jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۰۵۱۰۷۲ ۲۲ تير ۱۳۹۶  |  ۰۷:۳۰

گسترش شهرنشینی در دهه‌های اخیر به شکل‌گیری روزافزون تقاضای سفر و طبیعتا لزوم بهره‌گیری از خودرو، وسایل حمل و نقل عمومی و ... منجر شده است. در این بین بهره‌مندی از معابر روان و سهولت در تردد از جمله معیارهایی است که یک شهر را برای زیستن مناسب یا نامناسب می‌کند.

سد معبر و زمان‌های بی‌بازگشت

یکی از معضلات موجود جامعه ما تجاوز اصناف به حریم سواره رو یا پیاده‌روست. صرفنظر از این‌که مدیریت شهری باید با الزامات انضباط شهری و ساماندهی بهینه مشاغل، برخوردی راهگشا در این معضل داشته باشد،می بینیم که این معضل خود را برحوزه وظایف و عملکرد پلیس راهور تحمیل کرده است.

شاید بارها دیده باشید شهروندان ساعت‌ها در امتداد یک گره ترافیکی سنگین دچار سختی و فرسایش تن و جان می‌شوند و پس از عبور از ازدحام می‌بینند که وانت میوه فروشی، دوره گرد CD فروش و ... در حاشیه بزرگراه و در ساعات اوج ترافیک وانت خود را به‌صورت اریب در حاشیه بزرگراه متوقف کرده و از 50 متر جلوتر عامل تبلیغاتی‌شان یک مقوا یا نمونه کالا در دست گرفته و تکان می‌دهد و تعدادی از هموطنان راننده عبوری هم از سرعت مجاز خود کاسته و با گوشه چشمی به حاشیه خیابان خرید یا عدم خرید خود را سبک سنگین می‌کنند و حتما بارها شاهد بوده اید که برای خرید به نحو خطرآفرینی منحرف و متوقف شده‌اند.

از بهداشتی بودن یا نبودن یا رعایت نکردن حقوق معنوی کالاهایی که این‌گونه عرضه می‌شود که بگذریم، خواهیم فهمید مجموعه وقت هدر رفته، سوخت و استهلاک خودروها و آلوده‌سازی هوای تنفسی منطقه پر ترافیک فدای یک ناهنجاری اجتماعی، نبود نظارت و قاطعیت در رفع سد معبر شده است.

اگر خوب دقت کنیم، می‌بینیم جان یک بیمار بدحال داخل آمبولانس یا یک محموله خون و دارو پشت این ترافیک فدای خریدن مقداری میوه یا CD موسیقی می‌شود.

کسی مخالف اشتغال یا امرار معاش «حاشیه‌ فروشان» محترم که نوعا از اقشار متوسط یا ضعیف جامعه هستند، نیست و در مکان‌هایی که برای این دسته از فروشندگان در نظر گرفته شده شرایط برای کسب و کار آنان فراهم است، بنابراین نبود برنامه ریزی مناسب برای ساماندهی این نوع از اصناف، آنان را به سطح معابر کشانده و تبعات سنگینی را متوجه هموطنان و همکاران من در اجرای قانون کرده است.

گرچه پلیس راهور بدون توجه به علت می‌تواند با معلول، با اعمال قانون خودروهای متخلف و متعلق به دست فروشان برخورد کند، ولی با افراد پیاده‌ای که با چند بسته توت در حاشیه بزرگراه از لابه‌لای باغ‌های وسط خیابان می‌دوند یا در سایر فصول با گرفتن تابلویی کوچک به دست با مضمون «گوسفند زنده» به‌دنبال مشتری هستند، چه کند؟

از سوی دیگر شاهدیم که برخی اصناف که ظاهرا فضای تجاری در اختیارشان، کفاف اجناسشان را نمی‌دهد، با دور دیدن چشم نظارت و جدی نبودن سد معبر در رفع انسداد معابر، اجناس خود را به سطح پیاده روها کشانده و متعاقب آن عابران پیاده ناچار به تجاوز به حریم سواره رو و مواجه شدن با مخاطراتی می‌شوند که جانشان را تهدید خواهد کرد.

فارغ از وظایف سازمان‌ها در ساماندهی فروشندگان دوره گرد یا رفع سد معبر اصناف، انتظار می‌رود هموطنان با خرید نکردن از این قبیل دستفروشان یا این قبیل مغازه‌داران موجب انقراض این‌گونه ناهنجاری‌های اجتماعی شوند تا به این نحو هر فرد از جامعه وظیفه مدنی و قانونی خود را جهت پیشگیری از مخاطرات ایفا کرده و روز به روز شاهد جامعه‌ای قانونمندتر و کم حادثه‌تر باشیم.

سردار تقی مهری

رئیس پلیس راهور ناجا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

میان هیکل بود. با صورتی جدی و چشم‌هایی عمیق. صبح‌ها اصرار داشت حتما با اکسیمتر، اکسیژن خون را چک کنم و بعد هم افشانه ضدعفونی کننده را می‌گرفت و چندتا پیس می‌زد و می‌گفت روز خوبی داشته باشید.

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

ماه‌هاست ستاد ملی مقابله با كرونا مشغول آزمون و خطاست. این ستاد از همان هفته‌های اول شیوع بیماری طوری تصمیم گرفت و رفتار كرد كه گویی سرگرم خرید وقت است تا ببیند چه پیش می‌آید و كارها چگونه پیش می‌رود.

پیامبر زلالی

پیامبر زلالی

کلاس‌های دکتر تهرانی نسب را می‌رفتم به شوق این که بعدش فاصله کلاس که طبقه چهارم بود تا طبقه هم‌کف را حرف بزنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر