jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۰۵۴۶۹۹ ۰۲ مرداد ۱۳۹۶  |  ۱۳:۱۰

در این تحقیق ۹ مورد عوامل خطرآفرین برشمرده شده که از آن جمله کمبود تحصیل، اختلال شنوایی، سیگار کشیدن و عدم فعالیت بدنی هستند.

۹ تغییر شیوه زندگی که می‌تواند جلوی زوال عقل در پیری را بگیرد
به گزارش جام جم انلاین، این تحقیق در کنفرانس بین المللی انجمن الزایمر در شهر لندن ارائه شده است. در این تحقیق آمده است که تا سال ۲۰۵۰ در جهان ۱۳۱ میلیون نفر دچار زوال عقل خواهند شد، در حالیکه این رقم هم اکنون ۴۷ میلیون نفر است.

۹ عاملی که می‌تواند به زوال عقل و یا آنچه که «خرفت شدن» موسوم است بیانجامد عبارتند از:

کاهش شنوایی در میانسالی - ۹ درصد خطرآفرین است

تمام نکردن تحصیلات دبیرستانی - ۸ درصد

سیگار کشیدن - ۵ درصد

درمان نکردن افسردگی - ۴ درصد

عدم فعالیت بدنی - ۳ درصد

گوشه گیری اجتماعی - ۲ درصد

فشار خون بالا - ۲ درصد

چاقی - ۱ درصد

دیابت نوع ۲- ۱ درصد

این عوامل خطرآفرین که قابل پیشگیری هستند در مجموع ۳۵ درصد موارد ابتلا به زوال عقل را شامل ‌می‌شوند. ۶۵ درصد عوامل خطرآفرین باقی مانده غیرقابل تغییر هستند.

پرفسور گیل لیوینگستن، استاد دانشگاه لندن می‌گوید: «اگرچه زوال عقل یا خرفت شدن در سالهای پیری روی می‌دهد، اما تغییرات مغزی بسیار زودتر از آن بوجود می‌آیند».

خانم ایو لیرد نگران زوال عقل است زیرا مادر او دچار این بیماری است. او تصمیم گرفته سبک زندگی خود را تغییر دهد و به همین دلیل عادت خوردن غذاهای آماده را کم کرده ، بیشتر آب و کمتر قهوه می‌نوشد و در برنامه‌های دو و راه‌پیمایی شرکت می‌کند. او می‌گوید بعد از این تغییرات، اکنون احساس بهتری دارد. «فکر می‌کنم تغییرات کوچک می‌تواند تفاوت بزرگی را به دنبال داشته باشد».

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر