jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۳۶۱۶۵ ۰۲ شهريور ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

همه دولت‌ها با وعده تأمین مسکن به قدرت می‌رسند، اما بعد از روی کار آمدن به این بخش خیلی توجه نمی‌کنند و اقدامات سطحی را در دستور کار خود قرار می‌دهند. زمانی که وزارت مسکن و شهرسازی درحال ادغام با وزارت راه و ترابری بود، یک اعلام خطر کردیم؛ بخش مسکن آن‌قدر وسیع است که باید به صورت مستقل فعالیت کند، اما دولت وقت آن را با وزارتخانه‌ای ادغام کرد که خود نیازمند سیاست‌های کلان بود.

دولت‌ها تاکنون مسکن را یک موضوع بسیار فرعی پنداشته و برای این بخش بسیار مهم اهمیت زیادی قائل نبوده‌اند. طرح‌هایی مانند مسکن اجتماعی، مسکن ویژه، مسکن دولتی و طرح‌هایی از این قبیل مسلما زمانی باید مطرح شود که مردم آن کشور دغدغه مسکن نداشته باشند و تعداد اندکی نیاز به تأمین مسکن داشته باشند. اکنون خانوارهای متوسط کشور نیز با مشکل مسکن روبه‌رو هستند و این کاهش قدرت خرید باعث شده تا حاشیه‌نشینی شهرها نیز افزایش زیادی داشته باشد. بخش مسکن اکنون 60 درصد اقتصاد کشور را شامل می‌شود و با تحریک این بخش می‌توان اقتصاد را از رکود نجات داد، اما زمانی که بحث مسکن اجتماعی مطرح می‌شود، همه معادلات اقتصادی را برهم می‌زند. طرح‌هایی که از سوی برخی دولت‌ها عنوان می‌شود، برای کشورهای توسعه‌یافته مناسب است و در ایران که بیشتر خانوارها با مشکل مسکن دست و پنجه نرم می‌کنند، جایی ندارد. وقتی در یک کشور همه مردم مسکن استیجاری یا تملکی دارند، دولت برای افرادی را که توانایی تهیه مسکن ندارند، برنامه‌ها و اقداماتی انجام می‌دهد، اما دولت ایران اکنون طرحی را رونمایی کرده که همه متقاضیان آن 50 هزار نفر هستند، درحالی که حداقل چند میلیون نفر مشکل مسکن دارند. برای برنامه‌ریزی در حوزه مسکن باید سه رکن اساسی که شامل تأمین منابع، زیرساخت‌ها و فناوری ساخت و مصالح مدرن و همچنین بخش نرم‌افزاری را که شامل قوانین است، در نظر داشته باشیم تا تولید مسکن به حجم انبوه برسد و قیمت آن در بازار کاهش یابد.

دکتر بیت‌الله ستاریان

کارشناس مسکن

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر