jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۷۹۵ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

نمایشگاه کتاب تهران دیروز بعد از 11 روز آزگار به کار خود پایان داد و ناشران و بازدیدکنندگان و دیگر اهالی مرتبط و نامرتبط با دنیای کتاب متفرق شدند. به قول مولانا

هر کسی کاو دور ماند از اصل خویش

بازجوید روزگار وصل خویش

یا به قول جناب لاادری

نخود نخود هر که رود خانه خود

نهایتا خریداران محترم کتاب دوباره به میدان انقلاب بازگشتند و ناشران هم به کنج عزلت پناه بردند تا مانند باقی سیصد و پنجاه و چهار روز سال به پراکندن مگس مشغول گردند.

نویسندگان و شاعران هم که کما‌فی‌السابق یک گوشه نشسته‌اند و می‌نویسند و می‌سرایند و کاری به کار کسی ندارند. جوانان دور دور کننده و چرخ‌زننده و شماره‌دهنده و شماره‌گیرنده هم با انرژی مضاعف دوباره در پارک‌های شهرهای مختلف سطح کشور استقرار یافتند. از آنجا که فضای سبز شهر آفتاب مورد توجه برخی از عزیزان توزیع‌کننده و مصرف‌کننده واقع شده بود این دوستان نیز دوباره به زوایای پنهان پارک‌ها و خرابه‌های شهر بازگشتند.

همچنین شهروندان تهرانی که خانه‌شان نزدیک ایستگاه متروی شاهد یا باقرآباد بود هم از امروز می‌توانند بدون این‌که در فشار مترو به له‌شدگی و مربا شدن بپردازند به خانه‌هایشان بروند. صنف هات‌داگ‌فروشان و ساندویچ‌پیچان و آب‌معدنی‌گیران هم امروز شوک بزرگی را تجربه می‌کنند چون بعید است تا سال دیگر شاهد چنین صف‌های طویلی باشند که در نمایشگاه تشکیل می‌شد.

فقط می‌ماند مجموعه عریض‌و‌طویل شهر آفتاب که از امروز تا سال بعد هیچ کس دوستش ندارد. یعنی واقعا بعید است کسی برای نمایشگاه پودر قیر و فرآورده‌های لبنی کم‌چرب این همه راه را بر خود هموار کند و سرزنش‌های خار‌مغیلان و تهدید راهزنان بادیه‌نشین را به جان بخرد. ما که ندیده‌ایم اما شنیده‌ایم که در زمستان خرس‌های گریزلی در حوالی شهر آفتاب مشاهده شده‌اند. نمایشگاه کتاب خب واقعا فرق داشت اما بعید است سایر نمایشگاه‌ها خب واقعا فرق داشته باشند.

سعید طلایی

جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر