jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۴۲۹۱۹   ۲۹ خرداد ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

تولید نفت اوپک در ماه گذشته میلادی در مقایسه با ماه قبل از آن، تقریبا 336 هزار بشکه در روز افزایش یافت که این موضوع، برخلاف روح توافق کاهش تولید است.

به‌رغم توافق کاهش تولید از سوی کشورهای اوپک و برخی غیراوپکی‌ها برای محدود کردن تولید تا سه ماه نخست سال 2018 میلادی، تولید نفت اوپک در ماه گذشته میلادی یعنی می با افزایش روبه‌رو شد. تولید نفت اوپک در ماه می، حدود 336 هزار و یکصد بشکه در روز افزایش یافت و به رقم 32 میلیون و یکصد هزار بشکه در روز رسید؛ این درحالی است که با آرام شدن درگیری‌ها در لیبی تولید روزانه نفت این کشور بیش از 178 هزار بشکه افزایش یافته و به 730 هزار بشکه در روز رسیده است.

همچنین تولید نفت نیجریه در ماه گذشته میلادی، با افزایش بیش از 174هزار بشکه در روز به یک میلیون و 680 هزار بشکه رسید و عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اوپک در آفریقا را بار دیگر از آنگولا ربود و از آن خود کرد؛ این در حالی است که تولید نفت آنگولا در ماه می 54 هزار بشکه در روز کاهش یافت و بیشترین رقم در میان کشورهای عضو اوپک محسوب می‌شود.

تولید نفت عراق برای سومین ماه متوالی در ماه می، با روند صعودی روبه‌رو شد و روزانه بیش از 44 هزار بشکه به تولید خود افزود و رقم 42/4میلیون بشکه در روز را تجربه کرد. فقط تولید نفت عربستان سعودی، آنگولا، کویت و قطر در ماه گذشته میلادی کمتر یا در سطح توافق انجام گرفته در ماه نوامبر سال 2016 میلادی بود.

این در حالی است که قرار است کشورهای تولیدکننده نفت که در پیمان کاهش تولید شرکت کرده‌اند، تولید خود را تا پایان سه ماه نخست سال 2018 میلادی روزانه 8/1 میلیون بشکه کاهش دهند تا به توازن بازار و بهبود بهای نفت کمک کنند.

البته اوپک در تازه‌ترین برآورد خود، تولید نفت غیر اوپکی‌ها را در سال جاری میلادی با 110 هزار بشکه کاهش در روز، 14/58 میلیون بشکه در روز اعلام کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر