jamejamnashriyat
نشریات چاردیواری کد خبر: ۱۱۳۹۶۲۵ ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷  |  ۰۸:۰۰

ایکس او یکی از بازی های خاطره انگیز کودکی ماست. احتمالا همه شما که چاردیواری را می‌خوانید در دوران کودکی خود این بازی را تجربه کرده اید. ایکس او، Tic-tac-toe یا دوز ، اسامی مختلف این بازی در فرهنگ های گوناگون است.

نام این بازی به دلیل علامتهای X و O است که در طول بازی استفاده میشود اما عملا راه انجام بازی یکسان است.

این بازی از سری بازی های تخته ای ست که به وسیله دو خودکار و یک برگه کاغذ در هر محیطی قابل انجام و لذت بردن است. هر یک از بازیکنان یکی از علامتهای X یا O را انتخاب میکند که تا انتهای بازی برای پر کردن خانههای جدول از آن بهره می برد. یک جدول سه در سه روی کاغذ رسم کنید.

برای شروع بازی یکی از بازیکن ها علامت X یا O را که قبلاً انتخاب کرده در یکی از خانههای جدول میگذارد. نفر دوم علامت خود را در خانههای دیگر که هنوز پر نشدهاند قرار میدهد و بعد نوبت نفر اول
خواهد بود.

آنقدر به گذاشتن علامت ها ادامه میدهند تا یکی از طرفین بازی سه علامت یکسان را در ردیف افقی یا عمودی یا قطری قرار داده باشد و به اصطلاح دوز را کامل کرده باشد.

حواستان باشد در طول بازی هر یک از طرفین با قرار دادن علامت خود در مقابل علامتهای حریف نباید اجازه دهد که حریف زودتر از خود فرد به دوز برسد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر