نباشد؟»

یکی از شاگردان گفت: «یکی از شاگردان غایب است.»
حکیم گفت: «شماره‌اش را بگیر ببین کدام قبرستانی است.»
شاگرد حاضر شماره شاگرد غایب را گرفت و با او صحبت کرد. حکیم پرسید: «کدام قبرستانی بود؟»
شاگرد حاضر گفت: «جسارت است استاد، گفت درس شما را حذف کرده است.»
حکیم گفت: «خاک بر سرش. اگر می‌دانست چه چیز را از کف داده است، هرآینه از حسرت دق می‌کرد.» آنگاه رو به شاگردان کرد و گفت: «دیروز در کنار کشتزاری از گندم ایستاده بودم... بگویید خب.»
شاگردان گفتند: «خب؟»
حکیم گفت: «خوشه‌هایی از گندم را دیدم که سر برافراشته بودند و خوشه‌های دیگری را که سر به زیر آورده بودند.»
شاگردان گفتند: «خب؟»
حکیم گفت: «خوشه‌ها نظرم را به خود جلب نمودند. هنگامی که آنها را لمس کردم شگفت‌زده شدم... بپرسید چرا.»
شاگردان پرسیدند: «چرا؟» حکیم گفت: «خوشه‌های مغرور سر برافراشته را تهی از دانه و خوشه‌های سر به‌ زیر مؤدب و متواضع را پر از دانه‌های گندم یافتم. با خود گفتم: در کشتزار زندگی نیز چه بسیارند سرهایی که بالا رفته‌اند، اما در حقیقت خالی‌اند.» و خاموش شد. شاگردان پرسیدند: «همین؟» حکیم گفت: «بلی.» شاگردان گفتند: «برای همین ما را از اقصی‌ نقاط شهر با سرویس‌های فرسوده و بی‌ترمز به این نقطه صعب‌العبور کشاندی؟ از اینها که در شبکه‌های اجتماعی هم هست.» حکیم گفت: «شما آخر ترم نمره نمی‌خواهید؟» شاگردان یکصدا گفتند: «نههه خیییر»، و همه با هم به اداره آموزش مراجعه و درس حکیم را حذف کردند.

امید مهدی‌نژاد

طنزنویس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر