jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۰۲۶۲۰۱ ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۱۰:۲۱

مطالعات نشان داده است که تقریبا 42 درصد جمعیت آمریکا دچار کمبود ویتامین دی هستند. نور خورشید منبع غنی ویتامین دی محسوب می‌شود. سرطان‌های پروستات و سینه از جمله سرطان‌هایی است که در نبود کافی ویتامین دی گریبان گیر افراد می‌شود البته این ویتامین حیاتی بدن در سلامت روان افراد نیز بی تاثیر نیست و شواهد نشان داده است افسردگی‌های شدیدی در پی کمبود ویتامین دی بروز می‌کند.

8 بیماری خطرناک ناشی از کمبود ویتامین D

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از activebeat ، همان طور که گفتیم کمبود ویتامین دی، افراد را مبتلا به انواع بیماری‌های خطرناک و حتی مرگ زودرس می‌کند.

1.خطر بیماری‌های قلبی و عروقی

متخصصان قلب آمریکا دریافتند سطح پایین بیماری‌های عروق کرونر را در حدود 32 درصد افزایش می‌دهد و همچنین حدود 20 درصد از بیماری‌های مربوط به سیستم رگ‌های خونی قلب بالا می‌رود. روزانه باید حداقل 600واحد ویتامین دی به بدن برسد تا سیستم ایمنی بدن و عملکرد قلب افزایش یابد.

2.احتمال مرگ زودرس

یک پژوهش که در مجله آمریکایی بهداشت عمومی منتشر شد، نشان داد کمبود ویتامین دی منجربه مرگ زودرس افراد می‌شود در این تحقیق دانشمندان 32مطالعه مختلف روی اتصالات سطح خونی دارای ویتامین دی پایین انجام دادند و پی بردند کمبود این ویتامین با مرگ زودرس بی‌ارتباط نیست. افرادی که سطح ویتامین دی بدنشان کمتر از 30 میلی لیتر است تا حد قابل توجهی خطر مرگ زودرس آنها را تهدید می‌کند و کمتر به انواع بیماری‌ها مبتلا می شوند.

3.زوال عقل

سطح پایین ویتامین دی، افراد را در سن بالا به زوال عقل و آلزایمر مبتلا می‌کند. کمبود ویتامین دی حدود 122درصد خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد .

4.شانس نجات از سرطان

تحقیقات برجسته در مجله بالینی غدد درون ریز و متابولیسم نشان داده است، اگر بیماران مبتلا به سرطان در صورت داشتن سطح بالایی از ویتامین دی، بهبودی درصد بالاتری را داراست همچنین دانشمندان معتقدند افرادی که درگیر سرطان‌های روده بزرگ، پستان و لنفوم هستند با داشتن سطح بالای ویتامین دی بهبودی آن ها 2 برابر افزایش می‌یابد.

5.کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن

مدت زمان زیادی است که ارتباط بین ویتامین دی و سلامت سیستم ایمنی بدن تشخیص داده شده است. محققان دانشگاه فنلاند ارتباط بین کمبود ویتامین دی با بیماری ذات الریه را نیز به اثبات رساندند و ادعا کردند حدود 2.5 برابر با توجه به ضعف سیستم ایمنی بدن بیماری ذات الریه افزایش می‌یابد. همچنین سطح ویتامین دی درصد بیماری‌های تفسی را افزایش میدهد.

6.افسردگی

همان طور که در ابتدا گفتیم سطح پایین ویتامین دی بر روی سلامت روان نیز بی‌تاثیر نیست. یک مطالعه منتشر شده در مجله انگلیسی روانپزشکی نشان داد سطح ناکافی ویتامین دی حدود 2 برابر میزان ابتلا به بیماری‌های روانی از جمله افسردگی را افزایش می‌دهد. محققان با پژوهش روی 31هزار نفر دریافتند کمبود ویتامین دی عملکرد منطقه‌ای را در مغز به نام هیپوکامپ مختل می‌کند.

7.سطوح بالاتری از درد و التهاب

هنگامی که از سطح ویتامین دی پایینی برخوردار هستید با ضربه‌ای دچار التهابات شدید و دردناک می‌شوید. 30 درصد از بیمارانی که از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند مستعد ابتلا به یک بیماری ورم مفاصل به نام پسوریاتیک می‌شوند. به همین سبب تحقیقات نشان داده است حدود 62 درصد از افراد مبتلا به ورم مفاصل دچار سطح پایینی از ویتامین دی هستند.

8.افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات

موسسه ملی سرطان اعلام کرد، در بیماران با سطوح بالای ویتامین دی سرطان‌های پروستات، لوزالعمده، سینه و روده بزرگ بسیار کم دیده شده است. در مردانی که سطح ویتامین دی پایینی دارند حدود 5 برابر بیشتر از دیگر مردان به سرطان پروستات مبتلا می شوند.

بیتا نوروزی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
طلب
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
ویتامین دی دراثرتابش مستقیم نورآفتاب به پوست دربدن تشكیل میشودولی اكثرمردم ازآفتاب ونورخورشیدفرارمیكنندوبه سایه پناه میبرند!
۰
۰

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر