jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۰۴۹۱۴۴   ۱۷ تير ۱۳۹۶  |  ۱۰:۱۶

مطالعه شواهد و مستندات قوی به ارتباط بین چربی‌های اضافی بدن افراد چاق و سرطان‌هایی مانند روده بزرگ، سینه، پانکراس و تخمدان به همراه انواع دیگر سرطان‌ها گواهی می‌دهد.

11 سرطان در خطر افراد چاق

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرآنلاین، چاق بودن ریسک میزبانی بدن شما از سرطان را بالا می‌برد که برخی از آنها سرطان روده بزرگ ، سینه (پستان) ، پانکراس و تخمدان هستند. این هشدار که با استناد بر مرور محدوده وسیعی از بیش از ۲۰۰ تحقیق است زنگ خطر جدی برای افراد چاق تلقی می‌شود که همچنان مشکل چاقی خود را جدی نمی‌گیرند.

با توجه به آماری که قبلا از طرف دو خیریه پیشرو در این زمینه منتشر شده است انتظار می‌رود تقریبا سه چهارم از مردم تا سال ۲۰۳۵ با مشکل چاقی مواجه شوند که در این بین ۷۰۰ هزار مورد جدید سرطان مرتبط با افراد چاق طی ۲۰ سال آینده قابل پیش بینی خواهد بود.

در عین حال مطالعات جدید توسط یک تیم بین‌المللی هشدارهای وزنی جدی را ارئه می‌دهد. چه اینکه در این مطالعات ارتباط قوی بر مبنای مدارک موجود بین چربی‌های اضافی بدن افراد چاق و ریسک ابتلا به ۱۱ نوع از انواع سرطان آشکار شده است که به این ترتیب هستند: روده بزرگ، مقعد، آندومتر (رحم)، پستان، تخمدان، کلیه، پانکراس، گاستریک کاردیا (سرطان یک اینچ بالای معده، در جایی که به مری می‌رسد، ایجاد می‌شود)، سیستم مجاری صفراوی و بعضی از سرطان‌های مری و مغز استخوان.

مارک گونتر همکار نویسنده این تحقیق از آژانس بین المللی تحقیقات سرطان می‌گوید: "فکر می‌کنم جامعه و پزشکان واقعا باید به چاقی با در نظر گرفتن بروز سرطان توجه کنند. گوشزد کردن پرهیز از چاقی به مردم نه تنها ریسک دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد بلکه خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها را نیز پایین می‌آورد.”

بیماری قلبی

آنچه که در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شده ، مطالعه ۲۰۴ تحقیق انتشار یافته در گذشته است که هر کدام به نتایج ترکیبی از چندین قطعه تحقیقات درباره ارتباط بین چاقی (چربی‌های بدن) افراد چاق و شکل گیری برخی سرطان‌های خاص نگاه کرده‌اند و آنها را مورد کاوش قرار داده‌اند.

از ۹۵ تحقیق انجام شده بر روی افراد چاق که در مقیاس پیوسته‌ای مانند شاخص توده بدن متمرکز بوده است ، ۱۲ نکته در قالب شواهدی قوی دال بر ارتباط چاقی و ایجاد ۹ نوع از انواع سرطان پیدا شده است.

آنالیز این مطالعات نشان می‌دهد همانطور که BMI (وزن تقسیم بر مجذور قد) بالا رفته است ، ریسک ابتلا به سرطان‌های خاصی هم گسترش پیدا کرده.

در مردان برای هر ۵kg/m2 افزایش در BMI، ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ ۹ درصد افزایش پیدا کرده است در حالی‌که در خانم‌ها صرف نظر از HRT (درمان قابل استفاده برای تقویت سطوح هورمون طبیعی بدن) ریسک ابتلا به سرطان پستان بعد از دوران یائسگی تا ۱۱ درصد افزایش یافته است.

سرطان پستان

این ارقام همچنین در مورد سرطان سیستم مجاری صفراوی بالاتر هم می‌رود به طوریکه برای هر ۵kg/m2 افزایش در BMI ، خطر ابتلا به این نوع سرطان تا ۵۶ درصد بسط پیدا می‌کند.

نویسندگان این تحقیق در ادامه می‌نویسند که ۸۳ مطالعه باقیمانده باکیفیت‌های مختلفی بودند. در حالیکه تلقی ۱۸ درصد از این مطالعات از ارتباط بین چربی‌های اضافی بدن افراد چاق و سرطان "به شدت مطرح” شده بود. ۲۰ درصد شواهد ضعیفی را در این خصوص مطرح کرده بودند و ۲۵ درصد دیگر هم مدرکی دال بر این ارتباط ارائه ندادند.

هنگامیکه سایر دیگر مقیاس‌های چاقی در این مطالعات مورد بررسی قرار گرفتند و تجزیه و تحلیل شدند ، تعداد کلی سرطان‌هایی که بنا بر شواهد قوی با چربی‌های اضافی بدن مرتبط بودند به عدد ۱۱ رسید.

اگرچه در مطالعات جدید استدلال تازه‌ای مبنی بر تائید ارتباط سرطان و چاقی ارائه نشده است اما برخی توضیحاتی که در گذشته در این خصوص مطرح شده وجود دارند: "ما می‌دانیم که اگر شما اضافه وزن داشته باشید ، این چاقی می‌تواند منجر به اختلالات هومونی متعدد و اختلال در سیستم متابولیکی شود.”

گونتر با بیان این مطلب همچنین به این نکته هم اشاره می‌کند که چربی اضافی به سطح بالای استروژن، افزایش سطح انسولین و افزایش التهاب مرتبط است که البته همه اینها می‌توانند در تقسیم سلولی افراد چاق تاثیر گذار باشند.

دکتر راشل اوریت،‌ افسر اطلاعات سلامت تحقیقات سرطان بریتانیا می‌گوید:”این پژوهش با به کارگیری از معیارهای بسیار دقیق که برای ارزیابی شواهد و مدارک استفاده شده خطر ابتلا به سرطان را بر اثر چاقی تائید می‌کند. سرطان‌های خاصی که ارتباط آنها با چاقی در گذشته هم مطرح شده است.”

دکتر اوریت در ادامه یادآوری می‌کند که چاقی بعد از سیگار بزرگترین عامل قابل پیشگیری سرطان است: "فرقی نمی‌کند اگر از پله استفاده کنید یا نوشیدنی‌های مورد علاقه‌تان را با انواع بدون شکر عوض کنید ،‌چون کوچتکرین تغییرات می‌توانند تفاوت‌های واقعی را ایجاد کنند. تفاوت‌هایی که به شما کمک می‌کنند تا با وزن سالم ریسک ابتلا به سرطان را به حداقل برسانید.”

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها