jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۰۶۸۸۰۳ ۱۱ شهريور ۱۳۹۶  |  ۱۳:۵۰

ستاره شناسان که درحال جستجو برای یافتن نشانه هایی از حیات بیگانه در کائنات هستند، 15 سیگنال رادیویی عجیب را از یک کهکشان کوتوله در فاصله 3 میلیارد سال نوری شناسایی کرده اند.

شناسایی 15 سیگنال رادیویی عجیب در فضا

به گزارش جام جم آنلاین از سیناپرس، این گروه از ستاره شناسان، بخشی از تیم پروژه ای به سرپرستی پروفسور استفان هاوکینگ و یوری میلنر، میلیاردر روس هستند. هدف از تلاش این محققان، پاسخ دادن به این سوال است که آیا ما در جهان تنها هستیم؟

پروژه Breakthrough Listen

این پروژه 100 میلیون دلاری، یک ابتکار نجومی جهانی است که سال 2015 توسط هاوکینگ و میلنر راه اندازی شد و از تیم های ستاره شناسی در سراسر جهان خواسته شد تا با استفاده از تلسکوپ های خود، بدنبال یافتن نشانه هایی از حیات بیگانه باشند.

در عین حال، 9 میلیون داوطلب در سراسر جهان، برنامه محاسباتی یدکی رایانه های خود را برای جستجو و آنالیز داده های جمع آوری شده توسط تلسکوپ ها به این پروژه اختصاص داده اند.

برنامه 10 سال نخست شامل بررسی یک میلیون ستاره نزدیک به زمین، اسکن کل سطح کهکشانی راه شیری، و فراتر از آن، گوش کردن به پیام ها (سیگنال هایی) از 100 کهکشان نزدیک در 10 میلیارد فرکانس متفاوت است.

همزمان با علام راه اندازی این پروژه، هاوکینگ در یک کنفرانس مطبوعاتی در لندن گفت: اکنون زمان آن رسیده که متعهد شویم پاسخی درخصوص حیات فرازمینی بیابیم.

شناسایی 15 سیگنال رادیویی عجیب

انفجارهای سریع رادیویی (FRBs) احتمالا مربوط به تمدن های بیگانه هستند و محققان قصد دارند در تحقیقات خود، نشانه های احتمالی وجود حیات فرازمینی را مورد بررسی قرار دهند.

این انفجارها، سیگنال های رادیویی هستند که از جایی در عمق فضا می آیند و تنها چند میلی ثانیه به طول می انجامند.

در ابتدا دانشمندان بر این باور بودند که سیگنال ها ناشی از یک رویداد فاجعه بار در فضا، مانند یک ابرنواختر بود؛ اما با تکرار سیگنال ها در سال های 2015 و 2016، محققان به این نتیجه رسیدند که جرمی که این انفجارها را تولید کرده، هنوز هم وجود دارد.

در دور جدید تحقیقات، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، یک کهکشان کوتوله در فاصله 3 میلیارد سال نوری را در فرکانسی بالاتر از فرکانس مورد استفاده برای مشاهده انفجارهای اصلی، اسکن کردند.

این انفجار که نخستین بار در سال 2012 رصد و FRB 121102 نامگذاری شده بود، بار دیگر در سال 2015 نیز تکرار شد.

با آنالیز 400 ترابایت داده جمع آوری شده توسط تلسکوپ گرین بانک (Green Bank) در غرب ویرجینا، دانشمندان 15 پالس جدید از منبع «FRB 121102» را شناسایی کردند.

توضیحات مربوط به این انفجارها طیف وسیعی از احتمالات از جمله: ستارگان نوترونی درحال چرخش با میدان های مغناطیسی بسیار شدید تا منابع انرژی مورد استفاده توسط تمدن بیگانه برای تأمین انرژی فضاپیماها را در بر می گیرد.

دکتر ویشال گاجار از محققان مرکز تحقیقات دانشگاه برکلی گفت: ایده ای درمورد منشأ این سیگنال ها نداریم. درحال بررسی انفجارهای جدید در فرکانس های بالاتر هستیم. اگر شکلی از حیات بخواهد سیگنالی را تولید کند که برای سایر تمدن ها قابل شناسایی باشد، این شیوه می تواند یکی از روش ها باشد اما فکر نمی کنم که این سیگنال ها مربوط به تمدن های هوشمند باشد. سوال های زیادی مطرح شده اند و هرچه مطالعات بیشتری انجام می دهیم، با چیزهای عجیب بیشتری مواجه می شویم.

نتایج کشف اخیر به زودی با جزئیات دقیق تر در مجلات علمی جهان منتشر خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: