jamejamonline
گوناگون عمومی کد خبر: ۱۰۶۰۸۷۶   ۱۹ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۹:۵۷

بررسی های پژوهشگران نشان می‌دهد که بقایای فرعون موسوم به به «سا ناخت» را باید قدیمی‌ترین انسان غول پیکر محسوب کرد.

بلندترین پادشاه جهان + عکس

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از سینا پرس، پژوهشگران دانشگاه زوریخ در مطالعات خود دریافتند که فرعونی که با نام «سا ناخت» (Sa-Nakht) شناخته شده و حدود 4 هزار و 800 سال پیش زندگی می‌کرد، احتمالا قدیمی ترین نمونه پدیده غول پیکری در دنیای باستان محسوب می شود.

تقریباً در تمام تمدن های باستانی شاهد حضور غول ها و موجودات عظیم الجثه ای هستیم که گاه در افسانه های اسکاندیناوی در برف و آتش زندگی کرده و یا در اساطیر یونانی به شکل تیتان ها به نبرد با خدایان باستانی بر می‌خیزند.

به هر حال مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد وجود انسان های غول پیکر فراتر از افسانه ها بوده و نوعی اختلال به نام غول پیکری یا gigantismکه موجب رشد سریع و بیش از حد بدن انسان می شود؛ می تواند انسان‌هایی بزرگتر از حد عادی به وجود آورد که در بدن آنها هورمون های رشد بیشتری تولید می شود. این پدیده عموما بر اثر وجود یک تومور در غده هیپوفیز مغز به وجود می آید.

به تازگی تیمی از پژوهشگران در قالب پروژه مطالعه مومیائی های باستانی به بررسی اسکلتی پرداختند که در سال 1901 میلادی در نزدیکی منطقه بیت خلف در مصر کشف شده بود. مطالعات پیشین نشان می‌داد که این استخوان ها به سومین سلسله از فراعنه مصر تعلق دارد که حدود 2 هزار و 700 پیش از میلاد زندگی کرده و بررسی های پژوهشگران حاکی از آن بود که قد این فرد حدود 1 متر و 99 سانتیمتر بوده و احتمالا وی فرعونی است که در تاریخ ازاو با نام سا ناخت یاد شده است.

در همین رابطه میشائیل هابیخت (Michael Habicht) از پژوهشگران مصر شناس در موسسه فرگشت پزشکی دانشگاه زوریخ اعلام کرد: «قد بلند فرعون فوق الذکر از این نظر دارای اهمیت است که مطالعات پیشین نشان می داد متوسط قد مردم مصر در آن زمان حدود 170 سانتیمتر بود.»

وی در ادامه توضیحات خود گفت : «البته باید در نظر داشت که فراعنه مصر باستان نسبت به مردم عادی از تغذیه بهتری برخوردار بوده و در سلامت بیشتری به سر می بردند. این موضوع می تواند منجر به افزایش قد آن ها شده باشد با این حال قد این فرعون بسیار بلند تر از سایر فراعنه مصر از قبیل رامسس دوم است که حدود 100 سال پس از سا ناخت زندگی کرده و دارای قدی حدود 175 سانتیمتر بود. مطالعه روند تکامل بیماری ها و سیر آنها دارای اهمیت زیادی در علم پزشکی امروز است.»

از سوی دیگر باید در نظر داشت که در سلسله های نخستین فراعنه مصر قد افراد نسبتا کوتاه بوده و عموما از افراد کوتاه قامت در دربار استفاده می شد که هنوز دلیل این موضوع مشخص نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: