jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۲۲۳۰۶ ۲۶ بهمن ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

کرفس گیاهی است که بویژه در رژیم‌های لاغری کاربرد دارد. 95 درصد کرفس از آب تشکیل شده است و هر صد گرم آن فقط حدود 16 کالری دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا با مختصری از خواص این سبزی پرخاصیت بیشتر آشنا شوید.

1ـ کمک به انعقاد خون

کرفس بهدلیل برخورداری از ویتامین K به روند انعقاد خون در زمان جراحات کمک میکند. یک پیمانه کرفس حاوی حدود 30 درصد از مقدار توصیهشده این ویتامین در روز است.

حفظ سلامت قلبی و عروقی

مصرف کرفس موجب حفظ سلامت قلبی و عروقی میشود. اما چگونه؟ کرفس بهدلیل برخورداری از پتاسیم به تنظیم فشار خون کمک میکند. این گیاه همچنین در کاهش کلسترول خون مؤثر است. فیبر موجود در کرفس موجب پاکسازی کلسترول از رودهها و درنتیجه مانع ورود کلسترول به جریان خون میشود.

3ـ ضدالتهابی بودن

آنتیاکسیدانهای موجود در کرفس موجب کاهش التهاب میشود و بویژه در کاهش التهابات ناشی از آرتروز مؤثر است. این سبزی همچنین سرشار از فلاونوئیدهایی است که به تقویت مفاصل و بافتهای پیوندی کمک میکنند.

بهبود دستگاه گوارش

قرنهاست از کرفس در درمان سوزش معده یا ترشکردگی استفاده میشود. اما تأثیر کرفس روی دستگاه گوارش خیلی بیشتر از اینهاست. این سبزی بهدلیل فیبر بالا از یبوست جلوگیری میکند و نیز موجب تحریک ترشح بزاق و شیره معده میشود و از اینرو به بهبود فرآیند هضم در کسانی که گوارششان آهسته یا ضعیف است، منجر میشود. بعلاوه، کرفس در تقویت پوشش معده و جلوگیری از تشکیل زخم معده مؤثر است.

کمک به دفع سموم

کرفس موجب دفع مواد زائد از بدن میشود و بویژه در درمان سنگکلیه کاربرد دارد.

منبع: steptohealth

مترجم: صدف دژآلود

جامجم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر