jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۷۰۳۱ ۳۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

باتوجه به برخی اقدامات اقتصادی دولت طی چند ماه اخیر بخصوص پس از اجرایی شدن برجام هیچ سیاستگذاری دقیق یا ملموسی که با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به فرموده مقام معظم رهبری تطبیق داشته باشد؛ نمی‌بینیم و درنقطه مقابل شاهد کجروی‌هایی در این زمینه هستیم. به عنوان مثال هیچ تاثیری از اقتصاد مقاومتی در بودجه ارائه شده از سوی دولت برای سال 1395، برنامه ششم توسعه اقتصادی و به‌دنبال آن آیین‌نامه‌هایی که از سوی مسئولان ابلاغ شده،دیده نمی‌شود.

این درحالی است که از سوی دولت اعلام شده برای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی چند کمیته تشکیل و پروژه‌ها و زیر پروژه‌های مختلفی هم در این زمینه تعریف شده است تا اقتصاد مقاومتی کامل و آنچنان که مطابق نظر مقام معظم رهبری بوده به اجرا درآمده و منافع آن در اقتصاد کشورمان دیده شود. اما شاهد مثال تمامی این وعده‌ها را می‌توان در صدور مجوز واردات خودروی شورولت به عنوان نمادی از صنعت و اقتصاد آمریکا دید.

همه می‌دانیم ایران در شرایط فعلی هنوز با امریکا مشکلات عمده و جدی دارد که این کشور به بهانه‌های مختلف از جمه کاربرد دوگانه برخی از کالاهای مورد نیاز کشورمان اجازه خرید و صادرات آنها به ایران را به دیگر کشورها یا حتی صاحبان صنایع خود نمی‌دهد. پس سئوال این است که خرید خودرو از آمریکا چه منافع اقتصادی کلانی برای این کشور داشته که تمام بهانه‌جویی‌های خود را فراموش و با فروش این کالای مصرفی به کشورمان موافقت کرده است؟

به هر حال این اتفاق درحال روی دادن است و منطق حکم می‌کرد دولت حتی با فرض این‌که تمام دارایی‌های بلوکه شده‌اش آزاد شود به جای صدور مجوز برای واردات این‌گونه کالاها که اکیدا از سوی مقام معظم رهبری منع شده است زمینه ورود تکنولوژی و فناوری‌های مورد نیاز کشورمان را فراهم می‌کرد. در شرایطی که مقام معظم رهبری در بخش‌های مختلف فرمایشاتشان طی ماه‌های گذشته حتی با عدد و رقم مسیر را برای دولت مشخص کرده بودند و سیاست‌های کلان را تبیین فرموده‌اند و کافی بود مسئولان با استفاده از این نقشه راه قابل اعتماد، سیاستگذاری کرده و صرفا اعلام می‌کردند در چه تاریخی باید در چه نقطه‌ای باشیم.

حال سئوال این است که برای کنترل شرایط و تغییر مسیر این انحراف چه باید کرد؟ بهترین راهکار البته تا زمانی که هنوز فرصت باقی است و به قول معروف دیر نشده این است که دولت باید با بازنگری در برنامه ششم توسعه اقتصادی و تطبیق کامل آن با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تمام خلاهای موجود را برطرف کرده و برای تحقق واقعی اقتصاد مقاومتی که مانع از هرگونه انحراف در منابع ملی کشورمان می‌شود گام بردارد.

دکتر بیژن عبدی

اقتصاددان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر