jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۹۹۹۶۷۸   ۲۰ بهمن ۱۳۹۵  |  ۱۰:۴۲

در گفت و گو با جام جم آنلاین مطرح شد؛

ارتباط تک خوری با تناسب اندام! / چاقی چقدر ژنتیکی است؟

رئیس هیأت مدیره انجمن تغذیه ایران گفت : افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند توجه داشته باشند با خوردن می توان لاغر و خوش اندام شوند اگر در چارچوب منطقی و تعیین شده عمل کنند گرسنگی کشیدن ، کم خوری و تک خوری راه حل مناسبی برای دست یابی به تناسب اندام نیست .

ارتباط تک خوری با تناسب اندام! / چاقی چقدر ژنتیکی است؟

سیدضیاءالدین مظهری، متخصص تغذیه، عضو هیأت مدیره انجمن علمی تغذیه کودکان ایران و در رابطه با داروهای گیاهی و دست ساز مبنی بر لاغری در عطاری ها به جام جم آنلاین گفت :داروها ، پودرها و ترکیبات دست ساز و نامعلومی که امروزه در عطاری ها بسیار مشاهده می شود یکی از بدترین گزینه ها برای کاهش وزن است .چرا که در علم پزشکی با این همه راهکار های علمی ،متخصصین تغذیه و... انتخاب این گزینه برای برای کاهش وزن بسیار اشتباه است و به هیچ عنوان مصرف خودسرانه این گروه از داروهای گیاهی مورد تایید متخصصان تغذیه نیست .

وی در ادامه افزود : هیچ دارویی نمی تواند تاثیرگذار باشد مگر این که نوع بیماری ، دوز دارو و مدت مصرف آن برای بیمار تعیین شده باشد . هنگامی که بیماری به یک متخصص تغذیه مراجعه می کند ، پزشک یک شرح حال بالینی از فرد می گیرد و سپس یک برنامه ریزی جامع برای درمان دارویی ، رژیم غذایی و فعالیت های بدنی مورد نیاز وی برای کاهش یا افزایش وزن تهیه می کند کماینکه یک فروشنده درعطاری حتی نمی داند محصول گیاهی که می فروشد از چه ترکیباتی ، چگونه و کجا تهیه شده است پس چطور می توان به تبلیغات این دسته از داروهای گیاهی اعتماد کرد ؟

مظهری متذکر شد : داروهای شناخته شده به خودی خود دارای عوارض جانبی هستند که ممکن است فرد مصرف کننده را درگیر برخی از مشکلات گوارشی کند در رابطه با ترکیبات گیاهی در عطاری ها حتی نمی دانیم یک محصول با چه جزئیاتی و در چه شرایطی تشکیل شده است پس بهتر است از این دسته از دارو ها فاصله بگیریم لذا ممکن است ، فرد جان خود را بابت این داروهای به اصطلاح بی ضرر گیاهی از دست بدهد .

این متخصص خاطرنشان کرد : متاسفانه تصوری که به اشتباه بین مردم رایج است، این است که داروی گیاهی اگر فایده نداشته باشد، ضرر هم ندارد در واقع طبیعی بودن دارو را دلیلی برای بی‌ ضرر بودن آن می ‌دانند. اما واقعیت این است که مصرف داروهای گیاهی به ‌تنهایی یا همراه با داروهای شیمیایی می ‌تواند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد. عدم اطلاع به پزشک راجع به مصرف گیاهان دارویی و مکمل‌ها مشکل آفرین است. باز هم تاکید می کنم بسیاری از گیاهان دارویی که در عطاری‌ ها عرضه می ‌شود، استاندارد نیستند و ممکن است میزان نامناسب آن برای افراد مضر هم باشد.

گول تبلیغات داروهای گیاهی چاق و لاغری عطاری ها را نخورید


رئیس هیأت مدیره انجمن تغذیه ایران در ابطه با تبلیغات پر زرق و برق در عطاری ها به جام جم آنلاین گفت :اخیرا تبلیغات معجون‌ های معجزه ‌آسا در عطاری‌ ها بسیار به چشم می خورد مانند داروی ترک اعتیاد گیاهی 100 درصد تضمینی، داروی چاقی، لاغری و کوچک کردن شکم ، تقویت کننده قوای جنسی و ... بسیاری از این داروها خصوصا داروهای ترک اعتیاد یا چاقی و لاغری که تبلیغ می‌ شوند، ترکیبی از داروهای شیمیایی و گیاهی هستند که دوز مشخصی ندارند و در بسیاری موارد مشکلات و عوارض بیشتری جز مشکل اصلی بیمار برای وی پدید می آورد.

به گفته وی ، در کشوری چون آمریکا که در مسئله دانش ، مهارت و تکنولوژی حرف اول را می زند 60 درصد افراد رشد یافته دچار اضافه وزن شدید هستند که سالیانه میلیارد ها دلار خرج این دسته از بیماران می شود . در اینجا سوالی که مطرح می شود این است ، اگر این داروهای گیاهی واقعا موثر است پس چرا این آمارها رو به افزایش است ؟ لازم به ذکر است در هیچ جای دنیا دارو، ماده ، غذا و ... وجود ندارد که بتواند چاقی را به معنای واقعی درمان کنند ، هر کاهش وزن ارزش از دست دادن سلامتی را ندارد و حتی عوارض شدید تر از چاقی را در پی دارد .

مظهری یادآور شد : بدن انسان از 60درصد آب تشکیل شده است و با یکسری از تمهیدات ناجوانمردانه می توان مقدار زیادی از این آب را از بدن تخلیه کرد و مسلما هنگامی که آب از بدن خارج شود سایز و وزن بدن کم می شود اما همراه با این کاهش وزن شاهد پیری زودرس پوست صورت ، تحلیل ماهیچه ها و استخوان ها ، مشکلات گوارشی، درد مفاصل، احساس سستی و خستگی و یبوست مزمن هستیم .

وی بیان کرد: چاقی مادر تمامی بیماری هاست . افزایش چربی خون ، دیابت نوع 2 ، پرفشاری خون ، افزایش ابتلا به سرطان ، افسردگی ناشی از چاقی ، بیمار های قلبی و عروقی ،سنگ صفرا، ابتلا به کبد چرب مخصوصا در چاقی های شکمی از جمله بیمار هایی هستند که در افراد دارای اضافه وزن بسیار دیده می شود .حدود 10 الی 55 درصد افراد چاق بی شک در گیر این دسته از بیمارها هستند .همچنین لازم به ذکر است کاهش وزن باید طوری باشد که از چاله چاقی درنیاییم و به چاه عمیق رژیم های بیمار زا و داروهای بی هویت هدایت شویم .

آیا چاقی می تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد؟

رئیس هیأت مدیره انجمن تغذیه ایران در پاسخ به این سوال که آیا چاقی و لاغری می تواند مربوط به ژنتیک در افراد باشد گفت : هیچ چیزی در بدن خارج از فرمان های ژنتیکی نیست حتی در مورد موضوع چاقی 25 تا 300 ژن درگیر هستند .در این رابطه بسیار دیده شده است والدینی که وزن متناسبی دارند 6 الی 9 درصد در معرض افزایش وزن هستند . اگر یکی از والدین چاق باشد این درصد به 45 تا 60 درصد صعود می کند و اگر هر دو چاق باشند 60 تا 80 درصد از فرزندان در معرض عوامل بیرونی چاقی و انواع بیمار های ناشی از چاقی قرار می گیرند .

این متخصص تغذیه اظهار کرد :افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند توجه داشته باشند با خوردن می توان لاغر و خوش اندام شوند اگر در چارچوب منطقی و تعیین شده عمل کنند گرسنگی کشیدن ، کم خوری و تک خوری راه حل مناسبی برای دست یابی به تناسب اندام نیست .

3نکته طلایی در خصوص کاهش وزن


مظهری در پایان خاطرنشان کرد : 3 نکته در خور تعمق و بسیار با اهمیت در رابطه با کاهش وزن وجود دارد این است که تحت تاثیر استرس از شدت وحدت سوخت و ساز بدن کاسته می شود ، لذت و آرامش خیال موجب تقویت و افزایش میزان سوخت و ساز می شود ، لذت و احساس رضایت آبشاری را در بدن جاری می کند که در نتیجه آن میزان سطح هورمن لپیتن (که بوجود آورنده احساس گرسنگی است ) کاهش میابد لذا هم شما را سیر می نماید و هم احساس رضایت خاطرتان را فراهم می آورد .

بیتا نوروزی - خبرنگار جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر