نوانما جام جم نما کد خبر: ۱۰۵۹۳۱۳   ۱۵ مرداد ۱۳۹۶  |  ۱۷:۰۰

پرواز حسین پناهی از بازیگران سینما، تئاتر و تلویزیون و از شاعران توانمند کشورمان 13 ساله شد.

پرواز 13 ساله شاعر گمشده

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران،‌ حسین پناهی در ۶ شهریور ۱۳۳۵ در روستای دژکوه از توابع شهر سوق در استان کهکیلویه و بویراحمد متولد شد.

پناهی بازیگری را نخست از مجموعه تلویزیونی محله بهداشت آغاز کرد. سپس چند نمایش تلویزیونی با استفاده از نمایشنامه های خودش ساخت که مدت ها در محاق ماند.
با پخش نمایش دو مرغابی درمه از تلویزیون که علاوه بر نوشتن و کارگردانی خودش نیز در آن بازی می کرد، خوش درخشید و با پخش نمایش های تلویزیونی دیگرش، طرف توجه مخاطبان خاص قرار گرفت.

دهه شصت

نمایش های دو مرغابی در مه و یک گل و بهار که پناهی آنها را نوشته و کارگردانی کرده بود، بنا به درخواست مردم به دفعات از تلویزیون پخش شد. در دهه شصت و اوایل دهه هفتاد او یکی از پرکارترین و خلاق ترین نویسندگان و کارگردانان تلویزیون بود.
به دلیل فیزیک کودکانه و شکننده، نحوه خاص سخن گفتن، سادگی و خلوصی که از رفتارش می بارید و طنز تلخش بازیگر نقش های خاصی بود. اما حسین پناهی بیشتر شاعربود. و این شاعرانگی در ذره ذره جانش نفوذ داشت. نخستین مجموعه شعر او با نام من و نازی در ۱۳۷۶ منتشرشد،این مجموعه ی شعر تا کنون بیش از شانزده بار تجدید چاپ شد و به شش زبان زنده ی دنیا ترجمه شده است.
وی در ۱۴ مرداد ۱۳۸۳ و در سن ۴۹ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت.

از جمله کتابهای وی عبارتند از: من و نازی، ستاره، چیزی شبیه زندگی، دو مرغابی درمه، گلدان و آفتاب، دل شیر و از فیلم‌های این بازیگر فقید می‌توان به مریم مقدس، روز واقعه، سایه خیال، هنرپیشه و مرد ناتمام اشاره کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: