jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۴۸۲۴۰   ۱۴ تير ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

رهبر معظم انقلاب در جلسه‌ای که با مسئولان قضایی داشتند، پیگیری حقوقی مسائل و قضایای بین‌المللی را از موضوعات بسیار مهم دانستند و در این زمینه بر لزوم ورود قوه‌ قضاییه از جایگاه حقوقی و اعلام نظر حمایتی یا مخالفت در موضوعاتی همچون تحریم‌ها، مصادره‌های آمریکایی‌ها و تروریسم تاکید داشتند.

در ارتباط با موضوعاتی از جمله تحریم‌ها یا اقدامات ضدانسانی علیه اشخاص مختلف که می‌تواند تاثیراتی بر ایران داشته باشد، دستگاه قضایی می‌تواند دو وظیفه به‌عهده داشته باشد؛ وظیفه اول این است که از سوی بخش‌های مربوط بویژه بخش‌هایی که در قوه قضاییه مربوط به مسائل بین‌المللی و حقوق بشر است به طور مستند مغایرت این‌گونه اقدامات با موازین حقوق بشر و حقوق بین‌الملل مشخص شود. با توجه به این‌که در دنیا از قوه قضاییه به عنوان قوه غیرسیاسی یاد می‌شود، به طور معمول توجه بیشتری به موضع‌گیری دستگاه قضایی نسبت به پیگیری‌های احتمالی از سوی وزارت امور خارجه یا قوه مجریه صورت می‌گیرد، چراکه اقدامات سایر نهادها بجز قوه قضاییه را دارای شائبه‌های سیاسی می‌دانند و توجه چندانی به آن نمی‌شود.

زمینه دیگری که در اجرای مطالب مورد اشاره رهبر انقلاب وجود دارد، این است که برخی از موارد این‌گونه اقدامات می‌تواند صبغه قضایی یابد و در این موارد پرونده‌هایی علیه افرادی که آن اقدامات را انجام دادند در مجامع ایران انجام شود، طبق موادی از قانون مجازات اسلامی که صلاحیت دادگاه‌های ایرانی را مشخص می‌کند، دادگاه‌های ایران هرجایی که علیه منافع ایران اقدامی صورت بگیرد، صلاحیت می‌یابند که بر همین اساس پرونده‌هایی در محاکم ایران تشکیل دهند. چنانچه چند سال پیش قانونی در مجلس در مورد پذیرش دعاوی علیه دولت‌های خارجی که حاکمیت و مسئولیت دولت ایران را مورد احترام قرار نمی‌دهند، تصویب و بر این اساس پرونده‌هایی علیه دولت آمریکا تشکیل شد، بنابراین این اقدام می‌تواند پاسخ و واکنشی نسبت به صدور حکم از سوی دادگاه‌های کشور‌های دیگر علیه ایران ازجمله پرونده اخیر در مورد مصادره اموال بنیاد علوی باشد. چنین اقداماتی می‌تواند حداقل جنبه بازدارنده در مورد اقدامات آنها علیه ایران داشته باشد.

در مورد بیانیه ضدایرانی اخیر پارلمان اتحادیه اروپا در مورد وضعیت حقوق بشر نیز باید گفت که چنین بیانیه‌هایی از سوی پارلمان اروپا نقش چندان مهمی ندارد و تصمیماتش لازم‌الاجرا نبوده و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و چنین تصمیماتی تحت تاثیر برخی نهادها اتخاذ می‌شود. این‌گونه بیانیه‌ها ارزش عملی ندارند و صرفا به عنوان ارزش تبلیغاتی به آن نگاه می‌شود، البته درعین حال باید روشنگری‌های لازم از سوی جمهوری اسلامی ایران در سطح دنیا بویژه از سوی سازمان‌های غیردولتی ایران صورت گیرد.

دکتر حسین میرمحمدصادقی

استاد دانشگاه شهید بهشتی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر