jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۱۳۷۱   ۲۹ تير ۱۳۸۱  |  ۱۵:۰۸

گروهی از مهندسان موشک ساز انگلیسی موفق شدند موشکی را طراحی و آزمایش کنند که سوخت آن ترکیبی از پلاستیک و گازهای خنده آور است و برد بسیار زیادی نیز دارد این موشک که بی چهار نام دارد در هر پرتاب یک چهارم تن از این ترکیبات را مصرف می کند و عملکرد آن

دقیقا مطابق محاسبات پیش بینی شده مهندسان است واژه سوخت دوگانه به این دلیل برای این موشکها درنظر گرفته شده است که سوخت آنها، نه سوخت مایع کامل است و نه سوخت جامد کامل ، بلکه تقریبا ترکیبی از این دو حالت است این گروه از طراحان موشکی که به گروه مارس شهرت دارند، طرح موتور دوسوخته بی چهار را در طول سه سال مطالعه و بررسی کرده اند. این سوخت دوگانه که در یک محفظه آلومینیومی ریخته می شود درواقع از سوختهای جامد نیرومندتر است و مواد شیمیایی حاصل از آن نیز محیط زیست را آلوده نمی کند میزان قدرت سوخت جدید مهندسان را شگفت زده کرده است بخش مایع این سوخت ، نیتروژن منواکسید و ماده جامد آن پلاستیک پلی اتیلن است. مهندسان گروه مارس درنظر دارند با استفاده از سخت افزارهای موشکی ، اختراع خود را تکمیل و آن را برای انجام ماموریت های فضایی بدون سرنشین آماده کنند مطالعات این مهندسان نشان داده است فرستادن انسان با این موشکها به فضا، خالی از خطر نیست و حتی جان سرنشینان را تهدید می کند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو