jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۶۲۲۲۳   ۱۱ شهريور ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

اسکندر مقدونی پیش از آن‌که بمیرد، سردارانش را احضار کرد تا آخرین سخنانش را با آنها در میان بگذارد. آن‌گاه که همه سرداران جمع شدند، گفت: #فرزندم_کجاست؟ سرداران یکصدا گفتند: #فرزندش_کجاست؟ فرزندش را بیاورید.

یکی از سرداران از اسکندر پرسید: واقعا #فرزندت_ کجاست؟

اسکندر گفت: واقعا #فرزندم_ کجاست؟ ای ابله، من اصلا ازدواج کردهام؟ من اصلا وقت داشتم؟ خواستم شما را امتحان کنم.

سرداران از شرم سر به زیر افکندند.

آنگاه اسکندر گفت: خب حالا مرا نگاه کنید. سرداران به اسکندر نگاه کردند. اسکندر افزود: بله، مام داریم میریم، اما این دم آخر از شما سه خواسته دارم: نخست آنکه مسیر تشییع جنازهام تا قبرستان از طلا و نقره پوشیده باشد، دوم آنکه دستم از تابوت بیرون باشد و سوم آنکه تابوت مرا فقط پزشکانم حمل کنند.

سرداران اطاعت کردند. یکی از سرداران که سرداری فضول بود سر فراگوش اسکندر برد و گفت: حالا ما که گفتیم چشم، اما اینا که گفتی قضیهش چیه؟

اسکندر گفت: طلا و نقره برای اینکه دوست دارم. دستهایم برای اینکه مردم ببینند اسکندر نیز هیچچیز از مال دنیا با خودش نمیبرد. پزشکان هم برای اینکه این همه پول از من گرفتند، مالیات هم ندادند، آخرش هم هیچ غلطی نکردند و من الان دارم میمیرم.

سردار فضول گفت: حقا که هرچه در زندگی آدم مزخرفی بودی، دم مرگ خواستنی و عبرتآموز شدهای و به نوبت خاموش شدند.

امید مهدینژاد

طنزنویس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

جامعه امروز و ضرورت بازنگری در اطلاع‌ رسانی

جامعه امروز و ضرورت بازنگری در اطلاع‌ رسانی

27 اردیبهشت هر سال به‌عنوان روز جهانی جامعه اطلاعاتی (روز ارتباطات و روابط عمومی) گروه زیادی از استادان و دانشجویان ارتباطات در كنار شاغلان و فعالان این حوزه در دستگاه‌ها و نهادها و ادارات مختلف در بخش خصوصی و دولتی تكریم و احترام می‌شوند و به پاسداشت این روز همت می‌گمارند.

ما هم بلدیم کتک بخوریم

ما هم بلدیم کتک بخوریم

 در یک عکس‌نوشته در شبکه‌های اجتماعی نوشته بود: با من درد دل کن. شاید نتوانم مشکلت را حل کنم. اما می‌توانم همراهت غصه بخورم...

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر