اتومبیل این ارابه نوین دائما در حال پیشرفت و دگردیسی است. از بهره گیری قدرت بخار تا بنزین و الکتریسیته!
کد خبر: ۱۰۰۷۵۸۲
3 عامل تاثیرگذار در خودروهای هیبرید

به گزارش جام جم آنلاین ، با گسترش شهر نشینی و پدید آمدن معضلات محیط زیستی چاره ای نبود که بشر به سمت و سوی بهره گیری از سوخت های غیر فسیلی برود. در این میان بهترین جایگزین برای نفت و گاز استفاده از الکتریسیته بود. اما این جایگزین محدودیت هایی هم داشت! پس ترکیب دوگانه (هیبرید) الکتریسته و بنزین می توانست بهترین چاره باشد.

خودروهای هیبریدی و یا دوگانه (Hybrid Electric Vehicles) به خودروهایی اطلاق می‌شود که شامل موتورهای احتراقی و موتورهای برقی همراه با باتری هستند. این دوگانگی در ایجاد قدرت باعث می‌شود مصرف سوخت این نوع خودروها از نمونه‌های بنزینی خود متغیر باشد. به این صورت که موتوربرقی باعث بهینه‌سازی مصرف سوخت در موتور احتراقی می‌شود. خودروهای هیبریدی هم توانسته‌اند مشکلات خودروهای تمام برقی مانند محصولات شرکت خودروسازی تسلا را برطرف کنند و هم توانسته‌اند شتاب و سرعت مخصوص خودروهای بنزینی را شامل شوند.

در ایران هم مدتی است که خودروهای هیبریدی و فروش آن‌ها رو به افزایش گذاشته است.

از نکات مهم سفر با هیبریدی‌ها این است که شما می‌توانید به‌طور متوسط 800 کیلومتر بیشتر مسافت را با این خودروها نسبت به بنزینی‌ها طی کنید.

در باب قابلیت‌های موتور هیبریدی بایست اشاره نمود آن‌ها حداقل این 3 قابلیت خاص را دارند تا خودرو هیبریدی نامیده شوند:

Idle-Off: اگر خودروتان مصرف سوخت را به شما نشان دهد می‌دانید که در ترافیک، مصرف آن بالا می‌رود. در خودروهای هیبریدی، موتور احتراقی در هنگام ایست خاموش می‌شود و پس از برداشتن پا از پدال ترمز مجدداً روشن می‌شود. این موضوع باعث کاهش قابل‌توجه مصرف سوخت می‌شود.

از ترمز هم می‌توان برق گرفت: در خودروهای هیبریدی، به‌جای اینکه سیستم ترمز بر اساس اصطکاک باشد و بخش از نیرو توسط گرما از بین برود، مسئولیت نگه‌داشتن خودرو نیز با موتور الکتریکی است که این بار در نقش ژنراتور ایفای نقش می‌کند و انرژی را به‌صورت برق در باتری جمع می‌کند.

دو عامل قدرت در یک خودرو: زمانی که ظرفیت باتری کامل شده باشد، خودرو می‌تواند تنها از باتری استفاده نماید. ولی در غیر این صورت هر دو موتور باهم کار می‌کنند تا نیروی لازم را تولید کنند. این ترکیب با کاهش حجم موتور توسط شرکت، کاهش میزان هوا و سوخت ورودی و یا غیرفعال کردن یک یا چند سیلندر انجام می‌شود و عملاً قدرت موتور احتراقی کاملاً بهینه می‌شود و به‌اندازه کمکی که موتور الکتریکی از او می‌خواهد تنظیم می‌شود.

در کنار مزیت‌هایی که در بالا در مورد آن بحث شد، می‌بایست به این موضوع اشاره کرد. هر خودرو تا زمانی که در بازار معاملات قرار نگیرد و توسط تقاضای موجود ارزیابی نشود، نمی‌توان آن را ازنظر بازار فروش خودرو کارکرده بررسی نمود. ولی آنچه هویدا است، رشد سریع فروش خودروهای صفر هیبریدی و همچنین ورود شرکت هیوندای به این بازار در ایران و رقابت آن با تویوتا، نشان‌دهنده کشش بازار در این طیف خودرویی است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها