jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۷۰۳۱ ۳۱ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

باتوجه به برخی اقدامات اقتصادی دولت طی چند ماه اخیر بخصوص پس از اجرایی شدن برجام هیچ سیاستگذاری دقیق یا ملموسی که با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به فرموده مقام معظم رهبری تطبیق داشته باشد؛ نمی‌بینیم و درنقطه مقابل شاهد کجروی‌هایی در این زمینه هستیم. به عنوان مثال هیچ تاثیری از اقتصاد مقاومتی در بودجه ارائه شده از سوی دولت برای سال 1395، برنامه ششم توسعه اقتصادی و به‌دنبال آن آیین‌نامه‌هایی که از سوی مسئولان ابلاغ شده،دیده نمی‌شود.

این درحالی است که از سوی دولت اعلام شده برای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی چند کمیته تشکیل و پروژه‌ها و زیر پروژه‌های مختلفی هم در این زمینه تعریف شده است تا اقتصاد مقاومتی کامل و آنچنان که مطابق نظر مقام معظم رهبری بوده به اجرا درآمده و منافع آن در اقتصاد کشورمان دیده شود. اما شاهد مثال تمامی این وعده‌ها را می‌توان در صدور مجوز واردات خودروی شورولت به عنوان نمادی از صنعت و اقتصاد آمریکا دید.

همه می‌دانیم ایران در شرایط فعلی هنوز با امریکا مشکلات عمده و جدی دارد که این کشور به بهانه‌های مختلف از جمه کاربرد دوگانه برخی از کالاهای مورد نیاز کشورمان اجازه خرید و صادرات آنها به ایران را به دیگر کشورها یا حتی صاحبان صنایع خود نمی‌دهد. پس سئوال این است که خرید خودرو از آمریکا چه منافع اقتصادی کلانی برای این کشور داشته که تمام بهانه‌جویی‌های خود را فراموش و با فروش این کالای مصرفی به کشورمان موافقت کرده است؟

به هر حال این اتفاق درحال روی دادن است و منطق حکم می‌کرد دولت حتی با فرض این‌که تمام دارایی‌های بلوکه شده‌اش آزاد شود به جای صدور مجوز برای واردات این‌گونه کالاها که اکیدا از سوی مقام معظم رهبری منع شده است زمینه ورود تکنولوژی و فناوری‌های مورد نیاز کشورمان را فراهم می‌کرد. در شرایطی که مقام معظم رهبری در بخش‌های مختلف فرمایشاتشان طی ماه‌های گذشته حتی با عدد و رقم مسیر را برای دولت مشخص کرده بودند و سیاست‌های کلان را تبیین فرموده‌اند و کافی بود مسئولان با استفاده از این نقشه راه قابل اعتماد، سیاستگذاری کرده و صرفا اعلام می‌کردند در چه تاریخی باید در چه نقطه‌ای باشیم.

حال سئوال این است که برای کنترل شرایط و تغییر مسیر این انحراف چه باید کرد؟ بهترین راهکار البته تا زمانی که هنوز فرصت باقی است و به قول معروف دیر نشده این است که دولت باید با بازنگری در برنامه ششم توسعه اقتصادی و تطبیق کامل آن با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تمام خلاهای موجود را برطرف کرده و برای تحقق واقعی اقتصاد مقاومتی که مانع از هرگونه انحراف در منابع ملی کشورمان می‌شود گام بردارد.

دکتر بیژن عبدی

اقتصاددان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر