jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۴۱۰۶۵   ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

«با کشف ستون‌های ستاره‌دار بی‌همتای باستانی و اسرارآمیز اندیمشک، برگی دیگر از تاریخ کهن سرزمین ایران رمز‌گشایی می شود.»

این خبر دستاوردی بود که به دنبال یک کوهنوردی به دست آمد. در بهار 89 به قصد کوهنوردی عازم شمال اندیمشک شدیم؛ پس از طی مسیر و عبور از روستاهای منگره و دره رهان و چاره وچنار به منطقه شیخه رسیدیم که چهار سنگ تراشیده به صورت افراشته توجهمان را جلب کرد؛ یکی با ارتفاع 2متر و 80 سانت، دیگری یک متر و دو تای دیگر هریک، یک متر و 37 سانت که همگی دارای تاجی ذوزنقهای به ابعاد 66 سانت در 40 سانت هستند که در دو طرف هر تاج نقش ستاره شش پر درون دایرهای دیده میشود. سه تا از تاجها و ستارهها رو به شرق و غرب و یکی از ستونها ستارههایش رو به جنوب و شمال است و به فاصله 50 متری این ستونها دو معبد کهن با دیوارههای با سنگ عظیم که سقف آنها فرو ریخته، دیده میشود که توسط کانالی بیرون از معبد به عمق 70 سانت و بدون سقف به هم راه دارند و قطر دیواره معبد 5/2 متر و مساحت داخلی هریک 3 متر و 20 سانت در 4 و 80 سانت و در ورودی هریک 130 سانت در 70 سانت است. تحقیق از روستاهای مجاور و سالخوردگان منطقه که از زبان نیاکان خود و بهصورت سینه به سینه (نسل به نسل ) نقل میکردند، مشخص کرد این سنگها قدمتی بیش از هزار سال دارند.

شش سال بررسی و تحقیق دوباره ما صورت گرفت تا تاریخی و بیهمتا بودن آنها محرز شود و به دلیل اینکه نقش ستاره شش پر از نمادهای دوران حضور اسلام نیست و قطع به یقین این ستونها قدمتی بیش از ظهور اسلام دارند، فرضیههای متعددی در باره این سنگهای ستون ستارهدار اسرارآمیز وجود دارد، اما به تناسب جهتگیری نقش ستارها بهطرف چهار جهت اصلی می توان یکی از کارکردهای آن را ساعت آفتابی و تقویم فصلها تصور کرد و از طرفی چون در دوره هخامنشی تشریفات مذهبی در فضای باز در کنار معابد همچون معبد برد نشانده (مسجد سلیمان) صورت گرفته ممکن است این ستونهای افراشته گویای مراسم آیینی مذهبی خاصی در دوران مهم تاریخی ایران زمین باشد که نیازمند پژوهش بیشتری است. اینجانب در سال95 به مدیریت وقت میراث فرهنگی اندیمشک، آقای صادقی پیشنهاد کردم بازدیدی میدانی از منطقه داشته باشیم که سرانجام بنده و ایشان و دو نفر از کارکنان میراث فرهنگی به منطقه رفتیم و مجدد بررسیهایبیشتری انجام دادیم و از مدیریت میراث، تقاضای انعکاس موضوع و حفاظت از این سازهها را کردم که قول مساعد دادند؛ گرچه متاسفانه تاکنون هیچ پژوهش رسمی از سوی کارشناسان این اداره درباره قدمت آنها صورت نگرفته و در باره ثبت ملیشان اقدامی نشده . شوربختانه با بازدیدهای دورهای که داشتم، متوجه شدم حفاریهای غیرمجازی در ساختمان معبد کهن اسرار آمیز انجام شده و بیم آن میرود که سوداگران میراث این سرزمین بقایای این آثار را به یغما ببرند. اینجانب به عنوان فعال میراث و پژوهشگر و نویسنده و یک شهروند ایرانی خوزستانی از تمام متولیان میراث این مرز و بوم و دوستداران میراث ایران زمین تقاضای رسیدگی به این اثار ارزشمند و بیهمتا را دارم تا مورد نکوهش نسل بعدی به دلیل بی تفاوتی قرار نگیریم. باتوجه به بیهمتا بودن این سنگ ستارههای منحصر بهفرد که در ایران و جهان همتایی ندارند و در طبیعتی زیبا در حاشیه کوههای سر به فلک کشیده زاگرس قرار گرفتهاند، در صورت اطلاعرسانی می تواند مقصد گردشگران علاقهمند به سازههای باستانی و طبیعتگردان شود. بیشک رونق گردشگری در کشوری مثل ایران که اقتصادش تا حد زیادی متکی به ذخایر نفتی پایانپذیر است، میتواند به شکوفایی اقتصاد این مرز و بوم بینجامد.

امیر هوشنگ عارفیان

پژوهشگر میراث فرهنگی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر