jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۱۵۳۹۰۱   ۲۶ تير ۱۳۹۷  |  ۰۸:۰۶

اول این‌که قبل از ورود به اصل بحث دو پیش‌فرض، این متن را همراهی می‌کنند؛ یکم این‌که دفاع از فلسطین یا هر مظلوم دیگری خارج از مرزهای قراردادی این روزها، وظیفه انسانی است و دوم این‌که برگرداندن قدس به مسلمانان، دفاع از حرم و... آرمانی دینی است که شهادت در راه آن آرزوی هر نیروی انقلابی است.

یقه سبزها، سفیدها و کلاه آبی‌ها

اما علاوه بر موارد بالا، خارج از مرزها دنبال چه هستیم؟ جواب آن یک جمله است: حفظ و تقویت منافع ملی پس هم غزه هم لبنان؛ جانم فدای ایران. خب ارتباط منافع ملی با خارج از مرزها چیست؟ اول این‌که نظم سلطه بیرون را می‌شکند. قوانین و روندهای مطلوب آنها را از بین می‌برد. چگونه؟ هسته مقاومت درست می‌شود، توسعه می‌یابد و چون ندای مقاومت مبتنی بر فطرت و عزت‌مندانه و امید بخش است؛ مردم هم جذبش می‌شوند و مقاومت، مردمی می‌شود.

یقه سبزها وظیفه‌شان شکستن حصار سلطه است. مثلا در لبنان حزب‌ا...، در عراق حشد و در سوریه بسیج مردمی شکل می‌گیرد.

بانی همه آنها هم یقه سبزهای ایرانی بودند، از شهید همت و متوسلیان تا شهید همدانی و حاج قاسم. یقه سبزها مرز امنیتی ایران را فراتر از مرز جغرافیایی بردند نشان به آن نشان که در زمان حمله داعش یقه سبزها در منطقه سبز بغداد مقابل داعش ایستادند و نه در قصرشیرین.

وقتی محیط امنیتی مساعد شد این‌بار نوبت یقه سفیدها می‌شود. البته تجربه این 40 سال نشان داده‌است مردم وقتی سرنوشت خودرا خودشان در دست می‌گیرند در انتخابات‌ها به طرفداران مقاومت اقبال کردند.

مجلس‌ها و نخست‌وزیرانی همسوی سیاست‌های مقاومت بر سر کار آمدند. اینجا وقت فعالیت یقه‌سفیدهاست که در تعاملاتشان با دولتمردان همسو بتوانند منافع مشترک تعریف کنند.

در نظر بگیرید عراق، سوریه و لبنانی را که از نظر امنیتی و سیاسی همراه ایران باشند. آن‌وقت این فضای به هم متصل ژئوپلتیک چه بازار کار مشترکی ایجاد می‌کند.

حمل و نقل ارزان کالاهای صادراتی بین این کشورها، فعالیت‌های عمرانی و ایجاد کارگاه‌‌ها و کارخانه‌های صنعتی چه نیروی کار و اشتغال ویژه‌ای را به خود جذب می‌کند! دالان اقتصادی ضدتحریمی که یک سر آن به دریای مدیترانه می‌رسد و سر دیگرش به راه ابریشم در شرق و بازار مهم روسیه در شمال. آیا برای شکل‌گیری و متحدکردن این منطقه اقتصادی - سیاسی که پر از نفت و گاز و بازار آماده و تشنه است، سرمایه‌گذاری مالی به کنار، برای منافع ملی نباید جان و خون داد؟!

به همین دلیل خیلی تعجب ندارد بعد از انتخابات آرام در بصره و نجف صدای اعتراضات علیه ایران بلند می‌شود، در حالی‌که بعد از انتخابات پارلمانی عراق و بعد از این همه خرج‌های سعودی، عاقبت این مقتدی صدر است که با العامری سپاه بدر نشست و برخاست می‌کند و این ائتلاف مقاومت است که اکثریت کرسی‌های مجلس و بعد از آن نخست وزیر آینده را معلوم می‌کند. البته تعجب دارد چرا هنوز یقه سفیدها نتوانسته‌اند زمینه حضور کلاه آبی‌ها را در این بازار مهم فراهم کنند و تعجبی هم ندارد این روزها دل نگرانی رسانه‌های غربگرایان درباره توافقات اقتصادی با روسیه که این دالان سیاسی- اقتصادی مثل تونلی خواهد بود بر دیوار تحریم و این پایان تئوریهای تسلیم مقابل آمریکا خواهد بود.

کمیل خجسته - تحلیلگر مسائل سیاسی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

دیپلماسی سلامت

دیپلماسی سلامت

یکی از مهم‌ترین زمینه‌ها در حوزه فعالیت سیاست خارجی هر کشور، تامین منافع ملی است. درواقع ما باید وزارت امورخارجه را یک ایران خارج از کشور و خارج از مرز بدانیم. یعنی وزیر خارجه، وزیر بهداشت ایران در خارج از مرزها است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها