jamejamsara
سرا کد خبر: ۱۱۶۸۹۱۹ ۱۶ مهر ۱۳۹۷  |  ۱۱:۵۴

یک روانشناس و مشاور خانواده در گفت و گو با جام جم آنلاین؛

پدر و مادرها! بگذارید کودکتان تا 7 سالگی "کودکی" کند

یک مشاور خانواده گفت: شخصیت هر فردی در ۷ سال اول زندگی اش شکل می گیرد. چنانچه هر فردی در ۷ سال اول زندگی شخصیتش به درستی شکل نگیرد، تغییر آن در بزرگسالی خیلی سخت، چه بسا ناشدنی است. در نتیجه بیشترین زمانی که تربیت والدین کارساز و موثر خواهد بود، سنین پیش از دبستان است که با تربیت صحیح و اصولی آینده افراد به درستی رقم‌خواهد خورد.

پدر و مادرها! بگذارید کودکتان تا 7 سالگی "کودکی" کند

مینا ایوبی کارشناس ارشد روانشناسی و مشاور خانواده در گفت و گو با جام جم آنلاین بیان کرد: این روزها تربیت هر چه بهتر فرزندان با توجه به شرایط نابسامان جامعه جز دغدغه های مهم و اصلی والدین شده است. عده ای از والدین با حمایت بیش از حد، عده ای با استقلال بیش از اندازه و عده اندکی هم با رعایت تعادل در این امر، وظایف خود را به عنوان پدر و مادری انجام می دهند. چه بسا بسیاری از روش ها و سبک های نادرست فرزندپروری‌ست که ناخواسته فرزندان را دچار آسیب های جبران ناپذیر می کند.

وی ادامه داد: برخی از والدین آرزوهای دست نیافته خود را در فرزندانشان جستجو می کنند و خواهان این هستند که به هر چه خود نرسیده اند فرزندانشان را برسانند، برای مثال اگر خودشان محدود بوده اند، فرزندان را بی نهایت آزاد می گذارند و بالعکس. در صورتیکه نمی دانند یکی ار بزرگترین آفات فرزندپروری دقیقا همین نکته است.

به گفته این مشاور خانواده، نکته حائز اهمیت این است که شخصیت هر فردی در ۷ سال اول زندگی اش شکل می گیرد. چنانچه هر فردی در ۷ سال اول زندگی شخصیتش به درستی شکل نگیرد، تغییر آن در بزرگسالی خیلی سخت، چه بسا ناشدنی است. در نتیجه بیشترین زمانی که تربیت والدین کارساز و موثر خواهد بود، سنین پیش از دبستان است که با تربیت صحیح و اصولی آینده افراد به درستی رقم‌خواهد خورد.

ایوبی خاطرنشان کرد: در سنین پیش از دبستان به دلیل اینکه کودک در محیطی غیر از خانه و خانواده حضور جدی ندارد، بیشترین نقش در تربیت وی را والدین بر عهده دارند. نحوه ارتباط صحیح بین والدین، حضور پررنگ مادر و پدر در وقت گذاشتن برای فرزند، نحوه ارتباطات والدین با محیط خارج از خانه، قوانین موجود در خانه و ... از جمله عواملی است که در تربیت فرزندان بسیار موثر هستند.

وی تاکید کرد: سن زیر هفت سال برای شکل گیری شخصیت بسیار مهم است. لذا به این نکته باید توجه کرد که کودک در این سنین حتما کودکی کند و والدین با قانون های زیاد و پیچیده مانع رشد وی نشوند. والدین دقت داشته باشند کودک در این سن تحرک داشته باشد، بازی کند، کنجکاوی کند و به طبیعت برود. در ضمن تمام آموزش های تربیتی لازم باید در بازی ها اتفاق افتد و از هر گونه حضور کودک در جو و محیط های شدیدا آموزشی خودداری کرد.

به گفته این روانشناس، یکی از مباحثی که متاسفانه در دنیای امروز نادیده گرفته شده است، ارتباط قدرتمند والدین با کودکان در بازی هاست. این روزها والدین به علت مشغله های زندگی، وقت و زمان کمتری در کنار فرزندان حضور دارند و آن زمانی را که منزل هستند به علت خستگی و تنش روزانه از گذراندن وقت با بازی کودکانشان خودداری می کنند و متاسفانه برای جبران این امر و ادای دین در حق فرزندان، آن ها را با انواع و اقسام اسباب بازی سرگرم می کنند که این عمل بزرگترین آسیب به کودکشان است.

ایوبی در پایان اظهار داشت: والدین الگو و بُت فرزندان در زندگی هستند که می توانند با وقت گذاشتن در قالب بازی مهارت های مورد نیاز را به فرزندان خود آموزش دهند. مشکلاتی نظیر وابستگی های شدید، اضطراب جدایی و.‌‌‌... که کودکان در سنین قبل مدرسه دچارش می شوند، ناشی از عدم ارتباط صحیح (چه افراط و چه تفریط) والدین است که روانشناسان با پیشنهاد بازی های بسیار ساده ای با مشارکت والدین این مسائل را مرتفع می کنند. والدین بدانند هر چه در سنین زیر هفت سال بکارند، حتما در آینده ای نه چندان دور، درو خواهند کرد.

بیتا نوروزی-جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر